büğün dolmaz çakıldı, %30

vatandaşa, ve dolarcılara geçmiş olsun...
Eylülden buyana elimde 140 bin nakitim vardi ozaman dolar 8 altın 500 civariydi
Benim para dunku kurda yari yariya eridiydi
Doviz bu yasima kadar hic almadim almayida düsünmedim arkadaslarim hemen hemen hepsi alip satiyordu aksamki piyasada cok aglayanlar oldu benle dalga geciyorlardi sen bedava yaşiyorsun diye 😀

vatandaşa, ve dolarcılara geçmiş olsun...
Hepimize geçmiş olsun. Umarım bukadarla atlatiriz ama aciklamalara göre zenginin bankada faizdeki parasini besleyecegiz şuanda da. Bu arada tahvil faizleri %22 lere çıkmış gibi.
Analizci yada ekonomist değilim ancak soylemeden geçemeyeceğim.
3.5 yasinda bi oğlum var. Gelecegi icin her yıl arttırdığım paramı dolar olarak biriktirdim. 4.5 TL lerden dolar satin almaya basladim. Yukarda 8.5 TL lerden almadığını yazan arkadaş gibi bende en son o civardan almıştım bu yılın gubre mazot vs hesabını ciktiktan sonra. Kasım sonu gibi de motorsikletimi sattım 100.000 TL civarına. 11 TL lerden dolar almıştım. Tamamen biriktirme amaçlı benim çabam. Ancak durum şudur ki malesef TL her gecen gun gectigimiz gunu aratiyor bize. Keske sabit bi paritesi olsa bizde paramizda kalsak.
Kazandığımız 3 kuruş (binlerce kere şükür) coluk çocuğumuzun rızkını da en iyi sekilde değerlendirin lütfen.
Ekimde 140.000 TL nakitte kalmasaydin keske de en azindan bir mala baglasaydin. O zaman aldıklarımızı simdi 200.000 e alamiyoruz malesef.
Kimseye karismak haddim degildir yanlis anlaşılmasın lütfen. Alin terimiz bosa akmasın bizden sonrakilere 1 çizi daha fazla yer bırakalım bizim gidemediğimiz tatillerde 2 gun fazla tatil yapsınlar.

Hepimize geçmiş olsun. Umarım bukadarla atlatiriz ama aciklamalara göre zenginin bankada faizdeki parasini besleyecegiz şuanda da. Bu arada tahvil faizleri %22 lere çıkmış gibi.
Analizci yada ekonomist değilim ancak soylemeden geçemeyeceğim.
3.5 yasinda bi oğlum var. Gelecegi icin her yıl arttırdığım paramı dolar olarak biriktirdim. 4.5 TL lerden dolar satin almaya basladim. Yukarda 8.5 TL lerden almadığını yazan arkadaş gibi bende en son o civardan almıştım bu yılın gubre mazot vs hesabını ciktiktan sonra. Kasım sonu gibi de motorsikletimi sattım 100.000 TL civarına. 11 TL lerden dolar almıştım. Tamamen biriktirme amaçlı benim çabam. Ancak durum şudur ki malesef TL her gecen gun gectigimiz gunu aratiyor bize. Keske sabit bi paritesi olsa bizde paramizda kalsak.
Kazandığımız 3 kuruş (binlerce kere şükür) coluk çocuğumuzun rızkını da en iyi sekilde değerlendirin lütfen.
Ekimde 140.000 TL nakitte kalmasaydin keske de en azindan bir mala baglasaydin. O zaman aldıklarımızı simdi 200.000 e alamiyoruz malesef.
Kimseye karismak haddim degildir yanlis anlaşılmasın lütfen. Alin terimiz bosa akmasın bizden sonrakilere 1 çizi daha fazla yer bırakalım bizim gidemediğimiz tatillerde 2 gun fazla tatil yapsınlar.
2 yıldır traktor alma niyetimiz var
3 ay önce 200 bine almadıgım traktor bugün 350 bin tl oldu oyüzden parayı biyere bağlamadım normaldede tarla toprak almadıgımiz sürece parayı tl de tutuyordum daha önce busekilde kısa vadede ekonomik sarsıntı ben girmedim yada hatirlamıyorum

aslında, yatırım aracı borsa...
(benim fikrim, borsa yabancılara açık olmamalı, para, el değiştirse de içeride kalmalı)
ihtiyaç olmayacak, para uygun zamanda temeli sağlam bir hisse senedine yatırılabilir....
ancak, uygun zamanda hisse satılıp borsadan çıkılmaz ise,
paranız aynı kalabilir (kazanmaz) ya da yarıya düşer (zarar edersiniz)

