Buğday arpa tohum verim öneri

Hocam Kırıkkalelisiniz galiba.Ben de Kırıkkale/Keskin bölgesin denim.Biz bu sene nohut yerlerine Tarım92 ve Tosun Paşa arpa tohumlarını ektik.Ortalama 350kg verim aldık.Bizim gibi kurak, kıraç bölgeler için güzel rakam.Aydan hanım bildiğim kadarıyla sulu bölgeler için.Benim öngörüm bizim oraların tohumu Tarım92.
Merhaba arkadaşım. Tarm-92 ile Tosunpaşa arasında daha iyi kıyas yapabilmek adına; bu yılki yağış - iklim durumu ve net verimleri yazabilir misin? Gübreye hangisi daha duyarlı idi? Örneğin enstitü broşüründe Tosunpaşa'nın 340-700 kg arası verim yaptığı belirtiliyor. Tarm-92 ise en fazla 450 kg. Fakat Tosunpaşa, bu yıl Ankara civarında 250 - 450 kg arasında verim yapmış. Ben bu yıl gübre kullanmadan, Tarm-92'den net 320 kg verim aldım. Şu an iki tohum arasında kaldım. Bu yüzden görüşünü almak isterim.

Eskişehir Mihalıççık. Arazi kıraç. Tarlalar nadas.
Arpa İnce04: 500 kg biçtim. 15kg DAP - 15kg ÜRE -
Buğday Esperia: 300kg veren tarlada oldu 500kg veren tarlada oldu. Değişikliğin sebebi erken kalkan mahsüle yağmurlar geç kaldı. Geç kalkan mahsül yağmuru tam zamanında aldı. Birde kışın çok fazla don oldu buğdaylar ölük yaptı seyrekti. Tarlalar güzlük yapmadı, yapsaydı bu sene 600 kg Esperia hayal olmazdı.
Buğday Enola tam bir fiyasko 200kg verdi. Fırıncı küreği gibi kelle vardı ama doldurmadı.
Buğday Rumeli 300kg verdi.

Buğdayların bir kısmına 15kg DAP - Mart başı 15 Kg ÜRE Nisan başı 10 Kg ÜRE
Diğer kısmına ise 15Kg DAP- Mart başı 15 Kg ÜRE - Nisan15 te 15Kg Can26

Herbisit atarken eriterek kullandığım ürünler : dekara
300 gr ÜRE- 100gr Çinko - 200gr Magsül - 200gr Potasyum Nitrat - 150 cc Aminoasit.

En büyük hatam şu oldu, iç anadoluda pas olmaz septoria olmaz diye pas ilacı atmamak. Son yağmurlardan sonra nasıl oldu anlamadım bir anda bayrak yaprakta lekeler oluşmaya başladı. Neyse buna şükür.

Arpa dönüme 10 balye verdi, Buğdaylar 4 balye verdi sap yok gibi bişey ama dane verimi iyidi.
Hamza bugdayi deneyin

Hocam Kırıkkalelisiniz galiba.Ben de Kırıkkale/Keskin bölgesin denim.Biz bu sene nohut yerlerine Tarım92 ve Tosun Paşa arpa tohumlarını ektik.Ortalama 350kg verim aldık.Bizim gibi kurak, kıraç bölgeler için güzel rakam.Aydan hanım bildiğim kadarıyla sulu bölgeler için.Benim öngörüm bizim oraların tohumu Tarım92.
HEMŞERİM TOSUNPAŞA ALMAYI DÜŞÜNÜYORUZ ARPA TOHUMU OLARAK NE DERSİNİZ

• Beğen
Tepkiler: mrtmzrk
Merhaba arkadaşım. Tarm-92 ile Tosunpaşa arasında daha iyi kıyas yapabilmek adına; bu yılki yağış - iklim durumu ve net verimleri yazabilir misin? Gübreye hangisi daha duyarlı idi? Örneğin enstitü broşüründe Tosunpaşa'nın 340-700 kg arası verim yaptığı belirtiliyor. Tarm-92 ise en fazla 450 kg. Fakat Tosunpaşa, bu yıl Ankara civarında 250 - 450 kg arasında verim yapmış. Ben bu yıl gübre kullanmadan, Tarm-92'den net 320 kg verim aldım. Şu an iki tohum arasında kaldım. Bu yüzden görüşünü almak isterim.

Bölgenizde arcanda cins eken var mi

Hocam sonbaharda pek yağış düşmedi bölgemize.Kış yağışları fena değildi ama kar durumu kötüydü.Bahar yağışlarını diğer bölgeler gibi geç aldık kısmen kuraktı.üresini nitratını nizami şekilde attık.Gübreye duyarlılıkları hakkında yorum yapamıcam çünkü sürekli takip etme şansım olmadı.Haftasonu çiftçisi durumundayım.Babamın dediğine göre soğuğa tosun paşa daha dayanıklıymış.Kıraç arazide 350 kg verim aldık.İkiside 3 aşağı 5 yukarı aynı.Ama bizim bölgeye Tarım 92 daha uygun die yorumluyorum.6 şar ton ikisinden de tohum ayırdım.Bakalım nasıl olacak.

BURAKBEY ARPA ÇEŞİDİNİ DENEMENİZİ ÖNERİRİM.. İç Anadolu ve Geçit Bölgelerininin kıraç, yaban ve yarı taban birçok yerinde en yüksek tane ve sap verimine sahip arpa çeşidi.. Yukarda bahsi geçen arpa çeşitlerinin hepsinden daha verimli.. DENEYİN, KESİNLİKLE MEMNUN KALIRSINIZ..

Arkadaşlar bu sene iç Anadolu'da kiracta ne ektiniz ne verim aldınız. Tohum öneriniz var mı

Nohut yerine aydan hanım arpa 120-130 kg ile bictik. Köyün yüksek yerleri 250-300 aralığında biçildi.
BURAKBEY ARPA ÇEŞİDİNİ DENEMENİZİ ÖNERİRİM.. İç Anadolu ve Geçit Bölgelerininin kıraç, yaban ve yarı taban birçok yerinde en yüksek tane ve sap verimine sahip arpa çeşidi.. Yukarda bahsi geçen arpa çeşitlerinin hepsinden daha verimli.. DENEYİN, KESİNLİKLE MEMNUN KALIRSINIZ..