Bölgenizde gübre fiyatları

Bakın mesele burada sizin çalışıp iş yapıp varim almanız değil sadece

Ordu da 10 dönüm fındık bir aile için yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğünü ifade ederken, içanadolunun çok yerinde 170-200 dönüm kıraç arazi yeter galirli arazi büyüklüğünü ifade eder, trakyada nedir egede bulunduğunuz ilde ilçede nedir bakın

şimdi bunu neden hesaplıyorlar?

tabiki tarımsal ürünlerin hepsi aynı değerde değil

trakya bölgesi, sakarya vs yağış rejimine ve su kaynaklarına göre daha geliri yüksek tarım ürünü yetiştirebilir

buğdayı arada ekmesi lazım arada münavebe için yapılması gerekir

ama bunu bile yapsa Anadolunun çok yerindekinden daha az miktarda toprakda daha çok çok ürün hasadı yapar zeten

bunu bilmeyen cahillik yapmasında burada artık gelip kendisinden kat kat daha fazla toprakda uğraşsada kat kat çalışsada aynı verimi alamayacağını aynı miktar toprakdan aynı miktar ürünü hasat edemeyeceğini bilsinde yazsın buralarda..

her bölgenin tabikide hastalık ve zararlılarla mücadeleside farklı, uğraştığı tarımsal arazi büyüklüğüde farklı

bundan 30 yıl evvel belkide fazladır

sakaryalı milletvekili mecliste bağırıyor

neye bağırıyor biliyormusunuz

pancar fiyatı açıklanmış, anadoluda 5 kez su veriliyor bu fiyat olmaz gübre mazot kurtarmıyor çiftçiyi diyen Andoludan bir milletvekiline bağırıyor

yahu diyo hiç pancara 5 su verilirmi diye bağırıyor sakaryalı mlletvekili

adam haklı sakarya milletvekili ne bilsin bölgesinde öyle sulama yapmıyorki pancar üreticisi

sulama yapsada dekardan 12 ton alıyor o yıllar ithal tohum falan yok

ee bu taraftakide haklı hakkaten 5 kez su veriyor uğraşıyor 5 ton alsa dekardan kırk takla atıyor çiftçisi

yani demem oki

herkes doğruyu yazabilir

ama tıpkı sakaryalı milletvekili gibi kalkıp sakaryalı çiftçide Anadolu çiftçisine sen tembelsin çalışmıyon diye çıkışamaz ayıptır

inan kardeşim senden daha fazla emek daha fazla arazide çalışarak senin gelirinin yarısını elde edemiyor

bilmem trakyalı sakaryalı çiftçiler arada buğdayıda ekiyonuz diye çok ahkam kesmeyin dememin sebebini anladınızmı bu örnekten

biri 12 ton alıyor 5 su vermiyor az bi uğraşı ile kazanırken

biri 5 ton verim almak için dünya sulama masraf birde çalışma kaydetmesi vardı o yıllar

ee şimdi ithal tohumla burada 12 ton alıyor derin kuyu veya sulama imkanına göre, ama 6 tondada kalabiliyor iklim sert misal

sakarya buna rağmen hala fazla alıyordur

yada polar hesabını falan devreye soktular oda biraz fiyat belirlensede kazançda adalete yarasada çalışma vs... siz bu taraflardan çok daha şanslısınız

keramet sizde değil cenabı Allah öyle bir doğalllıkta yaratmış heryeri ki, siz bunları es geçerek konuşamazsınız yargılayamazsınız..

bu konudada diyorumki

buğdayda genel üretim misal tahıl ambarı konya, içanadolu güneydoğu vs diğer bölgeler hesaba katılmadan konuşulması yanlış olur ve öylede oluyor aslında...

nasıl bişey olmaz

ölçelim o zaman

25 mayıs 2020 de aldığın gübreyi depoda beklettin bu yıl 25 ekim 2021 de ektin

kaç ay geçti?

17 ay

ölç bakalım azot ne kaldı o gübrede?

% 18 azot olması lazım değilmi?

ölç öyle gel bana

bizim burada 1 yağış görse çimlense %18 azot işimizi görüyor malesef

yağış rejimi trakyadaki gibi yıllık 650-700 kilo değil

350 kilo ortalama yağış rejimi var anadolunun çoğu yerinde, 150-200 kilo olan yerler var

şu trakya sakaryalı çiftçiler çok iş yapıyomuş gibi buraya yazıp durmasın akıl satmasın artık

neden?

anadolu %40 bozkır

yağış ortalaması anadolunun kaç kilo haberiniz varmı sizin?

bir yağış bir çimlenme için neler vermez neler yapmaz anadolu çiftçisi haberiniz varmı sizin

öyle yağış rejimi yüksek ektiğin çimleniyor gübre at yağıyor bolluk bereketlik değil Türkiye

bakın buraya yazışmaya kalkmayın benlen yazacak çok şey var

yazarımda konu uzun ama üşenmem,

fakat siz gibler sadece kendi yaptığınızlan Türkiyede her yerde aynısı olur kafasını yaşamıyormu ?

işte bu cehalete kızıyorum..

isterseniz yazarım

sizin bölgenizi iyi bilirim ben

hele o ortasında tek caddesi olan lüleburgazda yaşamışlığım da var

Türkiye nin olayı trakya sakarya ile ölçülmez bunu öğrenin ilkbaşta...
Kim cahil be mubarek ben kuraga tohumda atmam gubrede sacmam uc yıl kaldim eskisehirde kime ne anlatiyon 15 ekimde ekim yapiliyo kuraga sonra ver allahim rahmetini
Cok yukarda gorme dustumu kotu olursun sadece ogrendigimizi paylasiyoz bosa akıl satmiyoz kimseye

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Kim cahil be mubarek ben kuraga tohumda atmam gubrede sacmam uc yıl kaldim eskisehirde kime ne anlatiyon 15 ekimde ekim yapiliyo kuraga sonra ver allahim rahmetini
Cok yukarda gorme dustumu kotu olursun sadece ogrendigimizi paylasiyoz bosa akıl satmiyoz kimseye
kırklarelinde her allahın günü yağışlı olunca tabi kurağa tohum atma dersin

• Beğen
Tepkiler: CNH58 ve toztoprak
Daha konuşalacak çok şey var çok örnekler var neler anlatır ne hasaplar yaparım size burada

yaşımız geldi geçti bizim neler gördük

buralara takılmamızın sebebi memleketi sevmemizden yinede bir gözatıp neler oluyor görmemiz için

arada yazıyorum doğrusu böyle olmalı babında

Hatasız kul olmaz yinede bilmeden kırdıysam affola

Fakat her zaman bişey var

Türkiye büyük ülke, buraya yazılanlar yalan olarak düşünmeyin, adam yazıyorsa heleki çiftçi ise gerçekten inanın, ben dibine kadar inanırım misal, acemide olabilir yanlışta bilebilir önemli değil, tabi acemiliği eksiği varsa yazın ama yargılamayın... yok sen şöyle yanlış yaparsan hiç bilmiyon bak ben böyle yapıyom uhuu malı götürüyom, ben burada şöyle alıyom böyle ekiyom...

bunlar sizin kendinizi direk örnek verip üste çıkmanızı gerektirecek şeyler değil..varsa yanlışı doğru tespitle bölgendeki çiftçiye yardımcı ol, ama trakyadan ankaraya bilgi aktarımı olsada sizin yaptığınız gibi bilmiyorsun öyle değil mantığıyla değilde.....bilemeyebilirsin, bizim uygulamamız böyle, yap dene bir tarlanda gibi olmaktan öte geçmemesi lazım derim...

Buradan trakya ya adam akıl veriyomu yaa, ben hiç görmedim

neden?

o şartları zaten yok adamın nasıl versinki değilmi?

sizi zaten yakalayamaz verimde onda bunda

haa her bölgede vardır nadirde olsa yumuşak havası bol suyu vs..

oradakide merak etmeyin yine aynı siz gibi yakınındakine şöyle aldım böye yaptım diyor görüyoruz, sen çalışmıyorsun diyor ahkam kesiyor kendini biyere konduruyor , ama şartlar aynı değil vesselam diğerinin boynu bükük dinliyor napsın...

çenem düştü kusura bakmayın, okudunuz yordum sizi hakkınızı helal edin...

