ÇELTİK İÇİN HANGİ TRAKTÖR ÖNERİRSİNİZ?

Ynt: ÇELTİK İÇİN HANGİ TRAKTÖR ÖNERİRSİNİZ?

çektik işine elektronik traktör bence çok saçma arızası çok olur
çeltik işine en iyi gidebilcek traktörler
Case-İH Maxxum 100
New Holland TM 120
Valtra A serisi
Claas Celtis serisi
Fendt 200 serisi vs. az elektronik çok mekanik :D

traktörün zeminle mesafesinin yüksek olması gerekiyo+130-150 bg olması uygun+motor devrinin 1500-1700d/dk da en yüksek pto çıkışı verebilmeli,vites olarak zaten belirlediğin tek bir viteste gidiyosun lakin ileri ve geri için vites değiştirmemek yani debriyaj kullanmamak gerekir,elektrik jaklarının su ve çamur geçirmemesi ve dayanıklı olması gerekir,+dönüş çapının dar olması ve sağ sol frenlerde mükemmel olmalı+lastik ebatlarının yani genişliği önemli zemine ne kadar çok tutunursa okadar enerji ve zamandan kazanmış olursun,
bu iş için uygun olan traktörler,sürüş ve kullanım kolaylığı açısından Fendt 413 vario ve jd 6430 premium plus diyorum,
neden en önde Fendt diyecekseniz,bir vites olayı yok vario yu anlatmaya gerek yok zaten,,ikinci olarak joystik sayesinde ileri ve geri + kuyruk mili +ekipmanı aşağı-yukarı kaldırma ve indirme işlerinin hepsini tek bir koldan yapabiliyorsunuz,
Lakin elektronik olayı anlattığımız üzere çok fazla su ile temasda sorun çıartırmı bilemem,,
diğer seçeneğimiz 6430 pek teferruatlı değil,debriyaj olayı perma debriyaj artı mekikle ileri geri geçişi sağlanıyo,sonuçta kendni kanıtlamış yani güven vermiş bir marka,,
bu arada şunu söylemek istiyorum neden hep bu şekilde o iyi bu değil o pahalı bu ucuz tartışması yapılıyo bende mercedesin clx
serine binmek isterim ama sonuçta herşey parayla,,paranın alabileceği seçenekleri karşılaştırırsın,alamayacaklarını değil,,

hafta sonu Ankara da Kutlucan lara uğradım,413 ü Levent abi anlattı ben dinledim,güzel traktör ama paran varsa senin olur,,
Ali Fuat Kutlucan ' ada ilgilerinden dolayı teşekkür ederim,

DoYRaNLı link=topic=6723.msg71662#msg71662 date=1220471304' Alıntı:
traktörün zeminle mesafesinin yüksek olması gerekiyo+130-150 bg olması uygun+motor devrinin 1500-1700d/dk da en yüksek pto çıkışı verebilmeli,vites olarak zaten belirlediğin tek bir viteste gidiyosun lakin ileri ve geri için vites değiştirmemek yani debriyaj kullanmamak gerekir,elektrik jaklarının su ve çamur geçirmemesi ve dayanıklı olması gerekir,+dönüş çapının dar olması ve sağ sol frenlerde mükemmel olmalı+lastik ebatlarının yani genişliği önemli zemine ne kadar çok tutunursa okadar enerji ve zamandan kazanmış olursun,
bu iş için uygun olan traktörler,sürüş ve kullanım kolaylığı açısından Fendt 413 vario ve jd 6430 premium plus diyorum,
neden en önde Fendt diyecekseniz,bir vites olayı yok vario yu anlatmaya gerek yok zaten,,ikinci olarak joystik sayesinde ileri ve geri + kuyruk mili +ekipmanı aşağı-yukarı kaldırma ve indirme işlerinin hepsini tek bir koldan yapabiliyorsunuz,
Lakin elektronik olayı anlattığımız üzere çok fazla su ile temasda sorun çıartırmı bilemem,,
diğer seçeneğimiz 6430 pek teferruatlı değil,debriyaj olayı perma debriyaj artı mekikle ileri geri geçişi sağlanıyo,sonuçta kendni kanıtlamış yani güven vermiş bir marka,,
bu arada şunu söylemek istiyorum neden hep bu şekilde o iyi bu değil o pahalı bu ucuz tartışması yapılıyo bende mercedesin clx
serine binmek isterim ama sonuçta herşey parayla,,paranın alabileceği seçenekleri karşılaştırırsın,alamayacaklarını değil,,

hafta sonu Ankara da Kutlucan lara uğradım,413 ü Levent abi anlattı ben dinledim,güzel traktör ama paran varsa senin olur,,
Ali Fuat Kutlucan ' ada ilgilerinden dolayı teşekkür ederim,
işin ehli konuştu mu sonuna kadar okurum fakat bilip bilmeyen adamlar konuşunca okuyasım gelmiyo bizi doğru bilgilendirdiğin için teşekkür ederim ...

İşi yapan arkadaşların yorumlarını okudum,ben de bu işle ilgili birşeyler öğrendim.Başta belirtmiştim bilgisiz olduğumu bu konuda,benimki genel bir düşünceydi.İşleyiş bakımından.Doyranlı ve Doyranlı 2 ' ye teşekkür ediyorum verdikleri aydınlatıcı bilgilerden dolayı...

birazda şu yönden düşünseniz diyelim oldu oldu fendt bir parçası bozuldu kırıldı her neyse ama new holland olsa her yerde yetkili servisi war birazda o yönden bakmalısınız...
SAYGILAR...

isimsiz02 link=topic=6723.msg71672#msg71672 date=1220472599' Alıntı:
birazda şu yönden düşünseniz diyelim oldu oldu fendt bir parçası bozuldu kırıldı her neyse ama new holland olsa her yerde yetkili servisi war birazda o yönden bakmalısınız...
SAYGILAR...

