• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ TÜMOSAN'ın Tarihçesi. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ Erkunt Hasret 125 Tanıtımı. İzlemek için tıklayınız.

Bu yıl Esperia verimleri

Bende buğday arayisindayim golia ve flamura 85 ekiyordum değiştirmek istiyorum aklım hep esperia da genelde 600 kg nin altına dusmem verimde yağış az olursa sularım gübresini it ilacını yaprak gübrelerini iz elementleri pas ilacını eksik etmem ,.daha fazla verim istiyorum şöyle 700,800 kg ler arası, dikkatimi esperia çekiyor

Eksperia verimimiz 530 540 hatta ilk biçtiğimiz de 560 kg kadar çıkmıştık son biçilen Eksperya biraz verim olarak beklenti altında kalınca ortalama verimde düşmüş oldu..Önümüzdeki yıl yine Eksperya ekmeyi düşünüyorum duruma göre bir tane farklı çeşit deneyebilirim.

Dap ve üreyi fazla vermişşiniz
Evet dap ve üre biraz fazla veriyoruz bu bakım ile bu tohumu 7 yıl önce başladığımızda dekarda 900 kg üzeri ile başladık tohum eskidikce verim düştü gübreleme azaltarak denedik ve yine verimde çok kayıp yaşadık şuan bu bakım ile dekarda 800 kg aşağısını sadece bu yıl gördük

o programla 1.5 ton danelik mısır hasat ediliyor.1.5 ton nerde 750 kg nerde
Bölgemizde mısır bakımlarını da yazayım size geçen yıl dekarda 1800 kg ortalama aldık dekarda 40 kg dap 40 kg üre 20 kg sülfat ile aldık ancak mısır sulaması bizim için çok ağır elektirik parası belimizi büküyor esperia da durum öyle değil çok fazla sulama yapmadan bu verimleri alıyoruz yaklaşık 10 yıldır sadece esperia ekliyoruz her yıl arazinin belli kısmında denemeler yapıyoruz yakaladığımız en iyi değerler bu şekilde şuanda

18-20 kg dapla ekip baharda ilk yağmurlama ile 3-4 kg mapta deneyebilirsiniz aynı maliyete daha iyi sonuç alınabilir.
Yynı maliyete daha fazla verim alıyorduk aslında ama tohum kendi tohumumuz olduğu için (7 yıldır ) verim kaybı yaşanıyor. Dediğiniz şekilde de bu yıl küçük bir parça deneme yapabilirim.

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt