Buğday'da Geniş Yaptaklı Ot ilaçları

Ynt: Buğday'da Geniş Yaptaklı Ot ilaçları

Whitegod link=topic=79838.msg989341#msg989341 date=1428072378' Alıntı:
Arkadaşlar 20gün önce tarlaya mustang ve ralon süperi karıştırıp attım.Otların bayası ölmüş ama bu ot kalmış attığım ilacın bu ota faydası olmadı.Otun adı tavşan bıyığı diye geçiyor dar yapraklı bir ot.Kum tarlalarda daha çok var bu ottan.Çözümü nedir açana bilen varmı?

EuUCOBB.png
Tavsan biyigi

sebazios link=topic=79838.msg946287#msg946287 date=1418663056' Alıntı:
Arkadaşlar konu işe ilgili yukarıdaki gibi bazı konular açılmış lakin o tarihten sonra yeni ilaçlar çıktığı için güncelliğini yitirmiş, hem de çok geniş kapsamlı tutulmuşlar. Biz biraz daha özele inelim.

Buğday ' da kullandığınız geniş yapraklı ot ilaçları hangileri?

Fiyat performans durumu ve tercih etmenize sebep olan etkenler neler?

Hepsinden öte randıman durumları ve olumsuz yönleri neler?
ABİ GARANTİ OLSUN DİYORSAN BASF ARRAT KABA OT İLACI KARACİM YABANİ YULAF İÇİN SYGENTANIN AXİAL .BİRAZ PAHALI İLAÇLAR AMA TEB BİR OT GÖREMEZSİN TARLADA.AXİAL BİRAZ SERT BİR LT 10 DÖNÜMLÜK YAZIYOR AMA 12 13 DÖNÜME DAHA UYGUN

İsmail Pelit link=topic=79838.msg989887#msg989887 date=1428174422' Alıntı:
abi bizde mustang atacağız herbisit olarak ama pas görülürse fungusitle karışırmı bu ilaç bi sakıncası olurmu? Yaprak gübreside olacak.
Henüz pas ile karşılaşmadım.hele bi ot ilacını kullanın, ardından pas ilacı kullanırsınız.

İsmail Pelit link=topic=79838.msg989887#msg989887 date=1428174422' Alıntı:
abi bizde mustang atacağız herbisit olarak ama pas görülürse fungusitle karışırmı bu ilaç bi sakıncası olurmu? Yaprak gübreside olacak.
sıkıntı olmaz kullana bilirsiniz mustangla ve yaprak gupresiyle basf ın düet super ve bayer in input tavsiye ederim biri 65 biri 85 tl civarı inputta ayrıca kok çürüklügüne karşı ayrıca faydası var..

azoxystrobin link=topic=79838.msg989908#msg989908 date=1428175597' Alıntı:
Henüz pas ile karşılaşmadım.hele bi ot ilacını kullanın, ardından pas ilacı kullanırsınız.
zaten biz daha üst gübreyi atmadık abi havalar müsade etmiyor zaten normaldede 15 nisan gibi atarız. İlaçlamada 15-25nisan arası olur otların ve havanın durumuna göre bizde hiç pas olmaz ama yağışlı ve güneşsiz havalar yinede şüpheleniyoruz.
ahmet kesikbaş link=topic=79838.msg989921#msg989921 date=1428176271' Alıntı:
sıkıntı olmaz kullana bilirsiniz mustangla ve yaprak gupresiyle basf ın düet super ve bayer in input tavsiye ederim biri 65 biri 85 tl civarı inputta ayrıca kok çürüklügüne karşı ayrıca faydası var..
Abi sende kullandınmı bu karışımı yani demek istediğim sadeceyaprak gübresi değil herbisit+fungusit+yaprak gübresi karışımı?

İsmail Pelit link=topic=79838.msg989925#msg989925 date=1428176651' Alıntı:
zaten biz daha üst gübreyi atmadık abi havalar müsade etmiyor zaten normaldede 15 nisan gibi atarız. İlaçlamada 15-25nisan arası olur otların ve havanın durumuna göre bizde hiç pas olmaz ama yağışlı ve güneşsiz havalar yinede şüpheleniyoruz.Abi sende kullandınmı bu karışımı yani demek istediğim sadeceyaprak gübresi değil herbisit+fungusit+yaprak gübresi karışımı?
ismail çayı kolayı ayranı karıştırmışsın.sen bu karışımı içebilirmisin tabikide hayır.o 3lü karışımı sakın kullanma buğdaylara