Kardeşim Bizde muz Cumhuriyetinde yaşamıyoruz ki....
,Koskoca BAFRA OVASINDA VE SAMSUNUN EN BÜYÜK İLÇESİNDEYİZ....

Servis Yedek parça Hepsi mevcut....

DoYrAnLı#2# link=topic=6723.msg72164#msg72164 date=1220574521' Alıntı:
Kardeşim Bizde muz Cumhuriyetinde yaşamıyoruz ki....
,Koskoca BAFRA OVASINDA VE SAMSUNUN EN BÜYÜK İLÇESİNDEYİZ....

Servis Yedek parça Hepsi mevcut....
fendt in bütün parçaları mevcutmu mevcutsa hani nerde heryerde warmı ki yetkili servisi

isimsiz02 link=topic=6723.msg72191#msg72191 date=1220600953' Alıntı:
fendt in bütün parçaları mevcutmu mevcutsa hani nerde heryerde warmı ki yetkili servisi

Birader Sen İste ben sana Fendt deil Türkiyeye Hiç girmemiş Makinaların parçasını getirteyim....Yeterki Sen Sağlam İnsan Ol türkiyenin öbür ucunda da olsan Servis gelir bakar...Allahın Kimseyi barındırmadığı yere Bile gelir...

Bafra diyoruz...UMARIM DUYMUŞ YADA İLK OKULDA COĞRAFYA DERSLERİNİ İYİ DİNLEMİŞSİNDİR::::

konumuz Yedek Parça deil Saptımayalım Lütfen....

yedek parça ve servis konusunda birkaç şey yazmak istiyorum;katılanlar yada katılmayanlar olacaktır,İnsan oğlu hep aynı şeyin doğru olduğuna karar verseydi yeni diye hiçbirşey olmazdı,umarım bu sözüme herkes katılır,,

Yedek Parça ve Servis Diyosunuz,Şöyle diyelim,,traktörle çalısırken debriyaj baskı balata sıyırdı ,yada ayna martı kesti,çamurun içindesin,parça var ustasıda var,tamir için ilk önce traktörü başka bir traktörle tarladan çıkarıp kuru zemine alman gerekiyo,sonra traktörü ikiye ayırıyosun filan filan,,,
nitekim zaman kaybı ve masraf çıkacak.
şimdi soruyorum sizlere ayda bir yada belirli periyotlarla arıza yaptığını bildiğiniz duyduğunuz bir traktörü yada makinayı ;Kardeşim bunun servisi yedek parçası bol diye almayımı düşünürmüsünüz?
Yoksa marka belirtmiyorum, benim Şanzımanım arıza yapmaz garantisi veren ve hiçbir şekilde elinde Şanzımana ait yedek parça ve Komple Şanzıman bulundurmayan markayımı?(şanzıman konusu gerçektir ama örnekleme amaçlı verilmiştir)
Sonuç olarak çalısan parçalar muhakkak asınıp eskiyecektir,bu bazısında 2 yılda bazılarında 10 yılda olur,,

DoYrAnLı#2# link=topic=6723.msg72425#msg72425 date=1220642905' Alıntı:
Birader Sen İste ben sana Fendt deil Türkiyeye Hiç girmemiş Makinaların parçasını getirteyim....Yeterki Sen Sağlam İnsan Ol türkiyenin öbür ucunda da olsan Servis gelir bakar...Allahın Kimseyi barındırmadığı yere Bile gelir...

Bafra diyoruz...UMARIM DUYMUŞ YADA İLK OKULDA COĞRAFYA DERSLERİNİ İYİ DİNLEMİŞSİNDİR::::

Bafra diyosun bafrayı bilmesek koca Samsun ' dan büyük yaptın çıkardın.Abartmayalım şurda din kardeşiyiz.Lafla peynir gemisi yürümüyo.

DoYrAnLı#2# link=topic=6723.msg72425#msg72425 date=1220642905' Alıntı:

haddi hemen getir ısmarlıcanda 2 ay 3 ay sonra gelcek

isimsiz02 link=topic=6723.msg72623#msg72623 date=1220687415' Alıntı:
ya sen ne dediğini bilimonmu birader all işte burda yazmışın

Ben Ne dediğimi Gayet iyi biliyorum

isimsiz02 link=topic=6723.msg71672#msg71672 date=1220472599' Alıntı:
SAYGILAR...
Bu Cümlene karşılık Yazdım....İstediğin Parça Veya Servis Su anda Genelde Heryerde var Bunu Anlatmaya Çalışıyorum...

kardeşim çeltiktarlasında birinci traktör td95dt inanmayanlar traktör dergisinin 3 sayısına bakabılır td95 den başkasını tanımama fendtmiş haaaaaaaaaaaaaa :)

emre_ck link=topic=6723.msg74233#msg74233 date=1221045731' Alıntı:
kardeşim çeltiktarlasında birinci traktör td95dt inanmayanlar traktör dergisinin 3 sayısına bakabılır td95 den başkasını tanımama fendtmiş haaaaaaaaaaaaaa :)

td 95 harici makinalar ozaman çeltik işi yapmamalı işi ehlinemi bırakmalı şu derginin linkini verde bir bakalım

www.traktördergisi.com da td95i öneriyorlardı ama fendçiler size bişey soracam nht ismi geçtimi neden hemen zıt bı karşılık verıyonuz onu anlamdım fen dunyaya nab salmış ama turkıyeye giremmeiş bi traktör ben feni kabul edıyom 1.ci