Birim alanda verimi artıran en önemli faktör sizce hangisidir,ve neden?

Kendi muhitimizde iyi kötü her kes tohum yatağı hazırlayıp ekim yapıyor.Az çok gübreleme ve ilaçlama yapıyor ama sulu mahsüller hariç; çiçek , buğday vb. sulayanı görmedim.Benim açımdan sulamadır.Benim için sulama sınavlardaki matematik soruları gibidir;herkes yapamaz ancak yapabilen fark atar.

Birde insanın hemen ' HEPSİ ' diyesi geliyor ancak olmayınca olmuyor :)

Ynt: Birim alanda verimi artıran en önemli faktör sizce hangisidir,ve neden?

Bence kesinlikle toprak analizi. Toprak analizini yapıp ona uygun davranmak en önemlisi. Bitkinin ihtiyacı olan madde olmadıktan sonra su versen nolur, yanlış gübre versen nolur ?

.
Su.
Anket seçeneklerinde bir yanlışlık var şöyle ki; toprak analizi verimi artırmaz. Toprak analizine göre yapılacak 'gübreleme' verimi artırır. Buda gübrelemeye girer :)

Peki neden gübreleme değil?
Toprak sıfır bir ortam değil yani topraksız tarımdan değil tarladaki ortamdan bahsediyoruz. Toprak yapısı ise spesifik bir durum. Gerçi suda öyle ama sıralamada su bence ilk sırada.

Şöyle düşünelim mi?
Bir seçenek ihtiyaç duyulduğu kadar var diğerleri sıfır. Hangisi olmazsa veya olursa diğerlerine nazaran daha iyi sonuç alınır? Tohum nem/su olmazsa çimlenemez :)

Öncelikle toprak analizini kendin yapman gerekiyor toprak yapısı kepecli sert toprakda hayvan gubresiyle yumusatirim genelde ben daha sonra tarla hazırlama önem kazanır toprak yatağı yumuşak ve nemli olması önemlidir tabi bunun için de su olmazsa olmazlardan

ofas link=topic=87063.msg1046577#msg1046577 date=1450451602' Alıntı:
.
Su.
Anket seçeneklerinde bir yanlışlık var şöyle ki; toprak analizi verimi artırmaz. Toprak analizine göre yapılacak 'gübreleme' verimi artırır. Buda gübrelemeye girer :)

Peki neden gübreleme değil?
Toprak sıfır bir ortam değil yani topraksız tarımdan değil tarladaki ortamdan bahsediyoruz. Toprak yapısı ise spesifik bir durum. Gerçi suda öyle ama sıralamada su bence ilk sırada.

Şöyle düşünelim mi?
Bir seçenek ihtiyaç duyulduğu kadar var diğerleri sıfır. Hangisi olmazsa veya olursa diğerlerine nazaran daha iyi sonuç alınır? Tohum nem/su olmazsa çimlenemez :)
Sizin dediğiniz gibi toprak analizini anketten çıkarabilmemiz için gübre atanların hepsinin analiz yaparak gübre atıyor olması lazım.Öyle mi?Bizim burada malesef hayır.
Gübre atanların çoğu analiz yaptırmaz ama
Analiz yaptıranların çoğu gübre atar. :)

Topraktaki bütün maddeleri tamı tamına istenilen düzeye getirseniz birtek azot eksik kalsa verim alamazsınız. Azot toprakta kendiliğinden oluşan bır element degildir. Hayvansal gübre , yagmur yagış, bakteri,şimşek yıldırım düşmesi ile cüzi miktar topraga düşer,oluşur. Gerekli azot suni olarak insan tarafından verilir. Ben azot diyorum. Yani gübreleme.

sipahi link=topic=87063.msg1046591#msg1046591 date=1450453449' Alıntı:
Sizin dediğiniz gibi toprak analizini anketten çıkarabilmemiz için gübre atanların hepsinin analiz yaparak gübre atıyor olması lazım.Öyle mi?Bizim burada malesef hayır.
Gübre atanların çoğu analiz yaptırmaz ama
Analiz yaptıranların çoğu gübre atar. :)
Kastım şu, gübreleme ve analize göre gübreleme olabilir. İkisi aynı değil mi dersek burada bir çiftçi analize göre gübre attık sadece bir tarlada kafamıza göre attık analize göre hareket ettiğimiz heryerden çok düşük verim aldım en iyi verim kafamıza göre takıldığımız yerden aldık demişti. Sebebi fosfor yüksek çıkmış AS at yeter demişler fakat fosfor bağlı olduğundan verim düşük olmuş. Bu çiftçiye yaptığı yanlışın analize göre hareket etmek değil desenizde çok şey anlatılamaz burada hata yanlış lab. bu sebeple bu çiftçi gibi düşünenler için gübreleme doğru seçenektir.

Merdan a katılıyorum zincir ama tek hakkımız varsa o zaman 'nasip' diyeyim olmaz mı ;)

Ali saracında söylediği gibi bu sene kasım aralık kurak geçti.Tohumları ektim 1 hafta sonra çok güzel yağmur yağdı tohumlar çimlendi ama arkası gelmedi.Çimlenmeyenler şuanda yeni torak üstüne çıkmaya başladı.Eğer 15 -20 gün daha böyle giderse Marmara ve ege bölgesi isteiğimiz gibi gübre atsakda verim olmayacak.

Sormak isteiğim soru:Bu sene çok sisli puslu kıra ne varsa oldu.Acaba bunun yeni çimlenen arpaya zararı olurmu.Genelde sabah çiği süğrekli oldu ve etkisi yağmur gibi olurmu sizce bu seneyi kurtarabilirmiyiz.İşde çifrçinin oynadığı kumar.inşallah emeğimizn karşılığını alırız .

En önemli faktör; işini profesyonelce yerine getiren,zamanında ve titiz işçilik yapan, sürekli araştıran,kendini geliştiren ve bilime önem veren, ezberci değil akılcı hareket eden üretici faktörüdür.

• Beğen
Tepkiler: erdsvr

azoxystrobin link=topic=87063.msg1047121#msg1047121 date=1450567141' Alıntı:
En önemli faktör; işini profesyonelce yerine getiren,zamanında ve titiz işçilik yapan, sürekli araştıran,kendini geliştiren ve bilime önem veren, ezberci değil akılcı hareket eden üretici faktörüdür.
10 numara bir yorum. Malesef ki bunu yapanlar çok çok az. Bilinçlendirmeliyiz.

Abi kesinlikle sulama diyenler denim. Toprağı işlerken amacımız su tutma kapasitesi niye artırmak değil mi?Herşey ortada tohumu ektik,yağış yok.ilaçlama yapsak ne,gübre leme yapsak ne değişir...