Daha konuşalacak çok şey var çok örnekler var neler anlatır ne hasaplar yaparım size burada

yaşımız geldi geçti bizim neler gördük

buralara takılmamızın sebebi memleketi sevmemizden yinede bir gözatıp neler oluyor görmemiz için

arada yazıyorum doğrusu böyle olmalı babında

Hatasız kul olmaz yinede bilmeden kırdıysam affola

Fakat her zaman bişey var

Türkiye büyük ülke, buraya yazılanlar yalan olarak düşünmeyin, adam yazıyorsa heleki çiftçi ise gerçekten inanın, ben dibine kadar inanırım misal, acemide olabilir yanlışta bilebilir önemli değil, tabi acemiliği eksiği varsa yazın ama yargılamayın... yok sen şöyle yanlış yaparsan hiç bilmiyon bak ben böyle yapıyom uhuu malı götürüyom, ben burada şöyle alıyom böyle ekiyom...

bunlar sizin kendinizi direk örnek verip üste çıkmanızı gerektirecek şeyler değil..varsa yanlışı doğru tespitle bölgendeki çiftçiye yardımcı ol, ama trakyadan ankaraya bilgi aktarımı olsada sizin yaptığınız gibi bilmiyorsun öyle değil mantığıyla değilde.....bilemeyebilirsin, bizim uygulamamız böyle, yap dene bir tarlanda gibi olmaktan öte geçmemesi lazım derim...

Buradan trakya ya adam akıl veriyomu yaa, ben hiç görmedim

neden?

o şartları zaten yok adamın nasıl versinki değilmi?

sizi zaten yakalayamaz verimde onda bunda

haa her bölgede vardır nadirde olsa yumuşak havası bol suyu vs..

oradakide merak etmeyin yine aynı siz gibi yakınındakine şöyle aldım böye yaptım diyor görüyoruz, sen çalışmıyorsun diyor ahkam kesiyor kendini biyere konduruyor , ama şartlar aynı değil vesselam diğerinin boynu bükük dinliyor napsın...

çenem düştü kusura bakmayın, okudunuz yordum sizi hakkınızı helal edin...
bu adama laf atıyorlar üzülüyorum size acıyorum

sen dediğim gibi 17 ay yatmış azotu kaçmış gübreyi tabana at ek kardeşim iyisini sen bilirsin paran çok gelirin çok nasılsa dekardan... bildiğin gibi yapacaksın tabiki, eskişehirdeki ayazı yememişin belli, gelde burada rakım kaç donda felç olan ekin görmemişindir felç olduktan sonra boy atmaz baharda göster bana ne zaman nasıl yapılır şu işler.

Hey Allahım sen benim aklıma mukayyet ol yarabbim

bu memleket deniz seviyesine yakın yağışı rejimi yüksek trakydan ibaret dostlar birilerine göre bilesiniz...

anlat anlat bir kulaktan gireeeer öbüründen çıkar nediyceksin...

• Beğen
Tepkiler: OTTOMANN EMPİREE
yaa kardeşim iyi kötü mesele değil sen baştan anlayamamışın meselmizi konuşuyon hala

mesela girdiler meselesi ürettiğine fiyat oranı

sen para kazanmıyorsun tarımda üretimlen

ilk önce bir mahsül bir ürün alıyorsun ne adamsın

bunun fiyatı ve girdilerin fiyatı mesele

biz dap dan bahsettik adam hala akıl yok ya millette hiç..... yok onu at bunu at

öyle olunca fiyatlar normalmı olacak oradan bakınca, olsa ne olmasa ne,

konu ne sen onu anladınsa bende bişey bilmiyom arap olayım

yahu ne desek akıl verecek bişey buluyor

neden biliyormusunuz

tuzu kuru da ondan

daha ne diyim...

haa birde trakyalı inadı var anladık

sen en iyisini bilirsin bizim akıl vermek ne haddimize..

tövbe yarbbi yaaa

• Beğen
dedik adama yazdık daa

1 trakyamı büyük

10 mu?

yahu 1 trakya 10 büyüklüğe akıl verebilirmi

verirsede işte Allah vermiş memleketine konuşuyor ah ahhhh

diğerleri 10 büyüklüktekiler neden konuşamıyor neden akıl veremiyor bunu düşünse yetecek...

