biçerdöverden anlayan arkadaşlar öneriniz nedir

Ynt: biçerdöverden anlayan arkadaşlar öneriniz nedir

simdiden hayırlı olsun ama bütcenizi en fazla 4- 5 bin dönüme göre ayarlayın vede ilk sene iyi para kazanamayabilirsiniz bütcenizi iyi kullanın. bizde 2013 sezonunda 20 tl ye biçtik ama tarlalar 3 -beş dönüm merdane çekilmemiş vede 10 - 15 santim gi alçak biçim dönüme 2.5 ve 3 litre yaktı mahsül saplıydı sulu tarlalar hızlı istesekte gidemedik tarla yarım yamlak tırmık atmışlar makina sallanıyor tezekleri kapıyor arıza veriyor ona ragmen yinede biçerciye agır sözler vede hala alacagımızı vermeyenler var meslektaşım.

Biçerdöver biçim fiyatlarında parite dönümü 3 litre mazot parasına göre ayarlanır.Mazot lt fiyatı 4.4 *3=13.5 liraya geliyor bu fiyat taban fiyat olmalı ve ekinlerin ve arazinin durumuna göre gerekirse fiyat artırılmalı.

demek ki 10 liradan biçince para kalıyor biçerde 5070.Benim aklım almıyor hangi biçerciyle konuşsam para kazanmıyoruz diyor ama 300 400 binlik makina alıyolar anlamş degilim...

KOPARANLI AHMET link=topic=74292.msg882990#msg882990 date=1398193760' Alıntı:
demek ki 10 liradan biçince para kalıyor biçerde 5070.Benim aklım almıyor hangi biçerciyle konuşsam para kazanmıyoruz diyor ama 300 400 binlik makina alıyolar anlamş degilim...
Genelde piyasaya çalışıp çok yer biçen biçerciler 5-6 senede biçeri değiştirirler.Boylelikle biçer fazla yıpranmaz ve arıza yapmaya başlamadan değiştirilir.O 300-400binlik makinaların çoğu zaten 5 -6 yıl vadelidir.

aslan26 link=topic=74292.msg882993#msg882993 date=1398194197' Alıntı:
Genelde piyasaya çalışıp çok yer biçen biçerciler 5-6 senede biçeri değiştirirler.Boylelikle biçer fazla yıpranmaz ve arıza yapmaya başlamadan değiştirilir.O 300-400binlik makinaların çoğu zaten 5 -6 yıl vadelidir.
aynen borç biter makina değişir yine borçlanılır

KOPARANLI AHMET link=topic=74292.msg882997#msg882997 date=1398194532' Alıntı:
Bende onu diyorum zaten 5 yılda 400 bin artı kar elde ediliyorsa o güya eziyet diye söyledikleri biçercilikte iyi para var demektir
sadece biçer olarak düşünme.yanında balya makinasıda var.biçer balya makinası ve çiftçilik geliri olarak bütnünü düşünmek lazım

KOPARANLI AHMET link=topic=74292.msg882997#msg882997 date=1398194532' Alıntı:
Bende onu diyorum zaten 5 yılda 400 bin artı kar elde ediliyorsa o güya eziyet diye söyledikleri biçercilikte iyi para var demektir
Burada kar yok sadece makina fazla değer kaybetmeden değiştiriliyor.Şöyle örnek verirsek adamın elinde diyelim 2008 TC5070 var şu anda takasa girsen 80bine€ฯyakın fiyat yapar.Sıfırıda 120bin € civarı adam makinayı takasa sokuyor ve geri kalanını varsa peşin yoksa vadeli yeni makinayı alıyor.Yani 5 senede sıfır biçer parası kazanmıyor.

Makina işi bana göre bir tutku ve merak , çünkü hesap kitap yaptığınızda 400 bin tl para bağlayıp , o tozun içinde uğraşmadığınız , bu kadar para bağlayıp insanlardan gıdım gıdım para toplamaya uğraşmadığınız , yağmurun stresi , sapın stresi , kısacası her iş yaptığınız müşterinizin hasat stresi ile uğraşmadığınız daha karlı yatırımlar mutlaka mevcuttur.
Bu sebeple , bir heves , merak , tutku kısacası bir hastalık olduğunu düşünüyorum.
Ha bir şekilde o kadar para veya borçlanma imkanı elime geçerse bende gider direk makina alırım , önemli olan bu tutkununun sizde olup olmaması.
Bende biliyorum çok mantıklı olmadığını ama bazen kendinize söz geçiremezsiniz.
Kendi çevremde gördüğüm ise önüne gelene biçip çok miktarda biçim yapanlar değilde , kendi çevresinde düzgün para verecek insanlara biçim yapan , kendi işini yapan , kısaca çok fazla iş almayıp daha butik çalışanlar bir miktar kazanıyor.
Hem makinası eskimemiş , hem kendi ürününü zamanında hasat etmiş oluyor. Hemde milletten çok parayı beklemediği için alacak ve ödemeler dengesinde zarar etmemiş oluyor.

ufukk link=topic=74292.msg883002#msg883002 date=1398194986' Alıntı:
Makina işi bana göre bir tutku ve merak , çünkü hesap kitap yaptığınızda 400 bin tl para bağlayıp , o tozun içinde uğraşmadığınız , bu kadar para bağlayıp insanlardan gıdım gıdım para toplamaya uğraşmadığınız , yağmurun stresi , sapın stresi , kısacası her iş yaptığınız müşterinizin hasat stresi ile uğraşmadığınız daha karlı yatırımlar mutlaka mevcuttur.
Bu sebeple , bir heves , merak , tutku kısacası bir hastalık olduğunu düşünüyorum.
Ha bir şekilde o kadar para veya borçlanma imkanı elime geçerse bende gider direk makina alırım , önemli olan bu tutkununun sizde olup olmaması.
Bende biliyorum çok mantıklı olmadığını ama bazen kendinize söz geçiremezsiniz.
Kendi çevremde gördüğüm ise önüne gelene biçip çok miktarda biçim yapanlar değilde , kendi çevresinde düzgün para verecek insanlara biçim yapan , kendi işini yapan , kısaca çok fazla iş almayıp daha butik çalışanlar bir miktar kazanıyor.
Hem makinası eskimemiş , hem kendi ürününü zamanında hasat etmiş oluyor. Hemde milletten çok parayı beklemediği için alacak ve ödemeler dengesinde zarar etmemiş oluyor.
Ufuk abi sanki beni anlatmışsın :) gerçekten tutku bu makina işi

5 sene önce filen bir biçerci yeni almış biçeri mazot sorunu vardı bizde var sorun olmaz dedik verdik tahmini 700-800gram arası yaktı ve atmadı ertesi senede o adama biçtirmiştik bu senede 12tl verdik

Ufuk abi dediklerine katılıyorum bence bagmlılık yapıyor çünkü akraba var adam biçer diye ölüyor kışın garajı açıp izler torunlarını bindirir köyde gezdirimiş :) Hevesim var ama olmaynca olmuyor.

atılgan aysul link=topic=74292.msg883008#msg883008 date=1398195536' Alıntı:
5 sene önce filen bir biçerci yeni almış biçeri mazot sorunu vardı bizde var sorun olmaz dedik verdik tahmini 700-800gram arası yaktı ve atmadı ertesi senede o adama biçtirmiştik bu senede 12tl verdik
sizde ucuzmuş bizde 16ydı geçen sene.