Buğdayda başaktaki bu sorun süne zararlısımı..

Kuraklıkta vardı.Nisan ayında soğukta çok oldu..

Ot ilacı stresi yormuş üstüne bir de hem soğuk hem kurak stresi yaşamis. O amino asit ve Sülfatli Gübreleri vermeseydin daha kötü sonuçları da olurmuş. Dediğin rakamlara göre %20sinde %20zarar var demek. O da %5-10 falan yapar. Olan taneyi daha iyi doldurur. Çünkü daha fazlasıni doldurabilecegine göre programladi kendisini zaten. Bu yağmurlar ilaç geldi farkına bile varmazsin verim kaybınin buna da şükür.

Seneye için tecrübe olsun bunlar hocam. Bizim de baya kurak çekti bu nisanda, soğuğu da cabası. Hayırlısı bakalım Rabbim 20kg kadar bir yagis verdi çok şükür bu ayı da kurtardık bakalım. Çiçek sonrası lodos vurmazsa bi sıkıntımiz olmaz inşallah.

• Beğen
Tepkiler: özgür
Dün bizde baktık mühendis anaç süne zararı dedi
O muhendis aldigi diplomayi iade etsin bariz soguk zarari
Screenshot_2020-05-09-01-08-31.png

O muhendis aldigi diplomayi iade etsin bariz soguk zarariEkli dosyayı görüntüle 48583
Aynen kardeşim soğuk zararı.Bu sene nisan bir acayip geçti.İlk defa bölgemizde nisan ayında çok soğuk oldu.Bunlara yapacak bişey yok.Kuzeye bakan tarlalarda sorun.Her başakta bu sorun yok.Metrekarade 400 başakta 50-100 tanesi böyledir.Bzılarında hemen uçtan bazılarında birazdaha alta doğru gitmiş.Birazdaha kuvvetli olsaydı soğuk hepsi gidecekmiş anlaşılan..Koyduğun bu fotoda erken bayrak yapraktaki donun zararıdır diyor.Bizde erken bayrak yaprak döneminde oldu ama az olmuş demekki etkilenen başaklarda %10-15 zarar var gibi gözüküyor.

Son düzenleme:
Soğuk zaraı ya.Demekki her başağı etkilemiyor.Süneden şüphelenmiştim ilk zamanda ama şuanda yeni başak çıkarıyolar.Başaklar şuan çıkarken hasta çıkıyor.Uçları bu şekilde çıkıyorlar.Ama bu şekilde çıkan bitki sayısı sağlıklı olanlardan çok az.Başak çıksa tane dolsa süne diyecem ama süne yada başka bir canlı daha çıkmamış kın içinde olan başağa nasıl zarar verecek. ve boş zaten neyle beselenecek.Süne taneden beselenir.Yada saptan ak başak oluşumuna sebeb verir.Nisanda erken bayrak yaprak döneminde burda soğuk oldu buna bağlıyoruz.Bir donda illa hepsi zarar görecek diye kaide yok.Ters yönde kalmış olabilir.Yada zarar görenlerden boy olarak kısaysa aralarında kalıp zarar görmemiş olabilir.Yapacak bir şey yok.Süneden olsa ilaç atarız kurtuluruz ama don zararında ne yapacaz.Tarlanın her tarafını gezdim süne aradım.Buğdayın alt kısmında toprak aralarına her yerine ama yok.Süne o kadar zarar yağmış olasaydı her yerde yoğun süne görmem gerekirdi.Tek tük 1-2 tane gördüm.Ayrıca aynı cins buğday ovada bir yerde ekili onda bu sorun hiç yok denecek kadar az.Don olayı bölge bölge etkiledi buraları.

