Beni Hor Görme Gardaşım... Aşık Veysel

Bu yazıyı, sorduğum bir soru üzerine verilen cevaba istinaden yazdım. Fakat böyle başkaları da vardır diye, onlar da bakış açılarını değiştirsin diye buraya yazıyorum. Saygılarımla...

Üniversite mezunuyum ve İstanbul da kendi işimi , çok şükür güzel sayılabilecek bir kazançla sürdürmekteyim. İlk okula gittiğim yıllarda , hayat bilgisi kitaplarında " Türkiye tarımda kendi kendine yetebilen nadir ülkelerden biridir" diye yazardı. Şimdi ne tarım kaldı ne de çiftçi ne de hayvancı. Bir ülkeyi temelinde; eğitim, adalet, sanayi ve tarım/hayvancılık ayakta tutar diye düşünüyorum. Tarım ve hayvancılığı ise ilk başta devletin ayakta tutacağına inanıyorum. Fakat yıllardır görüyorum ki, ne tohum ne mazot ne yem ne küspe ne de niceleri... Hepsi çiftçinin hayvan sahibinin üzerin de yük...

Yurt dışında emekli işçi iki buçuk emkli maaşına 2. el traktör, 7 emekli maaşına sıfır traktör alıyorsa , ve o traktörünü emekli maaşının sadece %3' ü ile deposunu fullüyorsa bu yaşadığı devletin ona sunduğu imkanlardandır. Devletimiz zamanında eğitime, tarıma ve sanayi ye yatırım yapsaydı, dışa bağımlılık azalacak ve dolayısıyla dolar ülkemizde kalacaktı. Hatta yapacağımız ihracatlarla daha da fazla dolar girecekti ülkemize ve paramız daha değerli kalacaktı. aksine malesef çiftçiyi, köylüyü küstürdü ve köylü şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Bu da sonuç olarak tarım arazilerini boş kalmasına neden oldu. Yüzü gülen, müteahhitler oldu. Devlet öncelikle siz değerli çiftçilerimize, yukarı da saydığım imkanları sağlayamıyorsa o halde yapılması gereken tek bir şey kalıyor. Kooperatifleşme...

Ülkemizin en önemli eksikliklerinden birisidir kooperatifleşme. Çiftçi üretiyor, hayvancı üretiyor ama çiftçiden ve hayvan sahibinden çok aracılar kazanıyor. Aslında bunlar yıllardır ilk okula giden kardeşlerimizin bile bildiği ama hiç kimsenin çözüm için bir şey yapmadığı sorunlar.
Şimdi ülkemizin yeniden ayağa kalkması için eğitimin, tarımın, adaletin ve sanayi nin ayaklanması gerektiğini düşünüyorum. En azından güzel ülkemin bunu hakettiğine inanıyorum. Ben ise bu saydıklarımın içinde tarım'ın ucundan tutabileceğime inanıyorum. İnanıyorum çünkü araştırıyorum, tarım ile ilgili makaleler, bilimsel veriler okuyorum. Ve bu okuduğum teorileri , pratiğini yapan çiftçi üstadlara sorarak karşılaştırıyorum. Ortalama mahsül alan çiftçinin verimi akıllı tarım uygulamarı ile artabilir mi diye önüme ne çıkarsa araştırıyorum. Dünya da kooperatifleşme hakkında araştırmalar yapıyorum. Ülkemize uygun modelleme yapılır mı diye kafa yormaya çalışıyorum...

Siz? " Satıcı vermiyor mu? " diye yine öğrenmek için sorduğum soruya esprili bir dil ile "nikinin anlamını vermişsin" yazmışsınız. Üzüldüm doğrusu. Kısa bir açıklama ile açıklayabilirdiniz. Küstürmeyin gençleri efendiler. Güzel ülkemin ve tarım ve hayvancılıkla uğraşan sizlerin (ileri de kendimin) daha iyi yerlere gelmesi için çaba sarfeden gençlere yol gözterin. Kınamayın bilmiyor diye, siz de analarınızın karnın da öğrenmediniz. Biz gençler atalarımızın dediği gibi " bildiğimizin alimi, bilmediğimizin cahiliyiz" . Cahilliğimize yol gösterin yeter...

