Buğdaydaki İlk Pas Uygulaması Seçiminiz

Buğdayda bayrak yaprak oluştuğu dönemde ilk pas uygulaması olarak Opera max Madison Aconto Plus gibi ilaçları mı yoksa broader30EC gibi daha düşük maliyetli ilaçlarımı tercih etmek daha doğru olur yani 2 defa pas uygulaması yapılması halinde kaliteli olan grubu ilk seferdemi yoksa ikinci uygulamada mı atmak doğru olur sizler nasıl bir uygulama tercih ediyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Tek sefer uygulayacağım.
Basf opera max
5L. 25 donume uygulayacağim.Nakit para 400 lira .
28 gün etkili.
Tarlanızda bayrak yaprağını görünce uygulamaya başlayabilirsiniz.zaten mayıs ilk haftası uygulasak.
Mayis sonuna kadar etki edicek. Haziran başında buğdaylar sararmaya başlar.istenileni yerine getirmiş olur.

Tek sefer uygulayacağım.
Basf opera max
28 gün etkili.
Tarlanızda bayrak yaprağını görünce uygulamaya başlayabilirsiniz.zaten mayıs ilk haftası uygulasak.
Mayis sonuna kadar etki edicek. Haziran başında buğdaylar sararmaya başlar.istenileni yerine getirmiş olur.
Bugdayda kaliteyi arttırmak için ne kullanıyorsun

Buğdayda bayrak yaprak oluştuğu dönemde ilk pas uygulaması olarak Opera max Madison Aconto Plus gibi ilaçları mı yoksa broader30EC gibi daha düşük maliyetli ilaçlarımı tercih etmek daha doğru olur yani 2 defa pas uygulaması yapılması halinde kaliteli olan grubu ilk seferdemi yoksa ikinci uygulamada mı atmak doğru olur sizler nasıl bir uygulama tercih ediyorsunuz
Ben kök Boğaz olarak hektaş rauma aldım 1 lt 90 tl. Pas ilacı olarak Bayer soligor aldım 800ml 100 tl.yalnız 45 dönüm tek parça tarlam var sadece oraya 2.pasa çok metedilen operamax atacağım ekini yeşil tutuyormuş verime de çok etkisi var dediler orada denemek istiyorum bklm.Ama 2 uygulama yapacak olursak çok hesaplı olan harbor yada tebuzol gibi ilaçları 1. Madison veya operamax ı 2.uygulama olarak atmak daha ekonomik olur gibi seneye duruma göre bu şekilde yapmayı planlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: kavas59 ve kirci02
Bugdayda kaliteyi arttırmak için ne kullanıyorsun

Aşırı bir masraf içine girmeden azar azar gerekeni yapmaya çalışıyorum.
Hasat zamanı buğdayın ne Fiyat olacağı belli değil.O yüzden hazırlıklı olmak lazim.Burada paylaşım yaparken özene bezene yaptığımız bakim ve mücadelenin karşılığını alamıyoruz.Bunu net olarak görüyoruz.mahsul teslimatında o gün eksperin psikolojik haline göre fiyat belirlendiğini gordum.
Şuan en önemli şey buğdayın kg fiyatının ne olucağı Tmo 'nun tutumu neolacak? Sonumuz inşallah hayirolur.

kardeş opera max ın en etkili olduğu ve verime katkılı olduğu dönem bayrak yaprak ve başak çıkmadan ki dönem..yani başakları çıkmaya en yakın dönem kullanırsan verime katkısını görürsün..o dönem artık 1. mi olur 2. mi olur bilemem.mesela benim buğdaylara pas erken düşmüştü başaklar çıkmaya 1 ay vardı o yüzden önce soligor kullandım..düett süperde kullanabilirdim tercih meselesi..aradan 15-20 gün sonra başaklar çıkmaya hazırlanırken bayrak yaprağın en geniş olduğu dönemde ise opera max kullandım..

• Beğen
Tepkiler: kirci02
Tek sefer uygulayacağım.
Basf opera max
28 gün etkili.

400 liraya 5 litrelik opera max fiyatı mı...o paraya 2 yıl önce satıyolardı benim bildiğim..bu yıl 550 civarında galiba..

2 defa Pas ilacı atacaksanız Operamax'ın dekara 200ml olan dozunu 150ml'e çekip 150+150 şeklinde uygulayabilirsiniz. Bunu BASF'in ziraatçıları söylüyor.
İlkinde 200ml dekara Operamax + ikincisinde uygun yollu bir ilaç uygulamasının maliyetiyle aynı hesaba gelmiş olur. Hem de kaliteden ödün vermemiş olursunuz.
Not: Pas ilacı uygularken içine 100 gr/dekara potasyum nitrat tavsiye olunur.

Uan 32 ile birlikte atmayı düşünüyorum söylediğiniz fikirde güzel bi seçenek fakat bu yıl elimde tek seferlik Opera max var ve ikinci uygulama için broader30EC aldım bayrak yapraklar yeni çıkmak üzere 20 25 gün aralıklarla iki uygulama yapmayı planladım sanırım şu aşamada bayrak yaprakların çıkmasını bekleyip ilk uygulamada Opera max kullanmam daha doğru gibi

Uan 32 ile birlikte atmayı düşünüyorum söylediğiniz fikirde güzel bi seçenek fakat bu yıl elimde tek seferlik Opera max var ve ikinci uygulama için broader30EC aldım bayrak yapraklar yeni çıkmak üzere 20 25 gün aralıklarla iki uygulama yapmayı planladım sanırım şu aşamada bayrak yaprakların çıkmasını bekleyip ilk uygulamada Opera max kullanmam daha doğru gibi
Ben 2.uygulamada kullanmanızı tavsiye ederim.İlkinde broader dediğinizi atın.

2 defa Pas ilacı atacaksanız Operamax'ın dekara 200ml olan dozunu 150ml'e çekip 150+150 şeklinde uygulayabilirsiniz. Bunu BASF'in ziraatçıları söylüyor.
İlkinde 200ml dekara Operamax + ikincisinde uygun yollu bir ilaç uygulamasının maliyetiyle aynı hesaba gelmiş olur. Hem de kaliteden ödün vermemiş olursunuz.
Not: Pas ilacı uygularken içine 100 gr/dekara potasyum nitrat tavsiye olunur.

Hocam burda çok mantıklı bi öneride bulunmuşsun. İlk uygulama Duet normal dozunda olsa ikincide Opera Max kullansak 200 ml yerine hastalık durumuna göre yani yoksa ya da azsa sadece 150 ml operamaxı koruma amaçlı uygulasak yeterli olur mu ?

Pas atarken dekara 150 gram potasyum nitrat ve 150 gram üre ilave etmeyi düşünüyorum çok mu gelir ?

600 litre su 20 dekara atacak Su/gübre %1

1.pasta opera max 2. Pasta retengo plusa kullansak nasil olur..opera max 25 dönüme, retengo plus 35 dönüme gidiyor. Benim tarla 30 donum. ..ikisininde içeriği ayni retengo da strobin maddesi daha yoğun. Ikisi karışım yapilarak ta atilsa olur galiba ikisinde basf firmasinin...karışımları da tam 30 dönüme tekabül eder....sizce? ..

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı