Bu Yıl Hangi Taban Gübresini Kullanıyorsunuz?

02.01.2016
2,334
3,121

Yeni üretim sezonunda hangi taban gübresini ne miktarda kullanacaksınız? Miktari ve gübre çeşidini belirleyen faktörleriniz nedir?

Örnek olarak benim arpada hedef verimim 400-450 kg/d ve bu yıl ilk kez taban gübresinin miktarını 25-27 kg'a çıkarmayı düşünüyorum. Taban gübresi az olunca malasef verim olmuyor. Toros 20.20.0+30(SO3)zn ve Gübretaş 20.20.0+30(SO3) taban gübreleri ilk tercihlerim.

Yeni üretim sezonunda hangi taban gübresini ne miktarda kullanacaksınız? Miktari ve gübre çeşidini belirleyen faktörleriniz nedir?

Örnek olarak benim arpada hedef verimim 400-450 kg/d ve bu yıl ilk kez taban gübresinin miktarını 25-27 kg'a çıkarmayı düşünüyorum. Taban gübresi az olunca malasef verim olmuyor. Toros 20.20.0+30(SO3)zn ve Gübretaş 20.20.0+30(SO3) taban gübreleri ilk tercihlerim.
Cenap abi bahsettiğin gübrelerin ;

-Tohumla karıştırarak ekimde DAP'a göre tohumu yakma eğilimi,

-Güncel fiyatları,

-Kireçli topraklarda DAP'a göre yarayış farkı ve

-İçeriğindeki çinko oranı nedir?

Benim fosfor verme hedefim 1200kg verimde 14kg saf Fosfat.Tabi çinko dahil. Yoksa o verimler hayal. Sence çinko, yukardaki gübreler gibi kompoze halde mi verilmeli yoksa toz formdan alıp atılacak ana gübre ile mi karıştırılmalı?

Son düzenleme:
Cenap abi bahsettiğin gübrelerin ;

-Tohumla karıştırarak ekimde DAP'a göre tohumu yakma eğilimi,

-Güncel fiyatları,

-Kireçli topraklarda DAP'a göre yarayış farkı ve

-İçeriğindeki çinko oranı nedir?

Benim fosfor verme hedefim 1200kg verimde 14kg saf Fosfat.Tabi çinko dahil. Yoksa o verimler hayal. Sence çinko, yukardaki gübreler gibi kompoze halde mi verilmeli yoksa toz formdan alıp atılacak ana gübre ile mi karıştırılmalı?
500 kg/d üzeri hedef verimler için kesinlikle 18/46 ya da 20/32 taban gübreleri kullanılmalıdır. 18/46 (dap) gübresinde yeterince fosfor olduğu için bahsettiğin verimlere karşılık 25-30 kg/d dap kullanmak gerekiyor. Bu miktardaki amonyum (NH4) azotu tohumu yakacak düzeyde pek görünmüyor. Şayet 20/20 kullanmaya kalkışsan, 30 kg/d üzerinde gübre kullanman gerekecek. Bu durumda amonyum azotu arttığı için hem tohum yakması olacak hem de erken dönemde gereğinden fazla azot vermiş olacağız.

Kireçli topraklar için her zaman kükürt içerikli taban gübrelerini kullanmak gerekir. 20/32 gübresinde yeterli fosfor ve kükürt+çinko var. Güzel bir seçenek olur. Yalnız çinko konusunda kesin bir karar verebilmek için toprak analiz gerekiyor. Ayrıca toz formundaki çinkoyu verebilmen imkansız! Çok fazla noksanlık varsa granül çinko sülfatı gübre serpme makinesi ile uygulayabilirsin.

Selçuk üniversitesi ziraat fakültesi bitki besleme besleme bölümünde öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Zengin hocanın gübreleme önerisi aşağıdadır (ben organamineral gübre için tavsiye istemiştim) Kıraç tarla koşulları: "
Tam doğru cevap için güvenilir bir lab.dan TAM TOPRAK ANALİZ SONUÇLARInızı bana mail etmelisiniz. Bu yoksa kıraç (sulamasız) koşullar için ortalama bir şey yazayım ve ayda bir İGSAŞ Gübre adına çıktığım Köy Tv'de KÖYLÜ SORUYOR canlı yayın proğramımda sorunuz. 9 Ekim Çarş saat 20.45'de yine o proğramda olacam inş.
DEKARA (1.000 m2);
Ekimde tabana 35 kg İGSAŞ 8-20 + 15 SO3 + 12 OM + ME Organo-mineral gübre ve 50 kg leonardit,
Kardeşlenmede 15 kg Üre (%46 N),
Ot ilaçlamasında pülverizatörle herbisitle beraber 200 g Üre ve 100 g Çinko sülfat,
Sapa kalkmada ise yağmur önüne 15 kg Amonyum sülfat (%21 N) veriniz."