• Beğen

sen dediğim gibi 17 ay yatmış azotu kaçmış gübreyi tabana at ek kardeşim iyisini sen bilirsin paran çok gelirin çok nasılsa dekardan... bildiğin gibi yapacaksın tabiki, eskişehirdeki ayazı yememişin belli, gelde burada rakım kaç donda felç olan ekin görmemişindir felç olduktan sonra boy atmaz baharda göster bana ne zaman nasıl yapılır şu işler.

Hey Allahım sen benim aklıma mukayyet ol yarabbim

bu memleket deniz seviyesine yakın yağışı rejimi yüksek trakydan ibaret dostlar birilerine göre bilesiniz...

anlat anlat bir kulaktan gireeeer öbüründen çıkar nediyceksin...
Sivrihisar da yasadım ben, sen pek anlamak istemiyor gibisin neyse
Bol bereketli olsun urununuz de kazancınızda

Yahu ben görmedimki daha bir konyalı çiftçinin bir ankaralı çiftçiye

hadi lan şöyle yapıyon böyle ediyon bişey bilmiyon ben bunu böyle ediyomda sonra sen ağlıyon

yada bir eskişehirli konyalıya böyle desin görmedim yahu

nedir bu ego trakyalıdaki sakaryalıdaki

Allahdan ordulu rizeli buğday ekmiyor haa ufak arazideler traktör yok hatta rizede

yahu ne desek boş...

Sivrihisar da yasadım ben, sen pek anlamak istemiyor gibisin neyse
Bol bereketli olsun urununuz de kazancınızda
yaşadıysan yağış rejiminide dikkat etseydn

trakya 600-700 ortalama yıllık yağış diyoruz rakamlar heryerde net var

birde sivrihisara bakaydın mubarek...

kalkımış şakır şakır yağmurdan bahsedersin, sen hiç ortalama yağış nedir bilmeden bugüne kadar nasıl yaşadın...

yaşadıysan yağış rejiminide dikkat etseydn

trakya 600-700 ortalama yıllık yağış diyoruz rakamlar heryerde net var

birde sivrihisara bakaydın mubarek...

kalkımış şakır şakır yağmurdan bahsedersin, sen hiç ortalama yağış nedir bilmeden bugüne kadar nasıl yaşadın...

30 dakikada anca geldim sona
DAP 5000 oldu alamıyoz tarım bakanı ey baskan Recep Tayyip Erdogan duy sesimizi ciftcinin hali perisan diye bagirsak Ankara da faydası olur mu ki gubre fiyatı duser mi?

Bakın kış boyu barajları takibettim

şimdi istanbulda yağışlardan barajlar doldu bahar yağmurlarıyla o biçim seviye yükseldi

gelin burada baraj sıfır

sulama koop su veremiycez diyor yazlıklarda tehlikede ekenler düşünüyor ne yapacak

arkadaş trakyadan sakaryadan bu yıl kış ve bahar yağmurlarının bereketlendirdiği memleketten yazıyor ya

gelsin görsün diycem zahmet etmesin DSİ nin sitesine girsin günlük barajların anadoludaki doluluk oranına baksın

son 5 yılla karşılaştırsın

ben bunları her sene yaparım

trakya istanbul sakarya tamam Allah daha çok versin Maşallah bu yılda iyi, barajlarda doldu

ama kalkıp oradaki yaşayan bizim anlatmak istediğimizi evirip çevirip biz yapıyoz siz niye yapamıyonuz derse

orada bir duuuur derim ben

neden

biz Anadolu çocuğuyuz Anadolu

her yeri takip ediyoruz merak etme sen

maksadımız siyasette değil

Sen burada memleketin gerçeklerinden uzak konuya değinmeye çalışırsan

yap ödevini bak Türkiyedeki baraj doluluk oranlarını

yeşilırmak deltası bile kurudu

yaz boyu boyu suyu olmayan barajlardan su bekleyecek yazlık ektikleri mahsulleri nasıl sulayacak meselesi var daha kara kara düşünüyo

onu geçtim

adam baraj oranlarına bakıp Anadolunun ki trakyanın 10 misli yerden bahsediyorum,

yağışı alamamış damla düşmemiş yerler var buğday veriminden bahsediyoruz

yahu zaten gübre atsanda olmaz yandı yandı

senin bunları siyasi arenaya çekmeye çalışmanda çare değil

ama şu var

anlamak isteyene sivrisinek saz

sen gibi anlamak istemeyene davul zurna az...