dolar ise, bizdeki gibi sürekli devalüasyon olan ülkelerde,
sürekli değeri artar...
bazen balon yapar (aşırı artar) ve düşer (son aylarda yaşanan gibi)
aşırı artış görülen zamanlarda, herşeyin fiyatı artar...
bundan dolayı ortaya çıkan ,kriz durumunda (fiyatların aşırı artması ile),
halkta (sanayicide, esnafda, çiftçide, işçide, memurda, köylüde, emeklide, öğrencide, işsizde), sıkıntı, rahatsızlık sebebi olur...

2 yıldır traktor alma niyetimiz var
3 ay önce 200 bine almadıgım traktor bugün 350 bin tl oldu oyüzden parayı biyere bağlamadım normaldede tarla toprak almadıgımiz sürece parayı tl de tutuyordum daha önce busekilde kısa vadede ekonomik sarsıntı ben girmedim yada hatirlamıyorum

Hocam tamda bundan bahsediyorum aslında. Küçük üreticileriz biz. Geleceğimiz icin mecburuz zamani ve paramızı değerlendirmeye. Almadigimiz hersey artik daha da uzak. Bende 2. Traktoru almadim bin pismanim ama dun sans eseri bi arkadasimin lafiyla bozduğum bir miktar dolar bile beni bir kac adim oteye atti.
Zengin cebini dolduruken ezilen hep biziz. Madalya takanda yok. Bkz tarim bakani sn. Pakdemirlinin son aciklamasina "siz gubreyi dert etmeyin".
Onlarin dert etmedikleri bizi dertli etti. Herkesin görüşüne dusunusune saygim sonsuz. Soylediklerimde kendimi baglar. Emegimizle namusumuzla para kazanmaya calisiyoruz. Eritmeyin paranizi yaziktir gunahtir.

Dolar dünya ticaret parasidir ülkeler uretikleri altını bile dolar karşılığı ihraç ediyorlar bizim halkımız ne yapiyor,,,dolar alıyor yastik altına koyuyor. piyasada ki dolar azalıyor yurt dışı ile ihracat veya ithalat yapan firmalar ne yapıyor piyasadan dolar talep ediyor benim 10 koyun var 10 koyuna 100 müşteri var sizce koyunların fiyatı düşermi artarmi bizim doların yatırım değil ticaret aracı olduğunu anladığımız da inşallah 1 dolar 100 tl olmamış olur...çünkü yatırım diye aldığımız dolar yuzde yuzde kazandı dediğimiz de ihtiyacımız olan tüm ürünler en az yüz de 300 zam laniyor.

Gübre taşta indirim yok tkk da bugun sordum üre 720 tl pazartesi zam gelmişti o zam yansımadan iptal olmuş indirim mindirim yok şimdilik
akaryakıta indirim gelecek dediler..katakulli yapıp ötv yi düşürdüler ama pompaya yansıtmadılar ..o da yalan oldu..cemal hocam böyle giderse 1 torba gübre 1000 tl olur..

akaryakıta indirim gelecek dediler..katakulli yapıp ötv yi düşürdüler ama pompaya yansıtmadılar ..o da yalan oldu..cemal hocam böyle giderse 1 torba gübre 1000 tl olur..
Fiyatlarin dususu Ocak 15 sonrasi baslar. Pahaliya alan simdi fiyat indirmez batar.

Sen gubreyi mazotu pahali alip ektin, simdi fiyatlar dusse bile bugdayi gecen sene fiyatina veremezsin degilmi.

Keske dusse ama mantiga aykiri.

Nedense doların düşüşüne hiç inanmıyorum sanki yıl sonu hesapların tutması için yapılmış bir hareket olarak görüyorum Ocak ta yine istikrarlı şekilde yükseleceğini düşünüyorum inşallah yanılırım da düşüş kalıcı olur
8 tl den 18 e çikar
Sonra 3 5 zengin aynı anda doları bozssun
1 saat icinde 12 liraya düşsün
Sonra dolar düştü diye sevinelim
Dolar düştümü şimdi zaten 8 9 lira seviyesindeydi yılbaşına sayılı günler kala neden mudahale edildi
6,5 milyar dolar mudahale edip düşmeyen dolar 1milyar dolarlamı düştü
Pazartesi günü tl mevduatınım %66sı dövizdeymişti
Olan garibana oldu çokta iyi oldu

