Buğday'da Tohum Yatağı Hazırlığı

Bu sene buğday ekecem. Traktörümü aldım , pulluğumu aldım , mibzerimi aldım.

Tarlaya buğdayı nasıl ekecem ?
İlk önce traktöre pulluğu takıcam tarlayı derinden sürücem.
Sonra pulluğu çıkarıp mibzeri takıcam.
Sonra mibzere taban gübresini ve buğday tohumunu dökecem.
Tarlayı yeniden sürmeye başlıcam.

Böylelikle buğday ekimi bitmiş olacak. Böylemi yapılıyor.

Ynt: Buğday ekecem bu sene tarlayı nasıl hazırlıyım

pullukla sürümden sonra çıkan kesseklerı de parçalaman gerekıyor diskaro vanvey rotatıl gibi işleme aletlerı işini görecektır sonra da tapan çekmen lazım merdane de olur daha sonra ekımı yapabılırsın ama benım önerım yanına bılen bırını al hem pulluk ayarını hem mıbzer ayarını öğretsın sana.... eğer ekeceğin tarla çoksa birde silindir almanı tavsiye ederım ekımden sonra toprağı sıkıştırarak soğuk almasını ve kuşun zarar vermesını engeller ama yerın azsa 40 50 dönum için bence gerek yoktur teşekkurler

ızgara çekmek ne demek hangi makina ile çekiyoruz.
Tırmığı hangi makina ile çekiyoruz.
Ben sadece pulluk ile tarlayı sürdükten sonra direk mibzerle tohum ve gübre ekim işine giriyoruz sanıyordum. Pulluk çekilmiş tarlaya gübre ve tohum ekmek için mibzerle girdiğimizde mibzer bir yandan gübreyi ve tohumu saçarken Mibzerde geriden düzeltiyor diye biliyordum.

O zaman tarlaya hazırlama ve ekim esnasında traktörle 4 keremi giricez.
pulluk çekmek için
ızgara çekmek için
tırmık çekmek için
mibzerle gübreyi ve tohumu atmak için

SelamiCoskun link=topic=55363.msg590624#msg590624 date=1336395506' Alıntı:
ızgara çekmek ne demek hangi makina ile çekiyoruz.
Tırmığı hangi makina ile çekiyoruz.
Ben sadece pulluk ile tarlayı sürdükten sonra direk mibzerle tohum ve gübre ekim işine giriyoruz sanıyordum. Pulluk çekilmiş tarlaya gübre ve tohum ekmek için mibzerle girdiğimizde mibzer bir yandan gübreyi ve tohumu saçarken Mibzerde geriden düzeltiyor diye biliyordum.

O zaman tarlaya hazırlama ve ekim esnasında traktörle 4 keremi giricez.
pulluk çekmek için
ızgara çekmek için
tırmık çekmek için
mibzerle gübreyi ve tohumu atmak için
evet 4 kere .. ızgara denilen diskaro goble her yörede ismi farklı .. tabak gibi saçları olan makina ..

Ali SARAÇ link=topic=55363.msg590626#msg590626 date=1336395646' Alıntı:
evet 4 kere .. ızgara denilen diskaro goble her yörede ismi farklı .. tabak gibi saçları olan makina ..

Hoca pulluk çekme videosu var.
New Holland Td 85 5li alpler pulluk

mibzerle taban gübre ve tohum atma videosu var.
tarım öz mibzer

Bu aradaki bahsettiğiniz iki işlem için bildiğiniz video varmı ?

ızgara ve tırmık çekme için bir videosunu görmek isterdim.Bu ikisini yapmasak pulluktan sonra direk mibzere geçsek taban gübre ve tohum atma işini bitirsek olmaz mı ? Ne sakıncası olabilir .

Birader senin çevrende bu işlemler yapılırken görebileceğin bi komşun ya da eşin dostun olsa daha iyi olur. Burada bu işlemleri duymak yerine, uygulamalı olarak görmen senin için daha kalıcı bir öğrenme sağlar

demir45 link=topic=55363.msg590634#msg590634 date=1336396565' Alıntı:
Ustam pulluktan sonra ızgara çekmek lazım mutlaka yada tarlayı düzeltecek herhangi bir alet yoksa iyi bir tohum yatağı oluşturamazsınız mibzerde yürümez zaten..

Bozok45S Izgara
bozokta deh$et asılıyo hani :)

pullukla sürdün kazayağı çektin en az iki kere tohumu ektin toprağı sıkıştırdın bahar gübresini 2 seferde attın ilaç attın yağmur yağsın diye dua ettin biçmeye gittin toplamda 9 kere biz 10 kere gidiyoruz kesin bide tarlalar uzaksa bedava mazot verseler anca yapılır bu iş artık o duruma geldi.

öncelikle tarlanın dinç kalması için toprağın durumuna göre nisan mayıs aylarında pullukla sürülmeli geç kalırsan tarla yüzeyinde oluşan otlar tarlanın vitaminini mineralini azaltır,hemde sürüm zorlaşır...
Sürümden 1ay sonra filan ilk kazayağını çekerek tarladaki kesekler,otlar,çöpler dağıtılarak parçalanır..
Ve bu işlem ekime kadar tarla yüzeyi otlandıkca devam eder,(biz 4 sefer kazayağı çekeriz)
Dahasonra ekim öncesi tırmık aysan gibi toprağı sıkıştırıcı ve ufalayan aletlerle tohum yatağı hazırlanır,
Son olarak bahsettiğiniz mibzerle girilip ekilir,başka bi işlem gerekmez..
Bu döngüye HERK denir :) yani tarla 2 yılda bir ekilmiş olur..

Ancak hersene ekmeyi düşünüyorsan işler değişir verim kafadan düşer,
ondada ekmek istediğin tarlayı ancak üzerindeki mahsül kalkınca sürebilirsin,
Atıyorum ağustos ayında buğdayı hasat ettin ardından hemen sürdün,Büyük olasılıkla tarla kurak olacağı için çok kesek çıkacaktır,
Ve ekime kısa bir zaman kaldığı için tarlanın acilen ekime hazırlanması ve toprağın sıkıştırılması gerekmektedir,(bu işlem en yüksek verimi almanı sağlar)
ancak ekimden 10 gün öncede sürüm hazırlayabilirsin ama toprak çok kaba kalır topladığı suyu çabuk kaybeder bu da verim düşümüne neden olur :)
Onun için ağustosta sürdükten sonra varsa rotavatör yoksa çizel tiller kazayağı gibi karıştırıcı makınalarla karıştırmalısın,tarlanın durumuna göre bu durum 1veye 2 kez aralıklarla tekrarlanabilir enson yine hohumyatağı için yoprağı parçalayıcı bir alet kullanarak ekimi yaparsın..
Ama bu şekilde yapılan ekimde hem ürün kalıtesiz olur hem verim düşük olur
Bizim bölgemizde böylee..

Ozaman tarlaya ilk önce pulluk ile giricem.
5gnxd.jpg

Daha sonra
Bununla işlem yapıyoruz.
5gp5b.jpg

Daha sonra mibzerle taban gübresini ve tohumu atıyoruz.
5gpfj.jpg

Toprağı hazırlama ve tohum ekme aşamasında toplam 3 işlem var. Arada atladığımız bir kısım varmı .

Aslında bunların üçünü bir arada yapan makina olsa daha güzel olurdu. Toprağı hazırlama ve tohum ekme aşamasında üç kere tarlaya girmek zorunda kalmazdık.

anayurtlu 3105d link=topic=55363.msg590645#msg590645 date=1336399117' Alıntı:
öncelikle tarlanın dinç kalması için toprağın durumuna göre nisan mayıs aylarında pullukla sürülmeli geç kalırsan tarla yüzeyinde oluşan otlar tarlanın vitaminini mineralini azaltır,hemde sürüm zorlaşır...
Sürümden 1ay sonra filan ilk kazayağını çekerek tarladaki kesekler,otlar,çöpler dağıtılarak parçalanır..
Ve bu işlem ekime kadar tarla yüzeyi otlandıkca devam eder,(biz 4 sefer kazayağı çekeriz)
Dahasonra ekim öncesi tırmık tiller gibi toprağı sıkıştırıcı ve ufalayan aletlerle tohum yatağı hazırlanır,
Son olarak bahsettiğiniz mibzerle girilip ekilir,başka bi işlem gerekmez..
Bu döngüye HERK denir :) yani tarla 2 yılda bir ekilmiş olur..

