Bugdaylardaki yatmalar

23.04.2014
2,763
1
2,145
edirne

Arkadaslar trakyada bugdaylarda yatmalar var genelde esperyalarda mis fakat diger cinslerdede var bunlara siz birsey yspiyormusunuz kalkarmi proplem yasarmiyiz ben bugun deniz yosunu ve potasmag attim
IMG-20200322-WA0003.jpg
IMG-20200322-WA0001.jpg
IMG-20200322-WA0000.jpg

Potasmag ve Deniz yosunu en doğru uygulama olmuş yapılacak olanı yapmışsiniz. Kokbogaz attınız mı? Kökler ve boğaz kısmı ne durumda? Sararmalar belli olmuyor tam onun nedenini biliyor musunuz?

İyi bir yağmur yağarsa biraz da hava serin giderse baya toparlar Attıklarınız yeter. Ancak yeterli yağmur gelmezse ust gübre için acele etmeyin. Ne kadar azot verdiniz bilmiyorum ama güzel bir yağmur görünüyor önümüzdeki hafta boyunca. Biraz önceki Attıklarınız çalışsın kalkar.

Ancak bi hastalık etkisi varsa İşiniz zor. Bence kokten biraz söküp gösterin Bi mühendise. Ne olur ne olmaz

Bizdede kuvvetli yerlerde yatma var.İlçemizde her tarlada var yatma.Fazla gübre değil yatmanın sebebi..Kışın ılık geçmesi ve az yağan yağmurlar ürede ne attsak kayıpsız geçti.Bir yağmur bir sıcak şekilde geçti havalar.Az gübre atanlardada
var yatma.Hiç gübre atmayıp hayvan gübresinle ekenler döşek şuanda.Yatma 4 gün önce sert rüzgarlarda oldu.Bitkide sap gelişemedi fazla yapraklandı.Geçen senelerdede başıma geldi.Kalkıyorlar ama biraz seyreliyor buğday.Asıl önemli olan o yatan bölümler başak çıkardığında tekrar yatıyor.Arpada böyleydi.Buğdayda yatmayabilir.Ben 10 gün önce ısabion atmıştım.Direnci artsın diye..Bugünde tekrardan kalsiyum magnezyum ve amino asit verdim.Ayın 27 sinde sert yağmur gösteriyor.Yatmaya müsait olan tarlalara yatmadan önce bunları yapmanın bile faydası olur diye düşünüyorum.Yatsa bile daha çabuk kalkar..Nasipte neyse o yapacak bişeyde yok..

Ayrıca bu yasprak ucu yanıkları neden oldu sende?Pas ilacımı attın?Bizde geçen kuvvetli don oldu kaşifbey zaten soğu dayanımı az yaprak uçları seninki gibi.Pas ilacını rüzgar nedeniyle yakın atım yapıncada yaprak uçları yanıyor.İnput ve amistar çok berbat yapıyor.Ama sonra düzeliyor.Eskisinden daha yeşil oluyor.

Kızıltan 91 çeşidi yatmaya dayanıklı bulgurluk ve makarnalik sert buğday fiyat olarak da borsada en yüksek fiyatları ediyo öneririm
Ustam şimdi yattiysa yatık büyüyeceği için sapada öyle kalkar
Asıl buğdayda yatma tam dane dolum dönemindeki kuvvetli yağmur ve kuvvetli fırtına o zaman yatarsa daneyi dolduramiyo o şekilde kalıyor buğday danesi gelişmiyo o yatmadan sonra
Şimdi yatmaya alışık öyle de büyür bişey olmaz bence

Ayrıca bu yasprak ucu yanıkları neden oldu sende?Pas ilacımı attın?Bizde geçen kuvvetli don oldu kaşifbey zaten soğu dayanımı az yaprak uçları seninki gibi.Pas ilacını rüzgar nedeniyle yakın atım yapıncada yaprak uçları yanıyor.İnput ve amistar çok berbat yapıyor.Ama sonra düzeliyor.Eskisinden daha yeşil oluyor.
Ilac kullanmadim dondan olmuş olabilir

