ÇİFTÇİLİKTE ÇÖZÜME GİDEN YOL !!!

Ynt: ÇİFTÇİLİKTE ÇÖZÜME GİDEN YOL !!!

kangalli link=topic=60466.msg660595#msg660595 date=1354923260' Alıntı:
buna katılıyorum.şu an her şey zengin ve buyuk olandan yana koyculuk zamanla bitecek ve yerini buyuk çiftlikler alacak.

işte bunun için bir standart lazım ve bu standartları yakalayan tüm çiftçiler için ürünlerini koruma hakkı olması lazım.Eğer sen 50 dönüm yer işliyorsan 50 dönümün standatlarını yerine getirdiysen sen hakkını almalısın tıpkı 1000 dönümü olan gibi.

arkadaslar cıft cı egıtılmek ıstemıyor zarar da edıyorsa benım bıldıgım dogru benım yaptıgım yontemle para kazanmam lazım dıyor halen 30 yıl oncekı gıbı sanıyor duzenı.

Çağrı link=topic=60466.msg660594#msg660594 date=1354923224' Alıntı:
Hakkı olanı kazanmadığı konusuna itirazımız yok zaten,ama kazanabilmek için de sadece dış etkenleri değil kendi elimizdeki etkenleri de araştırmak lazım.Ben öncelikle hakkıyla işimizi öğrenip yapmamız gerektiği kanaatindeyim,daha sonra zaten bilinçlenen insanlar var olan kuruluşlar içinde belirli yerlere gelecektir.Ondan sonrası kolay zaten.
konuyu sadece bir tarafa sürüklüyorsunuz.Olay hak istemektir buna her çiftçinin hakkı vardır ve bu sadece birlik olarak yapılabilir...bırakın binlerce dönüm araziyi..

Buarada bi sıkıntın varsa banla kişisel zevkleriñi tatmin etmiş olursun..hala anlamadın bir işe yaramadıgını durup dururken tehdit savurmanda sitedeki kullanıcıların azıcıkta olsa dikkatini çekmiştr umarım.

sadunklc link=topic=60466.msg660598#msg660598 date=1354923326' Alıntı:
dostum absürd kelime oyunlarına cevap verme gereği duymazdım ama madem senin gibi devlet memurunun biri istememiştir dedin ona cevap yazayım. Sen şimdi o sıcak odanda klavye başında profesörlük taslayıpn kardeş, ben HAKKARİ-ŞEMDİNLİ ' de hem devletime hemde burda ki vatandaş için birşeyler yapmaya çalışıyorum. Bilmem yeterli mi sana.
Kardeş eğitimli adam böyle oluyorsa eğitimsiz adam napacak merak ediyorum millete eğitim eğitim diyorsunda kusura bakma herşey fakulte bitirmekle bitmiyor eğitimin yanında insan olabilmek çok önemli veteriner olmuşsunda adam olamamışsın malesef.hem benim alıntı kısmından hemn senin iletinden küfürlü kısımları silmişler yoksa herşey açıktı ya neyse.. Gören gördü hiç kîmse görmediyse moderatör gördü .

erdal600 link=topic=60466.msg660601#msg660601 date=1354923588' Alıntı:
arkadaslar cıft cı egıtılmek ıstemıyor zarar da edıyorsa benım bıldıgım dogru benım yaptıgım yontemle para kazanmam lazım dıyor halen 30 yıl oncekı gıbı sanıyor duzenı.

peki arkadaşalar çiftçi eğitilmek istemiyorsa kazanmaktamı istemiyor.Onun için oluşan ve ürününün değerinde satılmasını sağlamaya çalışan bir oluşumdan da mıuzak kalıyor işte bizim görevimiz anlayana kadar uğraşmak olmalı diye düşünüyorum.

Benim nacizane fikrim çiftçilikle uğraşan kesimin genel yaş ortalamasının yüksek , teknik eğitim seviyesinin düşük olması.Tabi bunda devlet ve kurumlarının suçu yok mu tabiki oldukça var.Birde çiftçimizin profesyonel çiftçiliğe hızlı geçmiş olmasınında etkisi olduğunu düşünüyorum kendi tükettiği gıdaları ufak yakın bir tarlada yetiştirmek yerine para ile almalarıda gelir-gider dengesini bozan bir etmen.(Söylediklerim gözlemleyebildiğim Trakya Bölgesi için geçerlidir)

Unutmayalım arkadaşlar Atatürk ilk cumhuriyeti kurduktan sonra ki hareteketlerini hatırlayalım bilmeyen varsada madem bu forumdan bize katılıyor bilgisayar ve interneti biliyor demektir o zaman bir baksınlar internetten Atatürk ne demiş.

eğitimsiz çiftçiyi bir kar gibi olanlar malesef yanılıyor.Eğitimleri sayesinde milli tarım gelirinde ne kadar gelişeceğimizden haberi yoktur.

trakyalı17 link=topic=60466.msg660605#msg660605 date=1354923788' Alıntı:
peki arkadaşalar çiftçi eğitilmek istemiyorsa kazanmaktamı istemiyor.Onun için oluşan ve ürününün değerinde satılmasını sağlamaya çalışan bir oluşumdan da mıuzak kalıyor işte bizim görevimiz anlayana kadar uğraşmak olmalı diye düşünüyorum.

ıstıyorsa da şaşkın a donmuş laf dınleyen yok sızın orası bıraz ıyıdır avrupa nede olsa :) ama anadolu fena. Bugday getırmısım yenı bır cesıt yan yana tarlada 5 kat almısım verım gozuyle goruyor bılıyor ama yok sundan alayım bende ekeyım demıyor :)

erdal600 link=topic=60466.msg660615#msg660615 date=1354924243' Alıntı:
ıstıyorsa da şaşkın a donmuş laf dınleyen yok sızın orası bıraz ıyıdır avrupa nede olsa :) ama anadolu fena. Bugday getırmısım yenı bır cesıt yan yana tarlada 5 kat almısım verım gozuyle goruyor bılıyor ama yok sundan alayım bende ekeyım demıyor :)

peki sen niye onu bilgilendirip desteklemiyorsun?? işte baş olmazsa badırıkta olmaz sözünü atalarımız boşuna dememiş peki kim suç suçlu şimdi ?

Ali SARAÇ link=topic=60466.msg660604#msg660604 date=1354923749' Alıntı:
Kardeş eğitimli adam böyle oluyorsa eğitimsiz adam napacak merak ediyorum millete eğitim eğitim diyorsunda kusura bakma herşey fakulte bitirmekle bitmiyor eğitimin yanında insan olabilmek çok önemli veteriner olmuşsunda adam olamamışsın malesef
ne kadar adam olduğun bu yazdıklarımdan adam olamadığım sonucunu çıkarmandan belli oluyo

koylerde sebze meyve yetıstıren sayısı azaldı kalmadı belkıde adamlar hazır alıyor ekmegı bıle hazır alıyorlar tavuk yok yemek ıcın okadar vahım kı yumurtada hazır tabıkı :)

sadunklc link=topic=60466.msg660598#msg660598 date=1354923326' Alıntı:
dostum absürd kelime oyunlarına cevap verme gereği duymazdım ama madem senin gibi devlet memurunun biri istememiştir dedin ona cevap yazayım. Sen şimdi o sıcak odanda klavye başında profesörlük taslayıp kardeş, ben HAKKARİ-ŞEMDİNLİ ' de hem devletime hemde burda ki vatandaş için birşeyler yapmaya çalışıyorum. Bilmem yeterli mi sana.
insanlar birlik olup haklarını öyle arasınlar...

erdal600 link=topic=60466.msg660620#msg660620 date=1354924432' Alıntı:
koylerde sebze meyve yetıstıren sayısı azaldı kalmadı belkıde adamlar hazır alıyor ekmegı bıle hazır alıyorlar tavuk yok yemek ıcın okadar vahım kı yumurtada hazır tabıkı :)
Demek istediklerimden biride buydu abi çok iyi anlatmışsın eskiden bizim köyden her hafta 1 kamyon-kamyonet sebze meyve çıkarmış sezonda,toprağımızda kuruda 600 kg buğday alınabilen bir toprak ayrıca su altı yer sayısıda azımsanıcak bir rakam değil evelden çeltiği bile kendi yetiştirirmiş dedemler şimdi hayvanı olan bile kokuyor diye yoğurdu peyniri satın alıyor giderler had safhada.

trakyalı17 link=topic=60466.msg660618#msg660618 date=1354924370' Alıntı:
peki sen niye onu bilgilendirip desteklemiyorsun?? işte baş olmazsa badırıkta olmaz sözünü atalarımız boşuna dememiş peki kim suç suçlu şimdi ?

aaa olurmu yaw ben getırmıs gozunun onune ekmısım anlatmısım defalarca arkadaslar ekın bakın verımlı gozle goruyorsunuz, DAP atmayın pahalı gereklıdegıl Şu gubre ucuz ve ıhtıyacı olan gubre topragın sankı oy toplayacam oakdar anlatıyorum ama yapmıyorlar kendılerı deneyımlı guya :) Bu sene gelın saman yapın bakın para edecek curutmeyın balyada zahıyat cok saman makınelı bıcer getırecem 2 tane sızde bıctırın yok efendım dane atar arkadas ne den atsın yavas gıdıyor normalden ama nalatamadım velasıl bıcer parasına sapı sattılar 1 balya parası dahı deyıl onu bıle pazarlayamadılar yalvardım ya yok anlatamadım sonuc ben 80 bın lıralık saman sattım :) onlarda fesatlıklarıyla kaldılar. Bu yıl yıne ektım yenı bır tohum hemde fırez tarlaya yıne gozlerının onunde sımdıden ıyı durumu ama yıne anlamayacaklar emınım daha ne yapayım ben. Kurbandan once hayvanı olanlar vardı ayaklarına gelene ucuz pahalıya satacaz dıyorlardı dedım pıyasa ıyı deyıl satın bu paralar guzel canlı 10 lıra cıvarına gelıyordu ama dınletemedım bılıyorlarya hepsı ekonomıst olmus dag basında kurban pazarında 8 e satamadılar ellerınde kaldı zarar uzerıne zarar kazanacagınıda kaybettı halen satamadılar!!!

sadunklc link=topic=60466.msg660619#msg660619 date=1354924394' Alıntı:
ne kadar adam olduğun bu yazdıklarımdan adam olamadığım sonucunu çıkarmandan belli oluyo
bireysel çabalarla birşey elde edemeyiz en fazla bir kerelik bîr kazanım olur

Deliorman link=topic=60466.msg660623#msg660623 date=1354924753' Alıntı:
Demek istediklerimden biride buydu abi çok iyi anlatmışsın eskiden bizim köyden her hafta 1 kamyon-kamyonet sebze meyve çıkarmış sezonda,toprağımızda kuruda 600 kg buğday alınabilen bir toprak ayrıca su altı yer sayısıda azımsanıcak bir rakam değil evelden çeltiği bile kendi yetiştirirmiş dedemler şimdi hayvanı olan bile kokuyor diye yoğurdu peyniri satın alıyor giderler had safhada.

bak gordunmu ıste aynı duzen bızım orda ben koyde kalmıyorum normalde ıs zamanı gıder gelırım. sonradan cıfcılıge basladım. sehırde koylerden manda yogurdu getırtıp yerız bız saglıklı dıye adam koyde yagurt yok mısafıre ayran yapmaya bu nasıl bır koyluluktur yahuu

kusra bakmayın artık cevap veremeyeceğim.Heryönden benim açımdan olumlu yada olumsuz düşünen herkezden düşüncelerini açıkça belirttiği için teşekkür ederim.

Söyleyeceğim tek söz madem bu forumdayız çiftçiyiz ÇİFTÇİ kazansın tek isteğim budur.

Şimdi herkez Allah ' a emanet olsun.

Büyüklerime saygılar , küçüklerime sevgilerimle tekrardan görüşmek üzere.