Bİ DAKİKA BAKIN BAKEM

EVET GENÇLER BU GÜN 23 MAYIS 2008 CUMA
GÜNÜN ÖNEMİ İSE BU GÜN CUMA NAMAZI WAR HERKES CUMA ' YA ONLİNE KİMSEYİ GÖRMEYİM YOKSA BENDEN BİRER -REP ALIRSINIZ :D
MÜSLÜMANLARIN İBADET GÜNÜ CUMA GÜNÜDÜR BUNU BİLMEYEN YOKTUR HERALDE ARANIZDA
3 CUMAYA GİTMEYEN MÜSLÜMANIN KALBİNE SİYAH MÜHÜR VURULURMUŞ BUNUN CEZASINI İSE ÖBÜR TARAFTA GÖRÜRSÜNÜZ
BİR ÇOĞUMUZ (BENDE DAHİL) 5 VAKİT NAMAZI KILMIYORUZ EN AZINDAN CUMALARI KAÇIRMAYALIM
KAZAYA BIRAKILAMAYACAK 3 NAMAZ WARDIR

1. CUMA NAMAZI
2. TERAVİH NAMAZI
3. BAYRAM NAMAZI

BU KONUYU SAÇMA BULURSANIZ SİLİN GİTSİN

Ynt: Bİ DAKİKA BAKIN BAKEM

Güzel bir konuya değinmişsin Salih, burayı genellikle site mazaretleri için kullanıyoruz ama mühim değil. Yalnız Türkiye ' nin en doğusu ile en batısı arasında 1 buçuk saat civarı fark var. Takibi pek mümkün değil. Bende takip ediyorum çaktırmadan bu meseleyi. :) Bizim burda tam Cuma vakti iken başka biri konu açabiliyor, onlar orada çıkmış oluyor falan. Bir ilahiyatçı olarak çok nasihat çekebilirim ama sıkmayayım. :) Terafi yerine Teravih yazarsan daha uygun olur. Bayram ve Teravih namazları vaciptir, yani yapılması istenmiştir, yapılmayadabilir ama gereksiz yere, zevk için bırakanlar cezasını çekecektir. Cuma namazı çok daha ayrı bişeydir, farzdır. Yani mutlaka ve mutlaka kılınmalıdır, hiç bir engeli olamaz bu namazın. Farzların kesinlikle bahanesi olamaz. Bazı durumlar haricinde, mesela yolculuk, hür olmama, sağlık sorunları olması durumlarında terkedilebilir. Aynı durum 5 vakit namaz içinde geçerlidir ama kimse aldırmıyor tabi. Bana kalırsa Teravih ve Bayram namazı yerine, farz olan 5 vakit namazı daha önemseyin. Adı üstünde biri farz biri vacip. Biri emredilmiş biri rica edilmiş. Karar sizin...

Melih BOLSU link=topic=3750.msg38224#msg38224 date=1211554249' Alıntı:
BEN ÖGRENÇİ ADAMINIM SALİH BİLİR BİZİM OKULLA CARŞI CAMİSİNİN UZAKLIGI BAYA WAR YETİŞEMİYOM YANİ :8
Benim bildiğim kadarıla o da mazeret sayılıyo.Çünkü ders oluyo bizim de namaz vaktinde.Ama tam bir bilgim yok...

arkadaşlar güzel bi konu ben 5 vakit namazı kaçırmadan kılmaya çalışıyorum cuma mübarek bi gün hiç olmazsa cumaları kaçırmayalım derim öldükten sonra soracakları ilk şey bize NAMAZ olacak elimizden geldiğince ihmal etmemek gerektiğini düşünüyorum

Melih BOLSU link=topic=3750.msg38224#msg38224 date=1211554249' Alıntı:
BEN ÖGRENÇİ ADAMINIM SALİH BİLİR BİZİM OKULLA CARŞI CAMİSİNİN UZAKLIGI BAYA WAR YETİŞEMİYOM YANİ :8

merak etme melih eski sanayide camii war orası sizin okula 5 dk. sizin hocalardan giden warsa zaten orda karşılaşırsınız din kültürü hocasının peşine takıl en yakın camiyi görürsün :D

Akif Göktas link=topic=3750.msg38435#msg38435 date=1211623276' Alıntı:
arkadaşlar güzel bi konu ben 5 vakit namazı kaçırmadan kılmaya çalışıyorum cuma mübarek bi gün hiç olmazsa cumaları kaçırmayalım derim öldükten sonra soracakları ilk şey bize NAMAZ olacak elimizden geldiğince ihmal etmemek gerektiğini düşünüyorum
Katılıyorum.Yazın ben de mümkün olduğunca kılmaya çalışıyorum.
İnsanlarda şöyle bir düşünce var,gençken herşeyi yapıp,yaşlanınca sıra ibadete gelsin istiyo.Bence çok yanlış bir düşünce.Çevremde birçok insan,kendi dedem de dahil,gençliğinde herşeyi yapıp,50 ' li yaşlarda hacca gidip ondan sonra ibadete başlamış.Ama değişik bir örnek olsun,dedemin abisi,tüm borçlarını hesapladı(namaz olarak)kazalarını kıldı.İnşallah kabul olmuştur.Kendi hesabınca borcu yok,ama tabi kimse bilemez bunu.