Çiftçi, Girişimciye Değil Tarıma Destek İstiyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, et işleme tesislerine 1 milyon avro ' ya kadar yatırım yapan 40 yaşın altındaki kadın girişimcinin yüzde 65, erkek girişimcinin ise yüzde 60 oranında hibe ile destekleneceğini söyledi.

Seçim çalışmalarını, adaylığını açıkladığı Diyarbakır ' da sürdüren Eker, Türkiye ' nin ilk organize hayvancılık bölgesinin Diyarbakır ' da kurulacağını, bölgede yüzde 40 hibe desteği verdikleri 103 tesisin üretim yapacağını söyledi.

'Üreticiye değil şirketlere destek'

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-SEN) Genel Başkanı Abdullah Aysu ise Eker ' in 'müjdelediği' hibe desteklerinin 'hayvan yetiştiricilerine' değil 'yetiştiriciden eti teslim alan şirketlere' verileceğini vurguladı.

'Bu tür desteklerin Tarım Bakanlığı ' ndan çok Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmesi gerekir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' nın desteği üretimden pazarlamaya zincirin tüm halkalarında, hayvan yetiştiricileriyle bitkisel üretim yapan çiftçileri hakim kılmaktır. Bunun için de tarıma yapılan desteğin artırılması gerekir.'

'1 milyon euro ' ya kadar sözü bir yanılsama'

Aysu ' ya göre, Bakan Eker ' in '1 milyon euro ' ya kadar yatırım yapan girişimcilere destekte bulunacakları' şeklindeki açıklaması da 'bir yanılsama yaratıyor':

'Et işleme tesisleri hijyenik ortamlar, büyük makineler gerektirdiği için çok pahalı yatırımlardır. 1 milyon euro aslında ancak bir taban fiyat olabilir.

Bakan Eker, ' 1 milyon euro yatırım yapın, biz de 650 bin verelim ' diyor. 650 bin euro, esas itibariyle tarım sektörüne değil, girişimci şirketlere aktarılıyor. Bu, fakir fukaranın parasının şirketlere akıtılması demek.'

'640 bin çiftçi toprağını terk etti'

Aysu ' nun karşı çıktığı bir başka nokta da Bakan Eker ' in 'hayvansal, bitkisel, süt ve et üreterek bunları işleyen ve paketleyen tesislere verdikleri yüzde 50 hibe ile üretime geçen 79 tesiste yaklaşık 950 kişinin çalıştığına' dair açıklaması.

2007-2008 yılları arasında 640 bin çiftçinin toprağını terk edip kente göç etmek zorunda kaldığını hatırlatan Aysu, 'Şirketler desteklenirken çiftçiye zarar veriliyor' diyor ve soruyor:

'Kendi toprağında üretim yaparak geçinebilmek olanağı varken, buna destek olmak varken, şirketlere para aktarmak ne kadar adaletli?'

'Çiftçinin talepleri dikkate alınmadığı, Türkiye tarımına bütçeden destek verilmediği sürece Bakan Eker ' in açıklamaları samimiyetten uzak kalacak. Çiftçinin talebi ise sürecin, üretimden pazarlamaya kadar olan aşamalarında üretici ve tüketicinin birlikte egemen olması ve bunun için de tarıma yapılan desteğin artırılması
 
Ynt: Çiftçi, Girişimciye Değil Tarıma Destek İstiyor

Aynen abi ya bi örnek vericem. bu ekipman hibelerinden önce en kral mibzer 5 bin liraydı bu destekler geldi mibzer oldu 9 10 bin lira =( allah için yüzde ellisi yine 5 bine olunca bu maldan çiftçi m kazanmıs oluyo ?
 

Benzer Konular