Soğuk zaraı ya.Demekki her başağı etkilemiyor.Süneden şüphelenmiştim ilk zamanda ama şuanda yeni başak çıkarıyolar.Başaklar şuan çıkarken hasta çıkıyor.Uçları bu şekilde çıkıyorlar.Ama bu şekilde çıkan bitki sayısı sağlıklı olanlardan çok az.Başak çıksa tane dolsa süne diyecem ama süne yada başka bir canlı daha çıkmamış kın içinde olan başağa nasıl zarar verecek. ve boş zaten neyle beselenecek.Süne taneden beselenir.Yada saptan ak başak oluşumuna sebeb verir.Nisanda erken bayrak yaprak döneminde burda soğuk oldu buna bağlıyoruz.Bir donda illa hepsi zarar görecek diye kaide yok.Ters yönde kalmış olabilir.Yada zarar görenlerden boy olarak kısaysa aralarında kalıp zarar görmemiş olabilir.Yapacak bir şey yok.Süneden olsa ilaç atarız kurtuluruz ama don zararında ne yapacaz.Tarlanın her tarafını gezdim süne aradım.Buğdayın alt kısmında toprak aralarına her yerine ama yok.Süne o kadar zarar yağmış olasaydı her yerde yoğun süne görmem gerekirdi.Tek tük 1-2 tane gördüm.Ayrıca aynı cins buğday ovada bir yerde ekili onda bu sorun hiç yok denecek kadar az.Don olayı bölge bölge etkiledi buraları.
Dondan korunmanin yolu bence gec ekim gec gebelesen bugday soguktan etkilenmeye bilir

Bugün ziraatcı birinle gittik tarlaya içini gezik ergin süne zararı bu dedi.Tarlanın içini gezince iş denişti.Metrekarede 3-4 adet süne var.Nabayım şimdi ilaç atsammıki.Atmasam bu saatten sonra zarar çoğalırmı.Ne biçim işdir bu ya süne daha yeni çıkan başaklarda böyle zarar yapabilirmi ya.Buğdayın başağındaki suyu emip kurutuyormuş..

Bugün ziraatcı birinle gittik tarlaya içini gezik ergin süne zararı bu dedi.Tarlanın içini gezince iş denişti.Metrekarede 3-4 adet süne var.Nabayım şimdi ilaç atsammıki.Atmasam bu saatten sonra zarar çoğalırmı.Ne biçim işdir bu ya süne daha yeni çıkan başaklarda böyle zarar yapabilirmi ya.Buğdayın başağındaki suyu emip kurutuyormuş..

Hocam sen senin buğdayın fotoğrafını at bakalım. Süne bu zamanda başak mı yermiş o nasıl ziraatçiymiş diycem diyemiyorum her sene yeni yeni şeyler öğreniyoruz büyük konuşmak istemiyorum. Ancak ben yine de örnek teşkil edecek fotoğraflardan yola çıkarak soğuk zararı diyorum.

Her başakta olmamasının sebebi her başak aynı zamanda çıkış yapmıyor. Bir süreç şeklinde ilerliyor. Gebecik döneminde de zarar görmüş olabilirler. Daha eskiden kalma bir zarar da olabilir. Kın döneminde ilk açılanlar soğuğa maruz kalıp sıra dökmüş de olabilir. Ama genelde başak dışardayken don olunca sıraları döker. Bu sadece buğdayda değil bir çok bitkide ağaçta böyle. 3-4 süne var ama bu sünelerin boyu ne kadar? Ergin mi ? Daha yumurtadan yeni yeni çıkar süneler. Geçen soğuklarda bizim de yumurtadan erken çıkan süneler donmuş ölmüş yaprak üzerlerinde ölüp kalmışlar. Onlar da etkilendi soğuktan.

Hocam sen senin buğdayın fotoğrafını at bakalım. Süne bu zamanda başak mı yermiş o nasıl ziraatçiymiş diycem diyemiyorum her sene yeni yeni şeyler öğreniyoruz büyük konuşmak istemiyorum. Ancak ben yine de örnek teşkil edecek fotoğraflardan yola çıkarak soğuk zararı diyorum.

Her başakta olmamasının sebebi her başak aynı zamanda çıkış yapmıyor. Bir süreç şeklinde ilerliyor. Gebecik döneminde de zarar görmüş olabilirler. Daha eskiden kalma bir zarar da olabilir. Kın döneminde ilk açılanlar soğuğa maruz kalıp sıra dökmüş de olabilir. Ama genelde başak dışardayken don olunca sıraları döker. Bu sadece buğdayda değil bir çok bitkide ağaçta böyle. 3-4 süne var ama bu sünelerin boyu ne kadar? Ergin mi ? Daha yumurtadan yeni yeni çıkar süneler. Geçen soğuklarda bizim de yumurtadan erken çıkan süneler donmuş ölmüş yaprak üzerlerinde ölüp kalmışlar. Onlar da etkilendi soğuktan.
Screenshot_2020-05-09-01-08-31.png

Bunun aynısı.Bu resimdeki başak uçlarında dahada alta inmiş.Benimki uçlarından birazdaha 2 sıra gitmiş şekilde.Bende soğuk zararı dedim.Hayır ergin süne zararı dedi.Tarlada çok yoğun sünede yok.Metrekarede 3-4 süne görüyoruz ama.Bu zararı yapacak kadar yoğun bir süne yok gözle görülür bir şekilde.Bana süne ilacı at zarar dahada çoğalmadan dedi.Bugün hepsni gezdim tarlaların.Aynı çeşit buğday ilçemize yakın yerde ovada ektim onda yok.Ya mevkisinden dolayı bilemedim.Kıraç alandaki buğdaylarda bu sorun var.Yine kıraçtaki erkenci buğdaydada var ama onda çok az.Arpalarda hiç sorun yok.Çavdardada yok.Ben anlamadım bundan bişey.Şuan daha yeni tarlayı düzüyor başaklar.Mantıklı yanı başak daha çıkarken nasıl zarar verecek.Mnatıklı olmayanda süne zararı.Yav okadar buğdaları aralayıp bakıyoruz süne bulamıyoruz.Anlamadım ya ne yapacağımı şaşırdım şuan..Gördüğümüz sünelerin hepsi ergin süne.

Ekli dosyayı görüntüle 48608
Bunun aynısı.Bu resimdeki başak uçlarında dahada alta inmiş.Benimki uçlarından birazdaha 2 sıra gitmiş şekilde.Bende soğuk zararı dedim.Hayır ergin süne zararı dedi.Tarlada çok yoğun sünede yok.Metrekarede 3-4 süne görüyoruz ama.Bu zararı yapacak kadar yoğun bir süne yok gözle görülür bir şekilde.Bana süne ilacı at zarar dahada çoğalmadan dedi.Bugün hepsni gezdim tarlaların.Aynı çeşit buğday ilçemize yakın yerde ovada ektim onda yok.Ya mevkisinden dolayı bilemedim.Kıraç alandaki buğdaylarda bu sorun var.Yine kıraçtaki erkenci buğdaydada var ama onda çok az.Arpalarda hiç sorun yok.Çavdardada yok.Ben anlamadım bundan bişey.Şuan daha yeni tarlayı düzüyor başaklar.Mantıklı yanı başak daha çıkarken nasıl zarar verecek.Mnatıklı olmayanda süne zararı.Yav okadar buğdaları aralayıp bakıyoruz süne bulamıyoruz.Anlamadım ya ne yapacağımı şaşırdım şuan..Gördüğümüz sünelerin hepsi ergin süne.

komşu tarlalarda süne zararı var mı ? kıraç yerlerdeyse stresi daha çok olur soğuğa dayanımı daha az olur. Ben canlı görmedim ama hala soğuk diyorum. O ziraat mühendisini tanımam etmem ama ne mühendisler gördük çıkışta buğdayla karaçimi ayıramayan. O yüzden tedbirli yaklaşıyorum ben her bu işin uzmanıyım diyip konuşana. Herkes de öyle yapmalı.

Ben andino ektim yan komşularda başka cins buğday var.Ve zarar yok.Hatta ekili olan bölgeyi tümüyle gezdim hiç bir zarar yok..Benim buğdaylar dışında...Sadece erkenci buğdayda ve sınırımdaki komşuda aynı cins ekti.Bu sorun ondada var.Geri kalan yerlerde hep arpa zaten.Yerler kıraç yer.Ama tarlada bu kadar zarar vrebilecek bir süne yoğunluğuda yok.Bu zarara göre çok yoğun süne olması gerekir.Anlam veremedim.Koyduğum resimin aynısı ama başak uçlarından daha az zarar var bende.Birde ziraatcinin dediği ergin süneler mart başındaki sıcaklarda erken indi tarlalara.Sonra havalar soğuyunca buğday olması gerekende çok geç başak çıkardı.Erken çıkan başkları taneler dolmasa bile içindeki proteni emgi yaparak başağa zarar veiyolar dedi.Mevsimlerin bozulması sebebiyle Bu tür zararda yapıyolarmış..Yapıyolarsada sadece bende yokki buğday,, civar yerlerdede var onlardada olması lazım diye düşündük ama bir tarlada olup diğer tarlada olmayabiliyormuş.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Ben andino ektim yan komşularda başka cins buğday var.Ve zarar yok.Hatta ekili olan bölgeyi tümüyle gezdim hiç bir zarar yok..Benim buğdaylar dışında...Sadece erkenci buğdayda ve sınırımdaki komşuda aynı cins ekti.Bu sorun ondada var.Geri kalan yerlerde hep arpa zaten.Yerler kıraç yer.Ama tarlada bu kadar zarar vrebilecek bir süne yoğunluğuda yok.Bu zarara göre çok yoğun süne olması gerekir.Anlam veremedim.Koyduğum resimin aynısı ama başak uçlarından daha az zarar var bende.Birde ziraatcinin dediği ergin süneler mart başındaki sıcaklarda erken indi tarlalara.Sonra havalar soğuyunca buğday olması gerekende çok geç başak çıkardı.Erken çıkan başkları taneler dolmasa bile içindeki proteni emgi yaparak başağa zarar veiyolar dedi.Mevsimlerin bozulması sebebiyle Bu tür zararda yapıyolarmış..Yapıyolarsada sadece bende yokki buğday,, civar yerlerdede var onlardada olması lazım diye düşündük ama bir tarlada olup diğer tarlada olmayabiliyormuş.

Mantıklı birşey söylemiş. Evet mart başı baya sıcak oldu. Erken geldi süneler kışlaktan erken yumurta bıraktılar. Nisan ortasındaki soğuklarda bizde yumurtadan çıkanlar öldü mesela. Erkenci cinslerin başaklarına zarar vermiş olabilir ama başakta daha protein taşınımı yokki doğru düzgün neyi yiyecek orasını anlamlandıramadım ben. Mümkün yani ama sizinkilerden daha erkenci olanlara neden zarar vermemiş ? Ya da diğer cinslerde neden yok ? Orası muamma onun tezine göre.

Ben hala soğuk kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizde de zararı oldu ilk çıkan başaklarda. Kın dışında kalanlarda. Geriden gelenlerde hiçbirşey yok. O soğuklara denk gelenler zarar gördü. Ama eğer gerçekten süneyse bir şey daha öğrenmiş olucaz.

Mantıklı birşey söylemiş. Evet mart başı baya sıcak oldu. Erken geldi süneler kışlaktan erken yumurta bıraktılar. Nisan ortasındaki soğuklarda bizde yumurtadan çıkanlar öldü mesela. Erkenci cinslerin başaklarına zarar vermiş olabilir ama başakta daha protein taşınımı yokki doğru düzgün neyi yiyecek orasını anlamlandıramadım ben. Mümkün yani ama sizinkilerden daha erkenci olanlara neden zarar vermemiş ? Ya da diğer cinslerde neden yok ? Orası muamma onun tezine göre.

Ben hala soğuk kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizde de zararı oldu ilk çıkan başaklarda. Kın dışında kalanlarda. Geriden gelenlerde hiçbirşey yok. O soğuklara denk gelenler zarar gördü. Ama eğer gerçekten süneyse bir şey daha öğrenmiş olucaz.
Sizde ilk çıkan başaklarda kıvrılma şeklindemi oldu yoksa başak uçlarında tane eksikiliğimi..Bizdede var başak çıkarkan kıvrılma çıkamama o kesin soğuktan.İnternette onca sayfa baktım sünenin böyle zarar yaptığı bir konuya yada videoya rastlamadım.3 çeşit zararı var ama böyle bi zararı yok anlamış değilim.En mantıklı cevabıda bu gibi (Kın devresinde yani başakların sap içinde olduğu devrede soğuk zararının etkisi büyüme konisinin ölmesine neden olabileceği için önemlidir. Bu devrede çok kısa bir süre donma noktasına yakın ısı derecelerine maruz kalan bitkiler normal görünüşlü olmasına rağmen ileride kısırlık ortaya çıkabilir.

Sizde ilk çıkan başaklarda kıvrılma şeklindemi oldu yoksa başak uçlarında tane eksikiliğimi..Bizdede var başak çıkarkan kıvrılma çıkamama o kesin soğuktan.İnternette onca sayfa baktım sünenin böyle zarar yaptığı bir konuya yada videoya rastlamadım.3 çeşit zararı var ama böyle bi zararı yok anlamış değilim.En mantıklı cevabıda bu gibi (Kın devresinde yani başakların sap içinde olduğu devrede soğuk zararının etkisi büyüme konisinin ölmesine neden olabileceği için önemlidir. Bu devrede çok kısa bir süre donma noktasına yakın ısı derecelerine maruz kalan bitkiler normal görünüşlü olmasına rağmen ileride kısırlık ortaya çıkabilir.

Hocam bizim dönme oldu kurtardı ama dediğim gibi 2 3 derece daha soğuk olsaydı sıralar dökülebilirdi. Sizin o fotoğraflarını gösterdikleriniz gibi çok aşırı soğuğa dona maruz kalan başaklarda dökülme oluyormuş çok kaynak var onunla ilgili. Sünenin dediğiniz gibi böyle bir zararını ben de hiç görmedim denk gelmedim.

Geçmiş hava durumu sıcaklıklarda

10 nisan 20-0

11 nisan 21-1

13 nisan 24-0

17 nisan 24-0

26nisan 24-1

Yer yer -1 bile olmuş olabilir bazı yerlerde..Ne çok soğuk olmuş nisanda.

Valla hocam geçen sene de Mart bir garip geçmişti ama bu yıl cidden mart nisan çok farklı bir yıl oldu. Erken ekim verime katkı yapıyor ama bu yılki mart-nisan ayı da erken ekmeye korkutuyor. Geç eker hızlı büyütür yetiştiririm diye canımız çıkıyor. Aralık 10da ektiklerime biraz fazla baktım Ekim sonu ekilen Trakyadaki buğdayları geçti. 15 gün önce eksem bu soğuklar mahvedecekmiş bizimkileri de.

Tohum seçerken sadece yüksek verim odaklı olmamak dayanıklı cinsleri de tercih etmek gerekiyor. Bi de çeşitlendirmek. En az 2 ya da 3 çeşit buğday ekmek lazım. Biri kötü olursa riski bölmek için.

Bi de yapılan genel bir yanlış var. Her duyduğu tohumu iyice denemeden ekmeye karar vermek çok verim hayali ile. Bence bakanlık da en az 5 yıl denendikten sonra ruhsat vermeli ama biz de daha tedbirli olmak zorundayız. Trakyada özellikle sürekli yeni çeşit deneme hevesi var. Bizim bölgelerde de başladı. Artık buğday çeşitlerine, isimlerini öğrenmeye bile yetişemiyoruz.

Ben Hamzabey çeşidini çok denemek istiyordum. Köyden deneyenler var bu yıl 3. yılları bu sene güzel bakabilmişler verileri topluyorum bakalım seneye bir miktar ekmeye karar verebilirim toplam ekilecek yerin %10-20sini geçmemek kaydıyla.

Bence bu konu süneye noktayı koydu ya.Yabancı bir siteden bulduklarım

Öngörülen soğutucu gece sıcaklıklarında, burada bahar donunun Manitoba'daki kış buğday mahsulleri üzerindeki potansiyel etkisi hakkında bir tazeleme. ( Umarım, bu gönderiye ihtiyacımız olmayacak !). Şu anda, kışlık buğday dönümleri, gelişmekte olanlardan kök uzamasına kadar değişmektedir.

Kardeşleme aşamasında kış buğdayı için, bitkiler bir süre çok düşük sıcaklıklara dayanabilir (2 saatten az -11 ° C). Bu aşamada don hasarı olan kış buğdayında yaprak klorozu ve nekrotik yaprak uçları olacaktır. Bununla birlikte, verim üzerindeki etkisi hafif olacaktır.

