Bir kaç sorum var.Özellikle keçi üzerine.

Merhaba
Aranıza yeni katıldım.Bir müddettir takip ediyorum.Sormak istediğim nacizane bir kaç soru var.
Denizli bölgesine ilk etapta 30 baş koyun veya keçicilik yapmayı düşünüyorum.Öncelikle bu iki hayvan arasında hangisine nasıl karar vermeliyim ve hangi ırkı seçmeliyim.
Keçicilikte ilanlarda her yer saanen keçisi yerli ırkları görmek oldukça zor.Yerli ırkların sahip çıkılması düşüncesindeyim, siz ne düşünürüsünüz? Keçi için yanlızca süt amaçlı mı olmalı? Keçiye fazla talep olmadığı görmekteyim.Forumda da pek yok sanırım affınıza sığınarak söylüyorum.Varsa kusura bakmayın.
En önemli husus ürettğim sütü eti satma ve pazarlama konusunda sıkıntılar nedir. Bu planlamayı nasıl yapmalıyım.Siz nasıl yapıyorsunuz?
Tecrübesizim, bu sebeple tecrübe ve bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Ben süt sığıri işi yapsamda çevremde koyun keçi işi yapan çok
Saanen kecisi zordur bakımı narin hayvan
En iyi bilgi bu işi yspmak istediğin bölgede bu işi yapanlarla bire bir gorusmen
Bölgenin uygunluğunu en iyi onlar bilir
Keci biraz daha ormanci koyuna göre filiz yerse iyi olur bunu goz onunde bulundurmak gerek
Keçi sagmak ister bizim bolgede su an sagiyor lar keçileri
Umar bolgen ile ilgili tecrubeli biri demk gelir burada

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Keçi güzel hayvandır. İki şekilde yapılıyor ilki içeride beslenerek sütü sağılıyor. İkincisi dışarıda otlatarak yavrusu satılıyor. Sütünü sağacak isen ben bilmem o işi...

Dışarıda otlatılan tür sütü sağılsada olur sağılmasada olur olan türdür. İki ırk birbirinden farklıdır. Tiftik ve saanen gibi.
Halep keçisi var uzun kulaklı bu tarafın iklimi soğuk oluyor burada yaşayamıyorlar pek

Dışarıda otlatacağın ırkı seçerseniz eğer içeride beslemek gibi şansınız olmaz kesinlikle çünkü keçi içeride yem yemez arpayı doldur önüne bir kaç dk ağız ucu ile ya yer ya yemez sonra gider koşeye yatar. Yerde 50 cm kar bile olsa çıkarıp gezdirmek otlatmak lazım keçiyi ağaç dalları vs yiyorlar. Yavrulama dönemleri çok nazlıdır. yavrular çok hastalanır üşümemesi gerekir. sıcak yerlere almalısınız.

Şahsi fikrim içeride besleyerek süt keçi işi yapmayacaksanız (Bu iş ne kadar kazanır nasıl yapılır bilmem) Dağda otlatılarak et için keçi yapmak pek mantıklı değil zira et için satışlarıda çok pahalı değil ... Yazımın başında keçi güzel hayvandır dememin sebebi dışarıdan bir şekilde karnını doyurur. sizi dışarı çıkarmak zorunda bırakır aman canım bugunde önlerine yonca açayımda yatayım derseniz yemezler o yoncayı az birşey yiyip çekilirler kenara...