• Beğen
Tepkiler: Alexander

İsmail Pelit link=topic=79838.msg989925#msg989925 date=1428176651' Alıntı:
zaten biz daha üst gübreyi atmadık abi havalar müsade etmiyor zaten normaldede 15 nisan gibi atarız. İlaçlamada 15-25nisan arası olur otların ve havanın durumuna göre bizde hiç pas olmaz ama yağışlı ve güneşsiz havalar yinede şüpheleniyoruz.Abi sende kullandınmı bu karışımı yani demek istediğim sadeceyaprak gübresi değil herbisit+fungusit+yaprak gübresi karışımı?
ben ot ilacıyla yaprak gupresi herzaman kullanıyorum ılacin bugdaya zararlarını önlüyor pas hiç kullanmadım fakat ziraat mühendisi arkadaşim dukkanında hergun en az 50kişiye veriyor şahit oldum onun için yazdim birde ilaç karişimindan once depoya ilk sırada yaprak gupresini dok ph yı düşürür ve ilacın etkisini verimini daha iyi alırsın...

umutmalkoc link=topic=79838.msg989933#msg989933 date=1428177024' Alıntı:
ismail çayı kolayı ayranı karıştırmışsın.sen bu karışımı içebilirmisin tabikide hayır.o 3lü karışımı sakın kullanma buğdaylara
Anladım abi bilgi için teşekkürler. Zaten büyük ihtimal gerek kalmayacak ben pas görüleceğini zannetmem ama yinede araştırıyorum öyle.

Çok kimyager ve ziraat muhendislerle muhattap oldum .arkadaslar ilaçlan sivi gubre karistirmak cok yanliş birsey ama çifcimiz farkinda değil.ornegin esterle gubreyi karistirisan ve bunu bitkide kullanirken bitki gubrenin yaninda esteride bunyesine aliyor ve ekine zarar verip ciddi oranlarda verim dususu meydana geliyor

Yarın bende atcam basf arrat kök boğaz için basf tocata yaprak gübresi hakkında bende çok bilgi topladım büyük firmaların geneli yaprak gübresiyle tavdiye etmiyor basf mesala extsra olarak yayıcı yapıştırıcı bile tavsiye etmiyor çünkü tocatanın içeriğinde orjinal yayıcı yapıştırcı olduğunu yaprak gübrelerinin özelikle combi çeşitlerin ilaç içimdeki yayıcı yapıştırıce özelliğini bozabilir ayrıca yaprak gübrelerinde cokda beklentiniz olmasın hümik asit kullanan arkadaşlarda var hümik asit yaprak gübresi deildir toprak gübredidir

SEYİT link=topic=79838.msg989983#msg989983 date=1428181960' Alıntı:
Yarın bende atcam basf arrat kök boğaz için basf tocata yaprak gübresi hakkında bende çok bilgi topladım büyük firmaların geneli yaprak gübresiyle tavdiye etmiyor basf mesala extsra olarak yayıcı yapıştırıcı bile tavsiye etmiyor çünkü tocatanın içeriğinde orjinal yayıcı yapıştırcı olduğunu yaprak gübrelerinin özelikle combi çeşitlerin ilaç içimdeki yayıcı yapıştırıce özelliğini bozabilir ayrıca yaprak gübrelerinde cokda beklentiniz olmasın hümik asit kullanan arkadaşlarda var hümik asit yaprak gübresi deildir toprak gübredidir
Bence biraz üre ve çinko sülfat katıp extra şelatlamzsak faydası olur çinko noksanlığınıda gideririz

cankulu link=topic=79838.msg989963#msg989963 date=1428179565' Alıntı:
Çok kimyager ve ziraat muhendislerle muhattap oldum .arkadaslar ilaçlan sivi gubre karistirmak cok yanliş birsey ama çifcimiz farkinda değil.ornegin esterle gubreyi karistirisan ve bunu bitkide kullanirken bitki gubrenin yaninda esteride bunyesine aliyor ve ekine zarar verip ciddi oranlarda verim dususu meydana geliyor

Gübre karışyırsanız da, karıştırmasanız da ot ilacı, bitkinin bünyesine girer.

Ama ilacın içindeki etken madde yabancı otların organizmasına hayati bir zarar verirken, mahsülünkine çok az verir.

Zaten bu maddeler, kültür bitkilerinin 'tolerans' gösterebildiği maddlerden seçilir.

Dünya üzerinde var olan tüm ot ilaçlarının çalışma mantığı aşağı yukarı budur.

Hem çevremde, hem sitede karışım madde kullanma konusunda en uç kişilerden biriyim.

Şu an son ot ilacı attığım tarlayı dolaşıyorum. Ciddi otlanma vardı. Sizin dediğiniz gibi ot ilacını da karışım ile attım. (Çinko + üre azotu)

Buğdayın durumu (fotoğraf 8 dakka önce çekildi)

fb38f873ec2b8609c4da152f1a0fdbbc.jpg

Otun durumu:

373132216b43977e8146f5b085ebd779.jpg

Özetle diğer maddelerin denemelerini yapmadığım için emin değilim. Emin olmadan da kimseye öneride bulunmam. Lakin Azot ve çinko ile yaptığım ot ilacı karışımlarında şu ana dek hiç bir sorun yaşamadım.

Şimdi ben sorayım:

Siz kesin konuşup 'ciddi oranda verim düşüşü yapıyor' demişsiniz. Elinizde bir deneme sonucu, araştırma yada örnek uygulama var mı?

Bahsettiğiniz kimyager ver ziraatçı arkadaşları foruma davet edebilme şansınız var mı?

İkna edemeyiz belki ama en azından oturur konuşuruz.

Masa başında değil ama. Şu an yaptığım gibi tarlanın içinde.

sebazios link=topic=79838.msg990047#msg990047 date=1428228317' Alıntı:
Gübre karışyırsanız da, karıştırmasanız da ot ilacı, bitkinin bünyesine girer.

Ama ilacın içindeki etken madde yabancı otların organizmasına hayati bir zarar verirken, mahsülünkine çok az verir.

Zaten bu maddeler, kültür bitkilerinin 'tolerans' gösterebildiği maddlerden seçilir.

Dünya üzerinde var olan tüm ot ilaçlarının çalışma mantığı aşağı yukarı budur.

Hem çevremde, hem sitede karışım madde kullanma konusunda en uç kişilerden biriyim.

Şu an son ot ilacı attığım tarlayı dolaşıyorum. Ciddi otlanma vardı. Sizin dediğiniz gibi ot ilacını da karışım ile attım. (Çinko + üre azotu)

Buğdayın durumu (fotoğraf 8 dakka önce çekildi)

fb38f873ec2b8609c4da152f1a0fdbbc.jpg

Otun durumu:

373132216b43977e8146f5b085ebd779.jpg

Özetle diğer maddelerin denemelerini yapmadığım için emin değilim. Emin olmadan da kimseye öneride bulunmam. Lakin Azot ve çinko ile yaptığım ot ilacı karışımlarında şu ana dek hiç bir sorun yaşamadım.

Şimdi ben sorayım:

Siz kesin konuşup 'ciddi oranda verim düşüşü yapıyor' demişsiniz. Elinizde bir deneme sonucu, araştırma yada örnek uygulama var mı?

Bahsettiğiniz kimyager ver ziraatçı arkadaşları foruma davet edebilme şansınız var mı?

İkna edemeyiz belki ama en azından oturur konuşuruz.

Masa başında değil ama. Şu an yaptığım gibi tarlanın içinde.
Yılmaz abi dekara ne dozda kullandın bu ikisini? Bizim bi hocanın önerisi 100litre suya 300gr çinkosülfat 500 gr üre katın diyor her yıl kendiside uyguluyor ama bana az gibi geliyor bu oran.

İsmail Pelit link=topic=79838.msg990048#msg990048 date=1428228823' Alıntı:
Yılmaz abi dekara ne dozda kullandın bu ikisini? Bizim bi hocanın önerisi 100litre suya 300gr çinkosülfat 500 gr üre katın diyor her yıl kendiside uyguluyor ama bana az gibi geliyor bu oran.

Ismail çinko 100 gr yetiyor. Üst limit olarak 300 ' ü hiç geçmemiştim. Yakında paylaşacağım bi deneme yaptım dün. 3.5 dekar yerde dozları biraz abarttım. Sonuç ne olacak birlikte görürüz. Ama her halükarda çinko ağır metaldir. Toksisite riski var. Bilmeden 700gr/da atıp buğdayı yakan biliyorum.

Üre olarak 500gr/da daha önce çokça çıktım. Maksimum olarak da 800 gr/da ' a çıktım. Sorun olmadı.

Konu üzerine uzman mühendis bi arkadaş (senede 18.000 dekar yer denetliyor) kritik rakam olarak 1kg/da demişti. Bizzat denemedim.

sebazios link=topic=79838.msg990050#msg990050 date=1428229333' Alıntı:
Ismail çinko 100 gr yetiyor. Üst limit olarak 300 ' ü hiç geçmemiştim. Yakında paylaşacağım bi deneme yaptım dün. 3.5 dekar yerde dozları biraz abarttım. Sonuç ne olacak birlikte görürüz. Ama her halükarda çinko ağır metaldir. Toksisite riski var. Bilmeden 700gr/da atıp buğdayı yakan biliyorum.

Üre olarak 500gr/da daha önce çokça çıktım. Maksimum olarak da 800 gr/da ' a çıktım. Sorun olmadı.

Konu üzerine uzman mühendis bi arkadaş (senede 18.000 dekar yer denetliyor) kritik rakam olarak 1kg/da demişti. Bizzat denemedim.
Sülfat formunda kükürt içerdiği için fazlası yakar yılmaz abi. Benim holder 600litre 30 dekara bitireceğiz o zaman her depoya 10 kg üre ve 3-4 kg çinkosülfat koyalım.