Birleştirme aşamasında (sap uzaması) kış buğdayı için , bitkiler 2 saatten daha az bir süre boyunca -4 ° C sıcaklıklara tolere edebilir. Donma hasarı belirtileri, büyüme noktası hasar gördüyse, yaprak sararırsa veya yanarsa veya alt gövdenin yarılması veya bükülmesi durumunda ağırşakta görünen ölü bir yaprağı içerebilir. Verim etkisi orta ila şiddetli arasında değişebilir ve saplar hasar gördüyse mevsimin ilerleyen bölümlerinde de meydana gelebilir.

Önyükleme aşamasında kış buğdayı için , bitkiler 2 saatten daha az bir süre -2 ° C sıcaklıklara tolere edebilir. Kış buğdayındaki donma yaralanması belirtileri (hatta çavdar düşmesi), botun içine sıkışan sivri uçları içerebilir ve normal olarak ortaya çıkmayabilir, sivri uçlar ortaya çıkabilir, ancak sarı veya hatta beyaz kalabilir (bazen sadece kafanın bazı bölümleri etkilenebilir), bükülmüş olabilir ve floret sterilitesinin zayıf çekirdek seti ve düşük tane verimi ile sonuçlandığını görebilirsiniz.

2012 yılında dondan etkilenen kışlık buğday ürünlerini gördük. 30 Mayıs'ta bazı kış buğday dönümlerinin erken bayrak oluşum aşamasında olduğu bir don olayı meydana geldi. Sivri uçlar ortaya çıktığında, yaralanma belirtileri not edildi. Aşağıdaki fotoğrafta (Ingrid Kristjanson, MAFRD tarafından çekilmiştir), bükülmüş bacaların ve eksik çekirdek kümesinin donma semptomlarını not edeceksiniz.

Screenshot_2020-05-09-01-08-31 (1).png

figure-697-head-damage.png
figure-683-wheat-feature.png
Koring-Ryp12.jpg

Bundaki başaklardaki zarar çok daha fazla.Bende birazdaha uç taraflarda.Alta bu kadar inmemiş.Böyle süne zararı olamaz herhalde.Ziraatcilerde bazı şeyleri dediğin gibi atıyorlar.Onlarda bilmiyor.Bu olay arpalarda yok.Bazı çeşit buğdaylardada yok.Bölge bölge var.Mesela ovadaki aynı çeşit buğdayda yok.Kıraçlarda bayırda daha çok soğuk olmuş demekki.Bu çeşiti geçen senede ektim bir sorun olmadı.Soğuğa daha dayanaklı çeşit bulmak lazım.Birde arpada soğuğa dayanım buğdaydan az derler. Ramata 6 sıralı arpa soğuktan hiç etkilenmedi.7 senedir ekerim böyle bir sorun görmedim.Bölgemizde genelde kaşifbey ekilir.Erkenci çeşit.Ondada andinodaki gibi olmasada verime etki etmeyecek çok az zarar var.Andinoda biraz fazla verimi %10-20 düşürecek gibi.Aslında andino çeşidi ilçemize 4-5 senedir ekilir.Tarım kredide en çok satan tohum.Şimdiye kadar nisanda böyle bir olay olmadığından ekildi.Bundan sonra ekmem bu tohumu..

Son düzenleme:
Aynı merada benim tarlaya sınır dayımın tarlası var. Aynı gün ben ektim tüm işciliğimizde beraber aynı gün yapıldı. Onun tarlada var benim tarlada yok buğdaylar ikiside esperia tek farkımız tohum ben ilaçlı tohum ektim o ilaçlatmadan ekti. Dün bu konuyu babamla da konuştuk 70yaşında böyle başak hiç görmemiş.
Bence bu süne işi olamaz tohum ile alakalı.
Gelişmeleri paylaşalım değişik bi durum günkü.Ekli dosyayı görüntüle 48499Ekli dosyayı görüntüle 48500Ekli dosyayı görüntüle 48501Ekli dosyayı görüntüle 48502
Bende mühendis ile konuştum soğuk zararı vu diyor. Ama çokta emin değil. Tüm başaklar da olmamasının sebebi ise erken çıkanlarda yani erken gelişenlerde var diyor. Bu yıl teker izleri biraz daha geç çıkmıştı.