Selçuk üniversitesi ziraat fakültesi bitki besleme besleme bölümünde öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Zengin hocanın gübreleme önerisi aşağıdadır (ben organamineral gübre için tavsiye istemiştim) Kıraç tarla koşulları: "
Tam doğru cevap için güvenilir bir lab.dan TAM TOPRAK ANALİZ SONUÇLARInızı bana mail etmelisiniz. Bu yoksa kıraç (sulamasız) koşullar için ortalama bir şey yazayım ve ayda bir İGSAŞ Gübre adına çıktığım Köy Tv'de KÖYLÜ SORUYOR canlı yayın proğramımda sorunuz. 9 Ekim Çarş saat 20.45'de yine o proğramda olacam inş.
DEKARA (1.000 m2);
Ekimde tabana 35 kg İGSAŞ 8-20 + 15 SO3 + 12 OM + ME Organo-mineral gübre ve 50 kg leonardit,
Ot ilaçlamasında pülverizatörle herbisitle beraber 200 g Üre ve 100 g Çinko sülfat,
hocam güzel demiş hoş demiş ama o kadar masrafa kurtarması imkansız

Üre gübresini ne zaman uyguladınız ve daha sonra üst gübrelemede hangi gübreyi kullandınız?
YANLIŞ HATIRLAMIYOSAM 45 GÜNLÜKTÜ..BABAM TABAN AZ DÜŞTÜ BUĞDAY GELİŞİMİNİ BEĞENMİYORUM DEYİNCE ÜREYİ HER ZAMANKİNDEN ERKEN OLARAK O ÇEVREDE İLK BİZ ATTIK BİZDEN BİR HAFTA SONRA FALAN BAŞLADI HERKES... VE KİMSE 500 KG I GEÇEMEDİ...DAHA SONRA OT İLACI İLE BİRLİKTE ÇİNKO KULLANDIM..ASLINDA KARDEŞLEME ZAYIF OLDU.DÖNÜME 21 KG CİVARINDA TOHUM DÜŞTÜ..İŞİN ASLI BUĞDAY SEYREK KALDI..2. ÜST GÜBRESİNİ 26 NİTRAT KULLANIP.PAS İLACINI 13 MARTTA SOLİGOR KULANDIM.ARDINDAN 26 MARTTA OPER MAX KULLANDIM..ARDINDAN POTASYUM VE DENİZ YOSUNU KARIŞTIRIP KULLANDIM..TARLAMIZ KIRAÇ KURU BİR TARLAYDI..BABAM HAYATIMDA 500 KG GEÇTİĞİMİ BİLMEM DEDİĞİ TARLADAN SEYREK OLMASINA RAĞMEN 650 KG VERİM ALDIK.EĞER BİRAZ SIK OLSAYMIŞ HERKESİN ORTAK KANISI BUĞDAY 800 KG GÖRECEKTİ...AMA TECRÜBE OLDU.BU YIL YAPTIĞIM HERŞEYİ TEKRARLAYIP DÖNÜME 28 KG CİVARI TOHUM DÜŞÜRECEM...HA BİRDE TOHUMU HUMİK ASİTLE KAPLAMIŞTIM.FAYDASINI GÖRDÜM. TEKRARLAYACAĞIM...

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
DEKARA (1.000 m2);
50 KG LEONARDİT TAVSİYE EDECEĞİNİZ LEONARDİT MARKASI VE HEM EKONOMİK HEM DE KOLAY ULAŞABİLECEĞİMİZ BİR ADRES VEREBİLİR MİSİNİZ.AYRICA EN SONUNDAKİ SÜLFAT YERİNE OLSA 33 NİTRAT AMA OLMADIĞINDAN 26 NİTRATI TERCİH EDİYORUM..SÜLFATI ÜST GÜBRE OLARAK HİÇ KULLANMADIM.ÇÜNKÜ SÜLFATIN EĞER GEREKİYORSA TABAN GÜBRESİ OLDUĞUNA İNANANLARDANIM..

50 KG LEONARDİT TAVSİYE EDECEĞİNİZ LEONARDİT MARKASI VE HEM EKONOMİK HEM DE KOLAY ULAŞABİLECEĞİMİZ BİR ADRES VEREBİLİR MİSİNİZ.AYRICA EN SONUNDAKİ SÜLFAT YERİNE OLSA 33 NİTRAT AMA OLMADIĞINDAN 26 NİTRATI TERCİH EDİYORUM..SÜLFATI ÜST GÜBRE OLARAK HİÇ KULLANMADIM.ÇÜNKÜ SÜLFATIN EĞER GEREKİYORSA TABAN GÜBRESİ OLDUĞUNA İNANANLARDANIM..
İgsasin ürünleri genelde hesaplı olur.Tabi igsaş bayisinen alırsanız.Yalnız bu 50 kg her sene kullanmanız lazım.Uzun yıllar kullanımda verim arttırıcı etkisi daha güzel olur.

• Beğen
Tepkiler: MASAY