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Arkadaslar trakyada bugdaylarda yatmalar var genelde esperyalarda mis fakat diger cinslerdede var bunlara siz birsey yspiyormusunuz kalkarmi proplem yasarmiyiz ben bugun deniz yosunu ve potasmag attim Ekli dosyayı görüntüle 46218Ekli dosyayı görüntüle 46219Ekli dosyayı görüntüle 46220
Bugdaylar daha kisa uzayacaklar uzadikca kalkarlar.Şu donemde sıkıntı olmaz.Başak cikardiktan sonra yatarsa o zaman sıkıntı.Bide abiler siz cok gubre atiyonuz.2-3 kez ure,1-2 defa can vb.Ilacla beraberde atiyosunuz yanilmasam.Biz 1 defa donume 10 kg ure sonrada 15 20 kg can atiyoz.Pas olursa pas ilaciyla beraber yaprak gubresi atiyoz.Biz sizin gubre uygulamasi yapsak yere yapisir bugdaylar.

Bugdaylar daha kisa uzayacaklar uzadikca kalkarlar.Şu donemde sıkıntı olmaz.Başak cikardiktan sonra yatarsa o zaman sıkıntı.Bide abiler siz cok gubre atiyonuz.2-3 kez ure,1-2 defa can vb.Ilacla beraberde atiyosunuz yanilmasam.Biz 1 defa donume 10 kg ure sonrada 15 20 kg can atiyoz.Pas olursa pas ilaciyla beraber yaprak gubresi atiyoz.Biz sizin gubre uygulamasi yapsak yere yapisir bugdaylar.
Hocam 4 kez üst gübreleme yapanlar var bizim burada..Yaprak gübreleri v.s derken başka bölgeler kaldıramaz herhalde bu kadar gübreyi..Ama mesela karakepirlerde sorun olmuyor da taşlık kumsal v.s yerlerde sıkıntı yaratıyor aşırı gübreleme

Benimde buğdaylarım bu kadar olmasada yatmış ama bu sarılık yok koyu yeşil kök Boğaz falan attım şimdiye kadarda 65 kg civarı gübre atmışımdır son nitrat kaldı bi 15 kg kadar sapa kalkarken atacağım Onuda.
Bende arpalara atıcam 12-13 kg nitrat.Ama nisan başı gibi yağmur bulabilirsek iyi olacak.Arpaya fazla gelir diyede atmakda istemiyorum aslında.Bakalım yatırmadan biçebiliriz inşallah..

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Bu seneki kadar gübreden yararlanılan bir sene olmamıştır. Heralde hiç yağıştan kayıp olmamıştır gübrede. Biz bu sene 10-15kasımda ektik. Sadece babamın yanlışlıkla sık ektiği bölümde tarlanın başında yarım dönüm kadar yatan vardı. Geçen hafta 200 gr kalsiyum nitrat ve 50 gr magnezyum nitrat attım. 3 gün önce saplar ve yapraklar daha mukavemetli duruyordu. Allahtan havalar soğudu. Erken yatıklığın zararı az oluyormuş bildiğim kadarıyla. Köydeki abilerde bu zamanda yatanlar kalkar diyor. Önemli olan sonraki zamanlarda yatıklık.Trakya için kasım girmeden ekmemek lazım bence ama sabırsız milletiz.

Bu seneki kadar gübreden yararlanılan bir sene olmamıştır. Heralde hiç yağıştan kayıp olmamıştır gübrede. Biz bu sene 10-15kasımda ektik. Sadece babamın yanlışlıkla sık ektiği bölümde tarlanın başında yarım dönüm kadar yatan vardı. Geçen hafta 200 gr kalsiyum nitrat ve 50 gr magnezyum nitrat attım. 3 gün önce saplar ve yapraklar daha mukavemetli duruyordu.
Aynen bende 4-5 gün önce attım kalsiyum magnezyum ve amino asit gerçekten faydası var..Bitki daha dik duruyor saplar daha mukavemetli..Dahada faydası çoğalır gün geçtikçe..

• Beğen
Tepkiler: adurak59