Dolarda hedef 9 10 arasi deniyor öyle olursa doların 18 i görmesi şer sanarken hayır olacak galiba tüm kalemlerde düşüş başladı ama ülkenin en alt gelirlisi asgari ücretliye 17 tl deki kur üzerinden zam yapıldı buda herkesin alım gücünün artacağını gösteriyor yeterki artan alım gücümüzü tekrar dolar almakda kullanmayalım ülke daha guzel olacak inşallah (örnek süte zam yapıldı dolar yükseldiği için yemciye gitti 3 günde 70 lira yemler de düşuz oldu süt fiyatı 4.7 de kaldı. Buğday 2.4 de iken mazot 7.5 da idi mazot 11.4 tl polatlida en kötü buğday yilsonu olmasına rağmen 4.4 bas fiyat 5 ustu civarında 3.1 kg aldığımız mazot 2.3 2.5 kg buğday a dusecek ya çok iyim serim yada veriler bunu gösteriyor tek yapmamız gereken dolara yönelip ekonomiyi kitlemeyelim

Dolar cok duserse , gubre cok duserse sen zarar edersin.
14.000 e gubre aldin, 10 a mazot aldin ektin. Bu fiyatlar duserse harmanda bugday 3.50 olur, dusundun mu bunu?

Kur 18 den 11 e iki uc ayda yavas yavas dusseydi iyiydi Boyle ani dusunce batarsin.

Birisi satarim diye traktor aldiysa, yeni traktor ucuzlayinca kullanilmis da ucuzlar mal elinde kalir. Gubre alip tutup satacak olan zarar eder. Bugdayi 5.90 a vermeyip bekleyen simdi 4.90 a gelince kalakaldi.

Kur dussun, gubre dussun de karari kadar yoksa zarar edeceksin.

Dolarda hedef 9 10 arasi deniyor öyle olursa doların 18 i görmesi şer sanarken hayır olacak galiba tüm kalemlerde düşüş başladı ama ülkenin en alt gelirlisi asgari ücretliye 17 tl deki kur üzerinden zam yapıldı buda herkesin alım gücünün artacağını gösteriyor yeterki artan alım gücümüzü tekrar dolar almakda kullanmayalım ülke daha guzel olacak inşallah (örnek süte zam yapıldı dolar yükseldiği için yemciye gitti 3 günde 70 lira yemler de düşuz oldu süt fiyatı 4.7 de kaldı. Buğday 2.4 de iken mazot 7.5 da idi mazot 11.4 tl polatlida en kötü buğday yilsonu olmasına rağmen 4.4 bas fiyat 5 ustu civarında 3.1 kg aldığımız mazot 2.3 2.5 kg buğday a dusecek ya çok iyim serim yada veriler bunu gösteriyor tek yapmamız gereken dolara yönelip ekonomiyi kitlemeyelim
Edirnede buğday en düşük 4250 en yüksek 4800 gidiyordu bugun 3500 e 4400 olmuş mazotu aldık üreyide aldık 13 ten tonunu şimdi benim mevcut enflasyonla beraber en az 5 e 5.5 a satmam lazım yoksa bana darbe olur servisçilik yapıyorum aynı zamanda bi servis 200 liraydı mazot 7 liraydı mazot 11 oldu servis hala öyle servis çektiğim firmalar dolarla satış yapıyor 4250 ye işçi çalıştırmak cok zor diye işten cıkarma yapmıştı bir sürü şimdi dolar 10 liraya indi daha fazla adam cıkaracak adamın elektrik doğalgaz yakıt masrafları hiç düşmedi bilmiyorum yalancı bi düşüş maliyetler 18 de kaldı kazançlar 10dan olursa bu iş yürümez ben artık aldığım maaşı bile her ay dolara çeviririm 10 lira ortalamadan elbet değerini bulur

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Ekim ayında dap 7 20 20 4.5 lira idi mazot 8 civarı idi elin de buğday tutan ki benim de var elimde buğdayın ve arpam var elin deki buğdayı 5.9 dan satmamis sin 4.9 dan satsan da harman da 2.4 du gene 100 100 kazanmış sin ben turibu3 aydir çok iyi takip ediyorum 3 ayda sunu öğrendim yatırım değil ticaret yapan daha kârli bunu ogrnedimiz de doları yatırmak yerine çalıştıracagix ülkemiz kazanacak arpa kendi üretimimiz buğdayı da 2.4 aldım bugün satsam ikisinden de kar elde ettim tl değeri artıkça da daha fazla kar edecem

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı