BÖYLE BİR ERKUNT DAHA ÖNCE GÖRDÜNÜZ MÜ ?

Ynt: BÖYLE BİR ERKUNT DAHA ÖNCE GÖRDÜNÜZ MÜ ?

servisi aradım. telefonu çalışıyor. işi oğlan değil babası biliyor. babası ile de görüştük.bir iki gün içinde gidip traktörü inceleyeceğiz. 1250 tl ye takarız dedi.Ama traktörü dükkana istiyor. en sıkıntılı durum bu bence.

UÖZKAN.77 link=topic=71321.msg822709#msg822709 date=1389026896' Alıntı:
Şimdi 1250 tl dediyse normal bi sıralı Atiker parası demekki.. oraya gitmek de şart değil desek.. yani iyi bi LPG ' ci takar gibi..

haklısın da en doğru karışımı bulup en az yakıt tüketimini yakalamak için baya uğraşmanız gerekebilir.

Celal usta iki yıldır uğraşıp geliştirmeye çalışıyormuş.

Erkunt ilklerin Traktörü olmaya devam ediyo inşallah çok iyi sonuç alınır da şu mazot parasına gömdüğümüz parayı ekipmana başka şeylere veririz Allah kolaylık versin yapan ustaya tebrik ederim.. alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s

Olay şöyle gibi... malzeme olarak bildiğimiz LPG malzemesi montajı ama elbette bi ustalık incelik istiyo...

Steyr-Fiat CNG...

http://gas2.org/2011/12/02/steyr-introduces-fiat-powered-cng-farm-tractor/

Sadece Zetor orjinal LPG ' li değil (tank ön ağırlıkların altında) bide Cng ' li JD.. diğer klasiklere dikkat hepsinin gaz tankı bile orjinal!

Eski kasada deneme..

ZETOR 3011 ' ' BlueMotion edition ' '

The Zetor has been fitted with a 50-litre cylindrical LPG tank placed between the front axle and the deadweights on the first overhang. Before the conversion, the tractor ' s fuel economy was 6 l of diesel per working hour, now it is 3 l of diesel plus 4 l of LPG. The result was achieved under stable load, typical of regular field work. When used for transport purposes, characterised by frequent acceleration and braking, the tractor consumes 4,5 l of diesel and 2 l of LPG per hour.

85 bg Zetorda deneme sonucu;

Sadece dizelken saatte 6 litre mazot yakmış

Sonra.. 3 litre mazot + 4 litre LPG yakmış

Hepsini anladımda şu kalsiklerde nasıl-ne zaman orjinal gaz tanklı yapmışlar helal...

Bu erkunt hakikaten cok yakıyor demekki insanlara dizel araca bile lpg taktırttı. :)
İşin şakası bi tarafa yakında çiftci lpg takıyor diye traktörlere her yıl vize şartı getirilebilir.Birde bu lpg nin fiyatı 3 tl de durmaz o zaman.Oluverir 5 tl yani o zaman ha benzinli ha dizel ha lpg li...Hiiç farketmez.Çok kafa yormayalım bence.

fetullah aksu link=topic=71321.msg822757#msg822757 date=1389032876' Alıntı:
Bu erkunt hakikaten cok yakıyor demekki insanlara dizel araca bile lpg taktırttı. :)
İşin şakası bi tarafa yakında çiftci lpg takıyor diye traktörlere her yıl vize şartı getirilebilir.Birde bu lpg nin fiyatı 3 tl de durmaz o zaman.Oluverir 5 tl yani o zaman ha benzinli ha dizel ha lpg li...Hiiç farketmez.Çok kafa yormayalım bence.

abi ben üstteki UÖZKAN77 nickli abimizin verdiği bilgilere göre bir hesap yaptım opetten alınan motorin ve aygaz lpg ile tasarruf 61 kuruş bu veriler ile 24 saatlik aralıksız bir çalışma ile tasarruf yaklaşık 15 lira oluyor(motorin-opet eco force,lpg-aygaz otogaz) litre fiyatları motorin=4.55 lpg=3.26 antalya-demreye göre sitelerindeki güncel pompa fiyatları ile hesapladım...

kubilay07 link=topic=71321.msg822774#msg822774 date=1389034101' Alıntı:
abi ben üstteki UÖZKAN77 nickli abimizin verdiği bilgilere göre bir hesap yaptım opetten alınan motorin ve aygaz lpg ile tasarruf 61 kuruş bu veriler ile 24 saatlik aralıksız bir çalışma ile tasarruf yaklaşık 15 lira oluyor(motorin-opet eco force,lpg-aygaz otogaz) litre fiyatları motorin=4.55 lpg=3.26 antalya-demreye göre sitelerindeki güncel pompa fiyatları ile hesapladım...
Bu sistemi yaptırmak içşn mevcut erkunttaki sistemi 1 er saat test edersiniz sadece dizel ve gazlı olarak sonra aradaki tasarruf bu işe değer mi değmez mi ona göre yaptırılabilir yapılırsa motor ömrü ne kadar olur bunlar hep ince hesap kitap şahsen ben araçta bile lpg düşünmüyorum traktörde hiç düşünmem gibime geliyor ama sistemi görmektede fayda var

Sağol Kubilay.. ben yapacaktım iyi olmuş.. hesap ortada..

24 saatte 15 lira ise saate 0,625 tl karımız var..

Senede 1000 saat çalışsak=625 tl eder

Yani LPG kendini yaklaşık 2 yılda amorti edecek ama senede 1000 saat çalışırsak..

Bizim gibilere uğraştığına değmez.. ilerde çok çalışırsak olabilir..

O zaman senede 1000 saat ve üzeri çalışanlar DÜŞÜNSÜN desek yeridir :)

UÖZKAN.77 link=topic=71321.msg822780#msg822780 date=1389034656' Alıntı:
Sağol Kubilay.. ben yapacaktım iyi olmuş.. hesap ortada..

24 saatte 15 lira ise saate 0,625 tl karımız var..

Senede 1000 saat çalışsak=625 tl eder

Yani LPG kendini yaklaşık 2 yılda amorti edecek ama senede 1000 saat çalışırsak..

Bizim gibilere uğraştığına değmez.. ilerde çok çalışırsak olabilir..

O zaman senede 1000 saat ve üzeri çalışanlar DÜŞÜNSÜN desek yeridir :)

evet abi verilere göre durum bu bana göre bişey değil ben senede en fazla 100-150 saat çalışıyorumdur onunda 45-50 saati ağır işte diğeri hep asfaltta hafif nakliye....

celal ustayı çok iyi tanıyorum...yenikliçi araştırmacı...türkiyeyi gezer...ama oglunuda biliyorum kardeşimin oglu ile asker arkadaşı..
ip ucunu anlatmıştı geçen yıl ama bukadar hızlı olcagını bilmiyordum...
fazla yorum yok..

Celal ustayı kutlamak lazım.Bu imkanlarda yapılabilecek en üst şeyi yapabilmiş.bu sistemin yaygınlaşması için bir fabrikanın Arge bölümünde mesela bir 10 000 saat test edilmeli.belki de bir üniversite tarafından incelenmelidir.

yanma odasına giren mazot ve hava karışımına birde lpg eklenmiş oluyor. ve silindire giren hava azalmış yerine lpg girmiş oluyor. bir motorda ne kadar çok hava o kadar güç prensibinin tam tersi yönde bir iş yapılmış oluyor.

TT 55 link=topic=71321.msg823232#msg823232 date=1389125234' Alıntı:
Celal ustayı kutlamak lazım.Bu imkanlarda yapılabilecek en üst şeyi yapabilmiş.bu sistemin yaygınlaşması için bir fabrikanın Arge bölümünde mesela bir 10 000 saat test edilmeli.belki de bir üniversite tarafından incelenmelidir.

yanma odasına giren mazot ve hava karışımına birde lpg eklenmiş oluyor. ve silindire giren hava azalmış yerine lpg girmiş oluyor. bir motorda ne kadar çok hava o kadar güç prensibinin tam tersi yönde bir iş yapılmış oluyor.
bi nevi ether sıkmış gibi oluyo demekki :)) Tabi bundan faydalanmak içinde mazot ayarı kısılıyor sadece mazota geçtiğinde az çekiyor..