biz sürdükmü böyle süreriz

Ynt: biz sürdükmü böyle süreriz

masseysuper90 link=topic=10639.msg109388#msg109388 date=1229269910' Alıntı:
alt taraftan ne kadr çiğ toprak cıkarsa okadr verım demektır benım kanaatım.......... diyen arkadaş
derin sürme hikayesine kanmayın en verimli toprak 10-15 cm kalınlığındaki üstteki yopraktır
derin sürümde işe yaramaz toprağı ççıkarıyorsun ]
pekı muhterem kardesım admlar dip kazanı bosuna cekıyorlar madem maksat petrolcuyu zengın etmek ıcın

benim düşüncemde
eğer derin sürülüyorsa tarla sürekli derin sürülmesi gerekir aynı ayarda bence
toprakta verim kalmadı buralarda verimi attığımız gübreden alıyoruz
çok gübre çok verim az gübre az verim ama aşiri atmayacaksın

bence derin sürmenin bir anlamı şu an tm nin yaptığı işi bilmiyorum ama brn hububat için konuşuyorum toprağın belli bir yüzdesi yine yukarda kalmalı yani alt üst olmamalı ben zaten artık pulluğun ne için kullanıldığınıda anlamıyorum artık bizim bölge için söylüyorum

özgür135 link=topic=10639.msg109446#msg109446 date=1229272768' Alıntı:
bence derin sürmenin bir anlamı şu an tm nin yaptığı işi bilmiyorum ama brn hububat için konuşuyorum toprağın belli bir yüzdesi yine yukarda kalmalı yani alt üst olmamalı ben zaten artık pulluğun ne için kullanıldığınıda anlamıyorum artık bizim bölge için söylüyorum

özgür bizim buralarda kardeş derin sürünce ikileme olmuyor... tohum derine düşüyor toprağı tekrar sıkıştırması zulüm oluyor .. özelliklede kar geç yağarsa gevşek toprak riskli oluyor ...

pulluğa gelince ise tarlada hiç ham kalmaması açısından pulluk bence çizelden iyi ... bence 50 cm aralıklarla çok derinden tekli dippatlatan iki senede bir çekilmeli ve sonra pullukla sürülmeli tarla ... buğdayın kökünün beslenmesi için daha faydalı bence...

okkangal link=topic=10639.msg109452#msg109452 date=1229273008' Alıntı:
özgür bizim buralarda kardeş derin sürünce ikileme olmuyor... tohum derine düşüyor toprağı tekrar sıkıştırması zulüm oluyor .. özelliklede kar geç yağarsa gevşek toprak riskli oluyor ...

pulluğa gelince ise tarlada hiç ham kalmaması açısından pulluk bence çizelden iyi ... bence 50 cm aralıklarla çok derinden tekli dippatlatan iki senede bir çekilmeli ve sonra pullukla sürülmeli tarla ... buğdayın kökünün beslenmesi için daha faydalı bence...
bizde ilkten anızları pulluklarla dewiririz sonra 9 lu patlatmalarla birdaha çekip birdaha ekim yapabiliyoruz

benım bıldıgım pulluk cekerken usttekı otları asagı kapaması lazım kapamassa ot yıne yurur dıyorum

class link=topic=10639.msg109471#msg109471 date=1229273540' Alıntı:
benım bıldıgım pulluk cekerken usttekı otları asagı kapaması lazım kapamassa ot yıne yurur dıyorum

evet aynen öyle oluyor .. turan pulluklarının problemi işte.. derin sürüyor ama devirmiyor toprağı ... sonra herkes bıraktı turan pulluklarını bizim burada ...

masseysuper90 link=topic=10639.msg109388#msg109388 date=1229269910' Alıntı:
alt taraftan ne kadr çiğ toprak cıkarsa okadr verım demektır benım kanaatım.......... diyen arkadaş
derin sürme hikayesine kanmayın en verimli toprak 10-15 cm kalınlığındaki üstteki yopraktır
derin sürümde işe yaramaz toprağı ççıkarıyorsun
arkadaş doğru söylüyor anızı devir me konusunda ünlü bu konu aşmış konumda