Soner2222' nin güldüğünü yeni gördüm, daha da üzüldüm. Bizler bilgiye açız, lütfen efendim, güleceğinize öğretin, müteşekkir olalım sizlere.

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. Hz. Ali
Screenshot_20200703-234634.jpg

İstanbullu takma kafana
Gardo iyidir bazen rüzgara kapılır [emoji1]
Oda senin gibi sayılır çok anlamaz bu işlerden köye gider resim çeker gelir
Ama bilmediğinden ve verdiğin cevapdan dolayı isminle uyunca espiri yapmış yanlış anlama

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Tamamen katılıyorum söylediklerine ayrıca normalde satanin fatura kesmesi lazım normalde ticari işletmeler mal satarken fatura keser mal alırken de faturayi karşı taraf keser bizde öyle ama Türkiye'de neden sistem böyle anlamış değilim bence belirli bir mal üreten çiftçiler KDV ye kayıtlı olmalı ki yaptığı yatırımın en azından KDV si mı geri alsın

Yok canım bu ülkede artık espriden de alınır oldu yazını okumak isterdim ama çok uzun olmuş bir şaka yapmaya gör faturayı tüccar kesiyor sen devlete verıyorsun işleyiş bu şekilde daren de de yangına körükle gelmiş dün kü Mısırı görmedin galiba su ve gübreyi bolca veriyonuz tarlaya gardo ne yapsın kıraç tarlada yedi takla atıyor yine bişey yok rüzgara kapılma konusunda ise bazen yanlış düşünüyorsun açık ve net malesef insan öldürmekle veya yok saymakla bir yer gidilmiyor

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Hoşgeldin Kardeşim
Yazdıkların harfi harfine doğru güzel bi özet olmuş teşekkür ederim
Çiftçigardo kardeşimiz in iletisinde hiçbir art niyet kınama hor görme vs bişey olduğunu düşünmeyin iyi bi arkadaştır aklının ucundan geçmez öyle şeyler
Zamanla tanışırsınız İnşallah [emoji3]
Hayırlı geceler
Öyle eğlencesine yazdım ben ya nıye kınayım hor göruyum burda en saçma soruları belkide ben soruyom

Yok canım bu ülkede artık espriden de alınır oldu yazını okumak isterdim ama çok uzun olmuş bir şaka yapmaya gör faturayı tüccar kesiyor sen devlete verıyorsun işleyiş bu şekilde daren de de yangına körükle gelmiş dün kü Mısırı görmedin galiba su ve gübreyi bolca veriyonuz tarlaya gardo ne yapsın kıraç tarlada yedi takla atıyor yine bişey yok rüzgara kapılma konusunda ise bazen yanlış düşünüyorsun açık ve net malesef insan öldürmekle veya yok saymakla bir yer gidilmiyor
Yeni gelmiş adama böyle dersen alınır gardo.
Rüzgara kapılıp yalnış düşünmeye gelince sen sempatik diye vicdanını bastıra bilirsin ama bana ters.
Açık ve net olan birşey daha varki pek takla atmış gibi de durmuyorsun bende sana akıl verdim uğraşamam dedin çünkü bu iş yorucu sende haklısın aydan aya maaş alıyorsun uğraşılmaz ne gelirse o tabi

Bilmiyorum çiftçi olunurmu yoksa doğulurmu ?
Nekadar sabır gerekir ciftcigiligi öğrenmek için ?
Trakkulup gibi bir yeri bulmuşken renklerni anlamadan beğenmemek , yakınmak nekadar doğru ?
Ben 50 yaşında ismail ömründe başka iş bilmeyen şu anda yaşlı babasını işlerden koparmaya ve askerden gelen oğlunu ise alıştırmaya ugrasan biri
Benim şikayetim bizim işlere hak ettiği gerektiği kadar değer verilmemesi
Biz ömrümüzü verdik belki başarili olduk belki olanadik ama ömrümüzü verdik
İsteriz ki insanlar devlet millet hak ettiği değeri versin
Çünkü bizim işler öyle gel geç heves ile olmaz uzun süreçli iştir
Bir buğday bir yılda yetisir bir buzağı iki yil sonra süt verir

Burada kimin ne anlatmak istediginden ne anladik yada anlamaya çalıştıkmı ?