Birlik Başkanı Çiğ Süt Alım Fiyatını Yeterli Bulmadı

Kayseri İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Günay Çakı yaptığı yazılı başın açıklamasında yeni çiğ süt alım fiyatına tepki gösterdi.

✅ "Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 18.03.2022 tarihinde toplanıp, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Nisan ayı sonuna kadar soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını 5,70 TL/Litre olarak belirlemiştir. Nisan ayı sonunda tekrar değerlendirme yapılacağını açıkladı."

✅ "Ancak Nisan sonuna kadar üretici dayanabilir mi orası hiç belli değil. Süt sanayisi, yem sanayisi, herkes bir maliyet hesaplamasıyla rahatlıkla zam kararı alabiliyor. Biz üreticiler ise onların inisiyatifine bırakılıyoruz. Köylerde, çiftliklerde üreticiler nelerle mücadele ediyor, bir hayvanın günlük bakım maliyeti nedir? Bakıcı bulabiliyor mu, bir kilo sütün maliyeti nedir düşünülüyor mu acaba."

✅ "Büyük zahmetlerle köylerinde aile işletmelerini ayakta tutmaya çalışan üreticilerimizin hayalleri yıkılıyor ve umutsuzluk yaşıyorlar. Üretimin sürdürülebilirliği için üretici sattığı 1 litre süte karşılık en az 1,5 kilo yem alabilmelidir. Ama şimdi belirlenen bu fiyatla ancak 1,1 kilo yem alabilir gerisini de ya borçlanacak ya da işletmesindeki hayvanları kesime verecektir. Süt Konseyi tarafından çiğ süt fiyatının en azından 1.3 kilo yeme tekabül eden 7.5 TL olarak açıklanmasını beklemekteyiz. Gıda Komitesine ve Ulusal Süt Konseyi yetkililerinin sesimize kulak verip, üreticilerimizin lehine çiğ süt fiyatının yeniden güncellenmesini talep ediyoruz. Saygılarımızla arz ederiz" dedi.

276035365_5261165360614684_7933819801870909861_n.jpg
 

Benzer Konular