Çerezlik ayçiçeği üreticileri neredesiniz?

Ynt: Çerezlik ayçiçeği üreticileri neredesiniz?

bu sene inşallah para eder evvelki sene inegöl cinsi çekidek 2.9 tlye gitti geçen sene aynı cins çekirdeğe 1.9 verdiler bizde satmadık hala bekliyo yakında yeni mahsül yetişecek bizim geçen senenin mahsulü duruyo hadi hayırlısı :)

TT 55 link=topic=46176.msg440859#msg440859 date=1315287807' Alıntı:
yağlık dekardan kaç kilo geliyor acaba.

sulanırsa 300 kilo alınır büyük ihtimal. bizde sulama yok. yağmur yeterli olduğunda 250 kilo biçiyoruz. bu yıl çok kurak geçti bizim oralar. genelde 80-100 kilo biçiyorlar. 60 kilo biçende var. biz daha tek parça biçtirdik 200 kilo çıktı 1.15 ten oline verdik

TT 55 link=topic=46176.msg440859#msg440859 date=1315287807' Alıntı:
yağlık dekardan kaç kilo geliyor acaba.

yerine,yağışa,domuza ve kuşa göre değişir biz geçen sene 1 dönümden 250-300 arası aldık bu sene yağış iyi değildi çok domuzla kuşta var 60 kilo dönümden, bu sene en çok gündöndüyü biz çıkaramadık ama yağlı tohumlar en iyi yağ oranı sizin getirdiklerinizde dedi

burda piyasa 2500 la 3000 lira arası en fazla 3.250 ye satıldını duymuştum yenişehirdemi ne . bizim burlarda millet yağlığa dönmeye başladı devlet destklemeli fln olunca çerezlk azaldı fiyatlar ondan yüksek bence..
fakat bizim bu köyde bu sene içleri pek dolu deil kafalar iri ama leke falanda var bunlar fiyatı düşürüyor

nh_fıat link=topic=46176.msg441924#msg441924 date=1315513433' Alıntı:
burda piyasa 2500 la 3000 lira arası en fazla 3.250 ye satıldını duymuştum yenişehirdemi ne . bizim burlarda millet yağlığa dönmeye başladı devlet destklemeli fln olunca çerezlk azaldı fiyatlar ondan yüksek bence..
fakat bizim bu köyde bu sene içleri pek dolu deil kafalar iri ama leke falanda var bunlar fiyatı düşürüyor
memleket nereydi dostum bursa mı

valtra26 link=topic=46176.msg441955#msg441955 date=1315515809' Alıntı:
slm al arkadaşlar bu 60,65,70 rakamları nedir nasıl ölçülür

çekirdeğin kalitesi ölçmek için;

1) göze hitap edecek.leke olmayacak.mümkünse bembeyaz.siyah dane olmamalı.(yağlık çekirdek,yada israil alası)
2)bir litre,1 desimetre küp çekirdek 300 gr.a ne kadar yakın olursa o denli kabuğu kalın,içi dolu demektir.
3)çekirdek yığının enaz 3-4 yerinden numune borusu ile numune alınır.iyice harmanlanır.hassas teraziye 100 gr ölçülür.7mm eleğe dükülür 3-5 dakika çalkanır.taki eleğin altına hiç çekirdek dökülmeyene kadar.tekrar hassas teraziye göküldüğünda 60-70-80 hatta 90 gibi bir rakam çıkar ki, çekirdeğin kalitesi buna göre ölçülür.
yukardaki şartlara uyan çekirdek süper fiyatlara gider.

TT 55 link=topic=46176.msg442253#msg442253 date=1315597666' Alıntı:
çekirdeğin kalitesi ölçmek için;

1) göze hitap edecek.leke olmayacak.mümkünse bembeyaz.siyah dane olmamalı.(yağlık çekirdek,yada israil alası)
2)bir litre,1 desimetre küp çekirdek 300 gr.a ne kadar yakın olursa o denli kabuğu kalın,içi dolu demektir.
3)çekirdek yığının enaz 3-4 yerinden numune borusu ile numune alınır.iyice harmanlanır.hassas teraziye 100 gr ölçülür.7mm eleğe dükülür 3-5 dakika çalkanır.taki eleğin altına hiç çekirdek dökülmeyene kadar.tekrar hassas teraziye göküldüğünda 60-70-80 hatta 90 gibi bir rakam çıkar ki, çekirdeğin kalitesi buna göre ölçülür.
yukardaki şartlara uyan çekirdek süper fiyatlara gider.
Bir litrekedi doluluk oranını ölçmek için yani hektolitresidir 260 ve üstü kaliteli yani doludur ama şuda var elek numarası mesela 95 olan bi çekirdek 260 ın üstüne çıkmaz pek çünkü iri taneleri vardır ve içinde boş çıkabilir
Hassas terazide iriliği ölçülür mesela bizimki iki gün önce eledik 97 elek numarası 250 de hektolitresi çıktı 2500-2600 verdiler satmadık kuruyemişcileri bekliyoruz

hamza40_7 link=topic=46176.msg442408#msg442408 date=1315657500' Alıntı:
Bir litrekedi doluluk oranını ölçmek için yani hektolitresidir 260 ve üstü kaliteli yani doludur ama şuda var elek numarası mesela 95 olan bi çekirdek 260 ın üstüne çıkmaz pek çünkü iri taneleri vardır ve içinde boş çıkabilir
Hassas terazide iriliği ölçülür mesela bizimki iki gün önce eledik 97 elek numarası 250 de hektolitresi çıktı 2500-2600 verdiler satmadık kuruyemişcileri bekliyoruz

biz 65 lik çekirdeği 2500 verdik.vedeli ama sonuçta 2,5

Çok iyi vermişsiniz bizim burda biri 2550 verdi ama ben vermedim geçen sene verdiğimiz kuruyemişci gelcek o peşin para alıyo çekirdeğimiz çok güzel daha 97 li hiç çıkmamıştı iyi fiyata satmadıktan sonra vermeyiz borcumuz falan yok çok şükür

benimde ilk çıkardığım çekirdek 65 geldi, şok oldum .hayatımda hiç böyle düşük nolu ralı .mal çıkarmamıştım 75 kg gübre verdim.yerini 2 defa sürdüm açığa kadar üstüne yağmur yağdı sonra 2 defada suladım .çekirdeğin kafalarıda baya büyüktü ,ama neden böyle düşük çıktı bir türlü anlamış değilim,sadece ben dğil hekes hayret etti .o kafalara göre bu çekirdek...burada piyasa hala belli değil , ama 1 kişini çekirdeğine 3200 vemişler vememiş nosunu bilmiyorum

vale link=topic=46176.msg442655#msg442655 date=1315722328' Alıntı:
benimde ilk çıkardığım çekirdek 65 geldi, şok oldum .hayatımda hiç böyle düşük nolu ralı .mal çıkarmamıştım 75 kg gübre verdim.yerini 2 defa sürdüm açığa kadar üstüne yağmur yağdı sonra 2 defada suladım .çekirdeğin kafalarıda baya büyüktü ,ama neden böyle düşük çıktı bir türlü anlamış değilim,sadece ben dğil hekes hayret etti .o kafalara göre bu çekirdek...burada piyasa hala belli değil , ama 1 kişini çekirdeğine 3200 vemişler vememiş nosunu bilmiyorum
Güzel gübre falanda atmısın ama niye o kadar ufak olduki sulu yerlere bende 3 sefer su verdim daha suluları çıkartmadım ama kıraçlar çok iri çapa yaptırmışmıydın otlandıysa belki ondan olabilir burda 2500 ufak falan fark etmiyo alıyolar ha bire :) :)

mutlaka çapalayın yada çapalatın çok faydası var benden tsize tavsiye eniştem tarlalarını çapalatmadı hem kafalar küçük saplar ince çoğu yere yatık bizimkiler iri boylu kollarım ağrıyo romağa aydın ata ata. bi gidip geldimizde romok doluyo kafalar iri olunca.

nh_fıat link=topic=46176.msg442725#msg442725 date=1315751897' Alıntı:
mutlaka çapalayın yada çapalatın çok faydası var benden tsize tavsiye eniştem tarlalarını çapalatmadı hem kafalar küçük saplar ince çoğu yere yatık bizimkiler iri boylu kollarım ağrıyo romağa aydın ata ata. bi gidip geldimizde romok doluyo kafalar iri olunca.
kafaların iri olması onemlı deil onemlı olan bundan sonra icinin dolgunlugu tabıkı iri olacak ama ici boş oldumu bişeye yaramıyo

68cerran68 link=topic=46176.msg442729#msg442729 date=1315752243' Alıntı:
kafaların iri olması onemlı deil onemlı olan bundan sonra icinin dolgunlugu tabıkı iri olacak ama ici boş oldumu bişeye yaramıyo
orası öle bizim burdakilerde bu sene zaten genel olarak pek verimli deil leke vs. geçen seneden önceki sene bi tarla vardı kafalar öle iriydiki motosiklet lastiği gibiydi ve çok doluydu içleri çok güzel verim almıştık bu senede aynı tarlada kafalar iri içleri genel olarak iyi.
zaten en önemlisi içli olması ama kafalar iri olmasıda baya önemli iç olduktan sonra. mesela bi aydından 30 tane çekirdek çıkıyorsa iri kafada 50 tane çıkıyor . bu çuval farkı yapıyo senede 200 savrulmuş aydın çuvalı çıkıyorsa 250 çıkıyor 1 çuval 35 kg den 90 tl gelir sağlasa 4.500 gelir sağlar buda güzel fiyat hesap 2600 den fln

Arkadaşlar çerezlik ayçiçeğinde verimi herşey etkiliyor.

1)tohum (bence kalitede ve verimde birinci dereceden etkili)
2)ektiğin tarih. 1 nisan ile 15 mayısa arasında ekiyorlar.geç ekilenler gövde yapıyor.erken eklenlerinki ince bacaklı oluyor.
3)topraktaki tav durumu.ve toprağı derin işleme. tav biraz çamursak oldumu toprağın hemen alt kısmı sertleşiyor.ayçiçeği kazık köklü bir bitki olduğu için tabana gidemiyor.sıcağı gördümü hemen su istiyor.
4)ilk su ;tomurcuklar kolsaati ile kül tabağı büyüklüğünde arası olduğunde verildiğinde dane tutumu çok oluyor.bahar yağmuru çok olup ilk suya gerek kalmadığında dipler gevşek kalıyor.ve çekirdek çok büyüyor.suyu verdin mi yıkılıyor.o bitkinin ticari değeri kalmıyor.
5)ikinci suyu birinciden 15 gün sonra veririm.3 ncüyü de 30.günde. ve suyu keserim.olgunlaşırken su verdin mi yada tarlada yabancı ot çok oldu mu rutubet ve leke yapar.
damla sulama yapanlar çok daha fazla verim alıyormuş.