Buğdaylarımızda son durum

Kardeşim şubatta 15 kg üre atmışssın yağmur yağmadımı hiç.Az yağdısa zaten o gübre uçmuştıur gitmiştir.Hem 15 kg üre ile buğpdaymı yanar.Çok aşırı kurak gitmesi lazım yanması için..20 kg nitrat ilede buğday yanmaz.Kim nasıl akıllara soktu bu yanma olayını.Yağmuru görürüsen 20 kg nitrat at gör bak nasıl değişiyor tarlan.Zaten fotoğraflarda görüldüğü gibi aşırı seyrek çıkmışlar.Şu saatten sonra yapılacak birşeyde yok nitrat haricinde..
Kardeşim sen hayatında Nisan 10 ile mayıs 20 arasında 40 gün hiç yağmur yağmadığını görseydin o zaman buğdayın fazla gübre ile nasıl yandığını görürdün yine de tavsiye için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: adurak59
Eksperia cinsi Buğday'da son durum bu şekilde..Dekara 17 kg gelecek Nitrat atımı yapıldı. 5 6 dekar yere ise 17 kg Nitrat 8 Kg Üre atımı yapıldı.Tarlalarda hiç yatma yok çok şükür..Nitratta attık baya dirençli olacaktır artık hemde kalsiyum eksikliğini gidermiş olduk.

a4klXL.jpg

zYEBgN.jpg

iJwe8X.jpg

oaW1Lx.jpg

Y1vc1o.jpg

AQzMY7.jpg

le8875.jpg

0l8Swi.jpg

jRWwBB.jpg

Wm3pVF.jpg

05lA5d.jpg

ZE1dk5.jpg
Mehmet, CAN gübresindeki kalsiyum karbonat formundadır. Suda çözülmesi çok zordur. Yumurtanın kabuğuyla aynıdır. Bence burada devletin bir düzenleme yapması lazım. Gübre çuvallarının üzerine de yazmıyorlar kalsiyumun hangi formda olduğunu. Yok hükmünde kalsiyum kaynağıdır. Ancak içindeki nitrat topraktaki mevcut kalsiyum ve magnezyumunun alımını arttırır.

Şubat 20 de 15 kg üre attım bir daha üre atarsam kıraç araziler Nisan sonu ve mayıs ta yağmur pek olmuyor fazla azot yakar diye korkuyorum bizim buralarda üst gübre tek verilir oda 12 kg üre yada Nisan da 15 kg CAN bunun fazlasını atan yok
Herhangi bir fulvik asit veya aminoasitle çinko verin. Kardeşlenmenin anahtarı azot bu mümkün değilse çinkodur. Dekara 100 gr çinko sülfat durumu güzelleştirir.

Mehmet, CAN gübresindeki kalsiyum karbonat formundadır. Suda çözülmesi çok zordur. Yumurtanın kabuğuyla aynıdır. Bence burada devletin bir düzenleme yapması lazım. Gübre çuvallarının üzerine de yazmıyorlar kalsiyumun hangi formda olduğunu. Yok hükmünde kalsiyum kaynağıdır. Ancak içindeki nitrat topraktaki mevcut kalsiyum ve magnezyumunun alımını arttırır.
Hocam çok haklısınız üstünde kalsiyum yazdığı için hep öyle davranıyoruz aslında ayrıntılı yazmaları daha güzel olur ama yapılacağını da düşünmüyorum o düzenlemenin hatta bu gübreyi geri plana atıp Nitropower için pr çalışması yapıyor mesela Gübretaş öyle duymuştum tabi ne kadar doğru bilemem

Kardeşim sen hayatında Nisan 10 ile mayıs 20 arasında 40 gün hiç yağmur yağmadığını görseydin o zaman buğdayın fazla gübre ile nasıl yandığını görürdün yine de tavsiye için teşekkür ederim.
Nisanın 1inden mayısın 15 ine kadar yağış görmedik burda önceki sene.Ama nisan 1 de nitratları atmıştık yanmada olmamaıştı.Sen bilirsin benim sana sadece tavsiye verdim.Bende diyorumki 26 nitrattaki azot 20 kg atılsa dahi bitkiyi yakmaz.4-5 KG SAF AZOT bitkiyi yakacak düzeyde değil.Ama sen üre atsaydın 15-20 kg yağış az olsaydı yakardı.Mal senin karar senin kolay gelsin..

4-5 kilogram saf azot bitkiyi yakmaz ama zaten yağış olmazsa atılan gübrenin faydasıda olmaz , yağış rejimi düzensiz bölgenin kuru arazisinde gübreleme alınan verime göre masraf ederken düşünülmesi gereken önemli bir konudur, bölgenin sıkıntısı yağış... onu at olmadı bunu at mantığı işlemez, bugünlerde yağışlar oluyor, İnşallah ekinleri düzeltecek tek şey yağışlar bikaç gün daha devam edecek görünüyor. Ben yağışsız gittiğin görüp hiç üst gübreleme yapmadığım yılı bilirim netekim 2014 öyle oldu Nisan Mayıs yağmadı en sonunda mayısın 29 unda 4 parmak dolu yağdı yerle bir etti geçti, sonra zaten dolu yağmayan yerlerde yağış olmadığından verimde olmadıydı haliyle, gübre atanda atmayanda bir oldu, demek istemem oki yağış önemli, netekim düzenli yağış görseydide ekimden sonra bir yağmurla çıkışı düzgün yapsaydı zaten sıkıntı yoktu, bundan sonrada yağışa göre hareket olmazsa olmaz , şu yağışlardan hemen sonra 26 lık atılabilir, yada öncesinde atan biraz daha iyi olabilir, fakat henüz konuşmak için çok erken, biliyoruzki Mayıs ayındada yağış görmeli bölgemiz...oda çoğu yıl olmayabiliyor...

