--Böyle Ayçiçek Tablası Hiç Gördünüzmü--

Ynt: --Böyle Ayçiçek Tablası Hiç Gördünüzmü--

Tumosan66 link=topic=80671.msg957402#msg957402 date=1421232914' Alıntı:
Bu yil bizim burda bikac kisi bicerdovere bictirdi lakin pek duzen tutmadi. Ozellikle leke konusuna cozum bulamadilar cekirdek cok lekeli cikti
Abi çekirdeği kurutupmu bictiler yoksa yasmi?Bizim burada kurusunu bictiler tanelar kırıklı çıktı.

Ne tam kuru nede yasti attigim linke bakarsan saplardan cekirdegin durumu anlasilir aynen o sekildeydi bicilenlerde. Cok istedim gidip basinda durmayi inceleyip degerlendirmeyi ama ayni sezona denk geldiginden firsat olmadi. Ayrintili bi bilgi sahibi degilim ancak bildigim kadariyla leke disinda hic bi sorun kalmadi yani kirma, dokme gibi sorunlarla karsilasmamislar..

Tumosan66 link=topic=80671.msg957402#msg957402 date=1421232914' Alıntı:
Bu yil bizim burda bikac kisi bicerdovere bictirdi lakin pek duzen tutmadi. Ozellikle leke konusuna cozum bulamadilar cekirdek cok lekeli cikti

Kırma işini geçtim sıkıntı değilde leke işini bir görsem birşey derim

Cekirdegi tam kurumadigindan dolayi bi nevi yesil bictirdiler. Cekirdegin tum yesil yapiskan sivisi tanelerin uzerine sivanmis bicimde cikmis taneler. Yesil beyaz cikmis yani :D

Suleyman, Ridvan sizlerden biseyler bekliyorum bu konuda..
Kurtarin bizi :D

Yerini sur
Ekime hazirla
Ek
Capalattir
Ara capasini cek 2 defa
Hormonu at
Hasatini yap
Harmana ser, kurut, elet.....

Isciligi yoruyor bizi :D

Tumosan66 link=topic=80671.msg957417#msg957417 date=1421233993' Alıntı:
Cekirdegi tam kurumadigindan dolayi bi nevi yesil bictirdiler. Cekirdegin tum yesil yapiskan sivisi tanelerin uzerine sivanmis bicimde cikmis taneler. Yesil beyaz cikmis yani :D
Cerezlik cekirdegi biçer ile hasat bu gibi nedenlerden dolayı sıkıntı maalesef yaş biçimde hem bicer taneyi tam ayıramaz hemde çekirdegin içindeki köpük gibi madde ve yesil kısım bicerin içine sıvanır ve daha sonra daha büyük sorunlar yaratabilir.Kurutup biçelim desek bu sefer bicer taneyi kırar ve ayçiçeğinin kurumasını beklemek her sene olmaz ama bazı senelerde ürünü yağmura bırakmak demek oda ayrı bir kayıp olur.

Tumosan66 link=topic=80671.msg957424#msg957424 date=1421234608' Alıntı:
Suleyman, Ridvan sizlerden biseyler bekliyorum bu konuda..
Kurtarin bizi :D

Yerini sur
Ekime hazirla
Ek
Capalattir
Ara capasini cek 2 defa
Hormonu at
Hasatini yap
Harmana ser, kurut, elet.....

Isciligi yoruyor bizi :D

:D Özkan usta keşke yakında bir deneme alanı olsa çok uzak kalıyo sizin oralar beaa.

Tumosan66 link=topic=80671.msg957439#msg957439 date=1421235612' Alıntı:
Aman aman ekmeyin, bi tadina bakarsaniz bidaha yaglik ekmezsiniz :D

Süleyman görüyon mu taktiği. Bak bana tohumluk gönderecekti, onu bile unuttu.

Dekardan alsak şöyle 250 kg. Sonra sersek asfalta beyaz beyaz :D

sebazios link=topic=80671.msg957445#msg957445 date=1421236228' Alıntı:
Süleyman görüyon mu taktiği. Bak bana tohumluk gönderecekti, onu bile unuttu.

Dekardan alsak şöyle 250 kg. Sonra sersek asfalta beyaz beyaz :D
Yok Yilmaz im unutmadim tohumunu gondercem daha almadik. Bir iki hafta icinde Bursa ya gidecez almaya ondan sonra tohum elinde, soz agizdan cikti bidefa, Bozok delikanlisiyiz biz :D gondermez olurmuyum. Sabret az daha ekime 3 ay var :)

Zaten oyle bi verim yakalarsaniz ertesi yil masseyleri tira bindiriyorum sabaha ordayim :D