AĞIRABİ dip kazanı toprağın su tutma kapasitesini artırmak için çekiyorsun tarlaya.Buğdayın kökü 60 cm saşağıya iniyor pancarın kökü 90 cm aşağıya iniyor kökün indiği yere kadar su rezervi sağlamak için dip kazan çekilir petrolcü zengin etmek için değil
teknik konularda bayağı eksiksiniz ............ saygılarla

arkadaşlar döktürmüssünüz maşallah sizleri bilgilendireyim bu arazi goble çekilmiş slaj arazisidir karıkları yok etmek amaçlı goble çekildi yer sürük deil yani şimdi derin sürmenin amacı otu öldürmek tarlanın yorgun toprağını yenilemek ve kıştan yağacak olan kar ve yağmuru toprağa dahada kaliteli şekilde toprağa işletmek bu şekilde işlenen araziyi daha sonra daha rahat dipkazan çekip herk yapabilirsiniz ve tarla kıştan topladığı tavı altta biriktirdiği için üzerine ekilen ayçiçeği veya mısır diğer arazi şartlarına göre daha geç su ihtiyacını duymaktadır bu şekildeki sürüm genelde 5 yılda bir yapılır ama biz 2 yılda bir yapmayı tercih ediyoruz bu arada bu şekilde sürülen araziye yazlık bitki ekilir ayçiçeği yada mısır hububat ekilmez bi arkadaşımız demiş bu kabaran toprağı basamazsın die ya zaten bu toprağı basmaya gerek yok toprak kendiliğinden basılıyor bilgi sahibi olmak isteyene herzaman bilgi verebilirim hepinize ve ilginize çok teşekkür ediyorum. sevindirdiniz beni TRAKKULÜP ' Ü seviyorum iyiki varsın :)

ramazanpullu link=topic=10639.msg109380#msg109380 date=1229269476' Alıntı:
güzel paylaşim teşekkürler
kaçinci vitesle sürüyorsun
aynı pullukta 5 li nasıl oluyor motorun çekişi
ramazan şuan düz 1 ile sürüyoruz 5lisi bir vites düşürür motoru ama böyle iyi hem hızlı hemde zorlanmadan hemde her arazi koşulunda derin sürebiliyorsun

çizerlerin pulluklara göre üstün özellikleri şöyle sıralanabilir; 1-) İş genişliğinin ve iş veriminin yüksek olması nedeniyle daha az yakıt sarfiyatıyla az zamanda daha çok tarla sürmesi 2-) Toprak işleme derinliğinin pulluk tabanını da kıracak kadar (40-55 cm) yüksek olması 3-) Pulluğa göre daha küçük kesek çıkarması 4-) Pulluk gibi tabanda sert tabaka oluşturmayarak yağmur suyunun alt katmanlara inmesine olanak sağlaması ve toprağın su tutma yeteneğini arttırması 5-) Pulluk tabanının kırılarak bir taraftan bitkinin kök ve gövde gelişiminin arttırılması diğer taraftan kurak mevsimlerde taban sertliğinden dolayı toprak altında var olmasına rağmen yukarıya çıkamayan nemin üst katmanlara çıkmasına imkan tanıması. Pulluğa göre bir çok üstün yönü olmasına rağmen çizel tümüyle pulluk yerine kullanılmamalıdır. Pulluğun toprağı alt-üst etme gibi üstün bir özelliği vardır ve bundan dolayı 3-4 yılda bir pulluk kullanılmalıdır.

özgür135 link=topic=10639.msg109666#msg109666 date=1229283082' Alıntı:
çizerlerin pulluklara göre üstün özellikleri şöyle sıralanabilir; 1-) İş genişliğinin ve iş veriminin yüksek olması nedeniyle daha az yakıt sarfiyatıyla az zamanda daha çok tarla sürmesi 2-) Toprak işleme derinliğinin pulluk tabanını da kıracak kadar (40-55 cm) yüksek olması 3-) Pulluğa göre daha küçük kesek çıkarması 4-) Pulluk gibi tabanda sert tabaka oluşturmayarak yağmur suyunun alt katmanlara inmesine olanak sağlaması ve toprağın su tutma yeteneğini arttırması 5-) Pulluk tabanının kırılarak bir taraftan bitkinin kök ve gövde gelişiminin arttırılması diğer taraftan kurak mevsimlerde taban sertliğinden dolayı toprak altında var olmasına rağmen yukarıya çıkamayan nemin üst katmanlara çıkmasına imkan tanıması. Pulluğa göre bir çok üstün yönü olmasına rağmen çizel tümüyle pulluk yerine kullanılmamalıdır. Pulluğun toprağı alt-üst etme gibi üstün bir özelliği vardır ve bundan dolayı 3-4 yılda bir pulluk kullanılmalıdır.
özgür sana katılıyorum çizelin yani bizim dilimizde DİPKAZAN ın faydalarına ama 3,4 senede bir mutlaka sürülmelidir pulluğun yeri ayrı