Besi danası için ziraat bankasından kredi almak

Arkadaşlar ben daha önce besi danası için kredi kullandım. Ve bu ay sonu kredi sonuna geldi.
Tekrar kredi almak istiyorum ama yem+dana için toplam 56000 tl veriyorlarmış. Yani dana zaten bu para, önceden böyle değildi ve faizler böyle değildi. Sizce tekrar kredi çekmelimiyim yoksa bekleye mi geçeyim. Sadece kuru besi
ile baktığım için bu işten çıkışabilirmiyim.

dana 56 000 lira ise, o zaman
etırkı düve alıp, danalarını beslemekte fayda var...
bir ineğin yıllık yem maliyeti 20000-25000 olsa,
5-6 aylık danaları, 200-230 kg 30 000 liraya malolur...
besicierin %50 danalarını kendileri yetiştirmesi gerekir...
hayvancılık bu sayede gelişir...kalkınır

madalyonun öteki yüzü, 30000 lirayı ver ithal besi danasını getir,
6 ay besle kesime gönder...
bu durumda, hayvancılık başka ülkelere dayalı yapılır...

• Beğen
Tepkiler: justibrahim
Arkadaşlar ben daha önce besi danası için kredi kullandım. Ve bu ay sonu kredi sonuna geldi.
Tekrar kredi almak istiyorum ama yem+dana için toplam 56000 tl veriyorlarmış. Yani dana zaten bu para, önceden böyle değildi ve faizler böyle değildi. Sizce tekrar kredi çekmelimiyim yoksa bekleye mi geçeyim. Sadece kuru besi
ile baktığım için bu işten çıkışabilirmiyim.
ziraat doğru hesaplamış,
36 000 dana
20 000 yem
5000 tl sermaye, çiftçiden

işçi çalışmayacak ise,
20 dana bak,
6-8 ayda, 350-400 bin kazanç olabilir...

besicilikte,
saman, pancar küspesi/silaj (2-3 kg), arpa, küspe (pamuk küspesi/ayçiçek küspesi) yeterli olur...

ziraat doğru hesaplamış,
36 000 dana
20 000 yem
5000 tl sermaye, çiftçiden

işçi çalışmayacak ise,
20 dana bak,
6-8 ayda, 350-400 bin kazanç olabilir...

besicilikte,
saman, pancar küspesi/silaj (2-3 kg), arpa, küspe (pamuk küspesi/ayçiçek küspesi) yeterli olur...
behçet abi merhaba.kendi tarlamızda büyükbaş bakmak istiyoruz.hayvanları gündüz meraya çıkarsakda akşam yine yem vermemiz gerekir mi

dana 56 000 lira ise, o zaman
etırkı düve alıp, danalarını beslemekte fayda var...
bir ineğin yıllık yem maliyeti 20000-25000 olsa,
5-6 aylık danaları, 200-230 kg 30 000 liraya malolur...
besicierin %50 danalarını kendileri yetiştirmesi gerekir...
hayvancılık bu sayede gelişir...kalkınır

madalyonun öteki yüzü, 30000 lirayı ver ithal besi danasını getir,
6 ay besle kesime gönder...
bu durumda, hayvancılık başka ülkelere dayalı yapılır...
Evet başka ülkelerin çiftçisi üretmiş, acımadan verdiler parayı getirdiler, 27 bin adet gemi dolusu gelmiş branguslar, gemi yanaşınca ilçede kötü koku olmuş yahu, tüh.... ama alışıtrmak lazım kent insanını, şu eti satan perakendeciler falan baksa ya bu danalara, bakarlarsa kesince eti daha ucuza yedirirler halkımıza, kokar mokar ama etsiz kalmazlar, kredi falan çekip bunlara bakıp kazanmakda neyin nesi, perakende satan kazanıyorsa perakendeciler baksınlar bu hayvanlara, memleket zarar etmeden bakıp kesip satanlar sayesinde ne güzel et yer.

Birisi bakıp kazanamaz, diğeri satıp kazanırsa olmaz, en güzeli eti halka satıp kazanan bakmalı bu dışardan gelen hayvancıklara.

Bu sene kendi hayvanlarımdan kurban için uygun bir hayvan yoktu kurban için birkaç ciftlik gezdim çiftliğin birinde ithal anguslar vardı 8 aylık besi surecindelermis ilk 2 ay neredeyse kaba yem ağırlıklı bir alıştırma döneminden sonra serbest yemleme(gezerken salmada sinirsiz yem ve Mısır flake vardi)300 kg yakın bir besi başlangıcı varmış benim görüşüm en iyisi 550 kg gibiydi işin ilginç kısmı hayvanların neredeyse yarısı 350 400 bandında kalmış benim gözümde ithal angus o anda bitti ben bu hayvanları gözümde çok büyütmüşüm yerli bir akbaş simental o şartlarda bu hayvanlara fark atar

180-230 kg ile işe başlanabilir...
0,7-0,9 kg ağırlık artışları ile 270 kg ya, daha sonra 0,9-1,1 kg ağırlık artışları ile 300-350 kg kadar bir besi yapıp,
bu danalar besicilere satılabilir....
ya da 450-500 kg kadar besiye devam edilebilir...
kesime kadar beslenecekse, danalar 550-680 kg ağırlıklara kadar bakılır...

• Beğen
Tepkiler: Bekos