4-5 kilogram saf azot bitkiyi yakmaz ama zaten yağış olmazsa atılan gübrenin faydasıda olmaz , yağış rejimi düzensiz bölgenin kuru arazisinde gübreleme alınan verime göre masraf ederken düşünülmesi gereken önemli bir konudur, bölgenin sıkıntısı yağış... onu at olmadı bunu at mantığı işlemez, bugünlerde yağışlar oluyor, İnşallah ekinleri düzeltecek tek şey yağışlar bikaç gün daha devam edecek görünüyor. Ben yağışsız gittiğin görüp hiç üst gübreleme yapmadığım yılı bilirim netekim 2014 öyle oldu Nisan Mayıs yağmadı en sonunda mayısın 29 unda 4 parmak dolu yağdı yerle bir etti geçti, sonra zaten dolu yağmayan yerlerde yağış olmadığından verimde olmadıydı haliyle, gübre atanda atmayanda bir oldu, demek istemem oki yağış önemli, netekim düzenli yağış görseydide ekimden sonra bir yağmurla çıkışı düzgün yapsaydı zaten sıkıntı yoktu, bundan sonrada yağışa göre hareket olmazsa olmaz , şu yağışlardan hemen sonra 26 lık atılabilir, yada öncesinde atan biraz daha iyi olabilir, fakat henüz konuşmak için çok erken, biliyoruzki Mayıs ayındada yağış görmeli bölgemiz...oda çoğu yıl olmayabiliyor...
İşde bugünlerde yağış oluyor tam gübre zamanıydı.Bölgenizde Cumartesi pazar pazartesi hep yağmur gözüküyor.Bu nitratı bitki 5-6 kg yağışlı hepsni alır.Oda ona yeterdi zaten gelişimi için.Yakacak diye yağmur yağmazsa diye gübre atmaktan çekinilirse Buğdayda öyle kalır ilerlemez.Ben yağışı gördüm diye 20 kg nitrat önerdim arkadaşa.Yağış olmadan zaten atmanın bir anlamı yok.Bu yağışlardan sonra hava durumu tahmin raporlarında nisan 17 ye kadar yağış gözükmüyor.Nisan 17de sonra atılacak nitratında ne kadar faydası olur tartışılır.Bizim bölge için nisan 10 nu kadar nitrat atılımının bitmesi gerekiyor.Sizin için bilmiyorum mayıs ayı galiba..

Son düzenleme:
Fotoğraflar bugün 3 nisana ait. 21 martta fungusit + yaprak gübrelemesi yapmıştım.

120 gram priaxor
50 gram çinko sülfat
50 gram demir sülfat
50 gram mangan sülfat
150 gram magnezyum sülfat
100 gram üre
100 gram amino asit

Bu kadr sülfatlı gübreyi fungusit ilacı ile karıştırmaya çekiniyordum açıkçası, nisan sonu mayıs başı pas ilacı uygulaması olsa cesaret edemezdim ancak yağışlı ve serin havalara güvenip attım. Üste bindirdiğim yerler de oldu bir cep kısmı var tarlanın orada bile hiç bir yakma yapmamış. Benzer uygulamalar için bir veri niteliği taşıdığı için paylaşıyorum 13. gün sonunda herhangi bir negatif etkisi olmamış.

Ancak ilacına markasına göre değişebilir. Kullanacağınız ilaç firmasının bölge yetkilisiyle mutlaka konuşun uygulama öncesi.

Ekli dosyayı görüntüle 46660

Ekli dosyayı görüntüle 46661

Ekli dosyayı görüntüle 46662

Ekli dosyayı görüntüle 46663
Fungusit ilacını nekar peki kaç dekara atiliyo

Çok güzel.Renk ve yapraklar çok iyi.İnşallah biçmek nasip olur.Yüksek verim olur bu buğdayda 1-2 yağmur düşerse.Allah afatsız versin...
Amin inşallah hocam Rumeli için göründüğü gibi vermez diyen de var baktığınla bakmadığın hiç bir olur mu diyen de var artık nasibimize ne düşerse..Ama şuan 24 26 kg aralığında bir saf azot düşürdük tarlaya..Ona rağmen çok şükür yatırmadı..Yağış ve v.s derken pas ilacı ile yine yaprak gübresi atıcaz bu tarlalara.

• Beğen
Tepkiler: özgür
Maşallah Allah nazarlardan korusun. Rumeliyi bizde çok ektik esperya ile aynı işçiliği yapmamıza rağmen verimde hep esperyanın azda olsa altında kaldı. Ama kaliteli çeşit rumeli.
Amin hocam geçen sene biz Eksperiadan 550 600 kg verim alırken tohumu aldığımız adam 650 700 kg verim yakalamış mesela Rumeli için herkes biraz temkinli yaklaşıyor..Kalitesine ise diyecek birşey yok çok pahalı gidiyormuş değerleri de güzel çıkıyormuş.

• Beğen
Tepkiler: sinansahin