Bakan Vahit Kirişci: "Artık benim babam, kardeşim çiftçidir derken imtina edilmiyor"

📌 Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Erzincan'da tarım ve orman sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

✅ "Dün itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 148 gibi bir düzeye ulaştı. Birinci çeyrek için 7,2 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. İhracat yüzde 27 artış gösterirken ithalat da yüzde 15 düzeyinde kaldı. Tarım sektöründe Türkiye'nin ihracatçı bir ülke olduğunun açık bir delilidir"

✅ "Bu ülkede bazen bu rakamlar yerine bir subjektif değerlendirme içerisine girip ülke üreticisinin ürettiklerini değersizleştirmeye çalışanlar var. Onlara da rakamlar üzerinden bir cevap teşkil etsin diye açıklamak durumda olduğumu belirttim. Ülkemiz ve ülkemiz üreticileri üretiyor, ürettiklerini, bunu katma değerli hale getiren bir sanayimiz var. Bunu tüketen de 95 milyona ulaşmış bir nüfus var. Tarım, zor bir sektör. Meşakkatli bir sektör ama düne kadar tarım sektöründe faaliyet gösterenler 'Benim babam, kardeşim ve amcam çiftçidir.' demekten imtina eden bir dünya milletleri Türkiye örneği artık geride kaldı."

⭐ "Özellikle pandemi, daha sonra da Rusya - Ukrayna savaşı bize gösterdi ki bizim teknolojiyle doymamız mümkün değil. Cebimizde paramız olsa dahi istediklerimizi satın alabilme imkanımız çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Dolayısıyla 'Paramız var, teknolojimiz var ama tarımımız yok' diyen ülkelerden değiliz. Paramız da teknolojimiz de çok şükür var ama tarımımız da her geçen gün daha da güçleniyor" dedi.

AA-20220429-27718715-27718713-TARIM_VE_ORMAN_BAKANI_KIRISCI_ERZINCANDA_SEKTOR_TEMSILCILERIYLE_...jpg

• Beğen
Tepkiler: ismail_17