Ancak hersene ekmeyi düşünüyorsan işler değişir verim kafadan düşer,
ondada ekmek istediğin tarlayı ancak üzerindeki mahsül kalkınca sürebilirsin,
Atıyorum ağustos ayında buğdayı hasat ettin ardından hemen sürdün,Büyük olasılıkla tarla kurak olacağı için çok kesek çıkacaktır,
Ve ekime kısa bir zaman kaldığı için tarlanın acilen ekime hazırlanması ve toprağın sıkıştırılması gerekmektedir,(bu işlem en yüksek verimi almanı sağlar)
ancak ekimden 10 gün öncede sürüm hazırlayabilirsin ama toprak çok kaba kalır topladığı suyu çabuk kaybeder bu da verim düşümüne neden olur :)
Onun için ağustosta sürdükten sonra varsa rotavatör yoksa çizel tiller kazayağı gibi karıştırıcı makınalarla karıştırmalısın,tarlanın durumuna göre bu durum 1veye 2 kez aralıklarla tekrarlanabilir enson yine hohumyatağı için yoprağı parçalayıcı bir alet kullanarak ekimi yaparsın..
Ama bu şekilde yapılan ekimde hem ürün kalıtesiz olur hem verim düşük olur
Bizim bölgemizde böylee..
Aynen katılıyorum bizimkinin aynısını açıklamış..

Bütçeye göre işlemler değişebilir, merdane çekebilirsin, dipkazan çekebilirsin, daha türlü türlü aletler var.

SelamiCoskun link=topic=55363.msg590660#msg590660 date=1336401515' Alıntı:
Ozaman tarlaya ilk önce pulluk ile giricem.
5gnxd.jpg

Daha sonra
Bununla işlem yapıyoruz.
5gp5b.jpg

Daha sonra mibzerle taban gübresini ve tohumu atıyoruz.
5gpfj.jpg

Toprağı hazırlama ve tohum ekme aşamasında toplam 3 işlem var. Arada atladığımız bir kısım varmı .

Aslında bunların üçünü bir arada yapan makina olsa daha güzel olurdu. Toprağı hazırlama ve tohum ekme aşamasında üç kere tarlaya girmek zorunda kalmazdık.

evet aynen öyle yapıyoruz arada bırde tırmık merdane yada tapan ıle tarlayı duzlemek gerek... sen ne iş yapıyorsun bırader eğer memur veya işciyesen bu 3 aletle de yapabılırsın esnafım dukkanı kapatmayım dıyorsan anıza ekım makınelerı var ama verımı duuk oluyor otun dıkenın ıçıne buğday ekıyorsun pek tat vermıyor... sen bır anlatıversen neler yapıyorsun nerden estı bu çifçilik kaç dekar yerın var elınde ne malzeme var senede tarlaya gıtme ımkanın kaç gun... vs

3 aşama ile olmaz sen bence senin çevrenden birinden yardım iste öyle daha iyi olur görürsen daha iyi anlarsın anlaşılan hiç bir bilgin yok ama anlayayım tarlayı sürdün arkadan tiller çekçen sonra aysan vurman gerekiyor ama aysan yoksa ızgara diskora çekicen sonrası tarlanın durumuna göre hareket etçen

Ertuğ Aslan link=topic=55363.msg590682#msg590682 date=1336403250' Alıntı:
3 aşama ile olmaz sen bence senin çevrenden birinden yardım iste öyle daha iyi olur görürsen daha iyi anlarsın anlaşılan hiç bir bilgin yok ama anlayayım tarlayı sürdün arkadan tiller çekçen sonra aysan vurman gerekiyor ama aysan yoksa ızgara diskora çekicen sonrası tarlanın durumuna göre hareket etçen

tiller çekmek ne demek ,
aysan vurmak ne demek ,
resimli bir örnek gösterebilirmisin
her yörenin bazı işlemlere verdiği isimler sanırım farklı oluyor. o yüzden soruyorum.

ilk önce pulluk ile süreceksin
Sonra kazayagı çekeceksin
Sonra tırmık çekeceksin
Mibzerin arkasınada merdane veya yuvak denilen bir alet var ona bir yer yaptır mibzerin arkasına tak ekimini bitirmiş olursun.Kazayagını ne kadar çok çekersen yani topragı karıştırırsan o kadar verimli olur.