Çiftçilik bitti mi? Susuz araziye ne ekilebilir?

Bu sene birçok tarım ürününde hem azalma var hem de fiyatları geçen seneyle aynı.

Bizim oralar önceden tütüncüydü. Sonra kekik, adaçayı, lavanta.. Hemen hepsi battı sayılır.

Buğday ekelim diyorum. Masrafını karşılamıyor diyorlar.

Sizce ne ekilebilir?
Bizim buralarda da sulu tarım hızla yükseliyor imkanı olan sulu tarıma geçiyor. En çok patates ekiliyor her geçen yıl patates ekilen arazi katlayarak büyüyor 3 sene önce 500 bine satılan tarla için şuan 500 bin yıllık kira istiyorlar. Patatesten sonra salatalık geliyor. Bin metre kareden günlük 5000 TL lik salatalık satıklarını söylüyorlar.
Kuru tarım olarak en karlı haş haş var. Kendi para kozağı ayrı para . Ama onada her sene belli bölgelere ekilmesine izin veriyorlar. Birde çapa sorunu var. Benim aklımda ise fiğ ekmek var ama yemlik diğil tohumluk olarak. Tam maliyetleri hesaplamak çok zor olsada buğdaydan daha karlı gibi görünüyor. Eğer bölgenizde tohum satışı yapılabilicekse yani fiğ eken varsa bir düşünün derim. Ne olursa olsun şimdilik bütün arazimizi nadasa bırakmayı düşünüyoruz. Çünkü bu sene mazottan dolayı işin içinden çıkamadık.

Bu sene birçok tarım ürününde hem azalma var hem de fiyatları geçen seneyle aynı.

Bizim oralar önceden tütüncüydü. Sonra kekik, adaçayı, lavanta.. Hemen hepsi battı sayılır.

Buğday ekelim diyorum. Masrafını karşılamıyor diyorlar.

Sizce ne ekilebilir?
büyük markette, 1 kg mercimek 90 lirayı geçti, nohut, fasülye, bulgur onu yakından takip ediyor...
bu durumda
aracı, marketçi hapı yuttu...
çiftçilik uçtu, çiftçiler yaşadı...:D:D

Son düzenleme: