ÇİFTÇİLİKTE ÇÖZÜME GİDEN YOL !!!

Ynt: ÇİFTÇİLİKTE ÇÖZÜME GİDEN YOL !!!

trakyalı17 link=topic=60466.msg660630#msg660630 date=1354925050' Alıntı:
kusra bakmayın artık cevap veremeyeceğim.Heryönden benim açımdan olumlu yada olumsuz düşünen herkezden düşüncelerini açıkça belirttiği için teşekkür ederim.

Söyleyeceğim tek söz madem bu forumdayız çiftçiyiz ÇİFTÇİ kazansın tek isteğim budur.

Şimdi herkez Allah ' a emanet olsun.

Büyüklerime saygılar , küçüklerime sevgilerimle tekrardan görüşmek üzere.

Şİmdi son olarak ben tesekkur ederım senın bu dusuncelı davranısın ıçın ama hayata gerceklestırmesı zor. BU sıtede herkes bır bırıyle bır seyler paylasıyor yardımcı olmaya calsıyor bızler bılınclı olarak bılgılerımızı paylasıp yardımcı olarak faydalı olabılırız. Sıyası tarafı bızım ıcın bıraz fazla olur bu durumda belkı ılerıde, demokrasının işler bir vaziyette olduğu bir donemde bunları gerceklestırmek için bir araya gelebiliriz .

Öncelikle konuyu açan ve yorumlayan arkadaşlara canıgönülden teşekkür ederim.Konu dört sayfa olmuş ama sitemizde bugüne kadar benzer konularda olduğu gibi,netice olarak bir hiç. Büyük çiftçilerin yanında bizim çiftçiliğimizin de bir hiç olduğu gibi... Herzaman söylerim,doğanın kanunu da zaten bu şekildedir, güçlü olanlar kalır zayıf olanlar yok olur gider... Ha bu arada, şu şöyle olsaydı bu böyle olsaydı,eğitimdi,hükümetti falandı filandı denmiş olsa da bunların sonuca etkisi olmaz... Bu da benim düşüncem.

Arkadaşlar bu iş tek sendika açmakla olacak birşey değil daha biz eski yontemlerle ilerlemeye çalışıyoruz ama burda herşeye yorum yazmak yerine hanginiz araştırma yapıyo nasıl daha iyi mahsul elde ederim diye sendika kurmak o kadar kolay birşey değil

sadunklc link=topic=60466.msg660552#msg660552 date=1354920633' Alıntı:
Sendikayı istemenin hangi haklı gerekçeleri olabilir biraz düşünelim. Şimdi; sendika istiyorsanız üretici veya bağlı bulunduğunuz iş kolu ile ilgili üzerinize düşen bireysel veya sınıfsal olarak bütün sorumlulukları gerektiği gibi yerine getirmişsinizdir ve siz üstünüze düşeni yaptığınız halde karar verici mekanizmalar, bakanlık, devlet vs gibi kurumlar emeğinize hakkettiğiniz karşılığı vermez, sizi sömürür v.s v.s... Böyle bir durum varsa evet sendika kurmak mantıklı ama gel gör ki böyle bir durum yok ortada. Sendika fikrinin ortaya çıktığı ilk yorumdan itibaren millet başka birşey düşünemez olmuş gibi bu fikre sarılmış. Bende çiftçiyim aynı zamanda Veteriner Hekimim aynı zamanda devlet memuruyum bende de bölgemde de aynı sorunlar var ama biz burda oturmuş bu sorunların tek sorumlusu biz değilmiş gibi davranarak ona buna suçu atarak güya çözüm için en son düşünülecek şeyi ilk başta düşünerek kendimizi kandırmaktan, gölgelere küfretmekten başka birşey yapmıyoruz emin olun. Önce tarla sürmeyi öğrenelim sonra sendika kuralım.

' ' böyle bir durum yok ortada ' ' demişsin dostum nasıl bir durum var pki sence seni dinleyelim açıkla madem ki?
Ben bildiğim kadarını açıklayayım sana; ben hayvancılık yapmıyorum ama neden besiciden 16 tl ' ye alınan et kasapta 25 T ' ye satılıyor??
Benim verdiğim meyve halde 80 krş iken neden manavda 1,5 ile 2 TL arasında satılıyor.
Biraz daha açalım yılını hatırlamıyorum Adanada mısır hasatı başladı 26 Krş idi misal tüccar fiyatı, devlet ofis fiyatını kalktı 24 krş açıkladı bunlar misal rakamlar yanılabilirim ama piyasanın altında açıkladı. Tüccar fiyatı 21-22 krş ' a çekti. Bunların hepsi birer misaldir. Sahipsiz olduğumuzun göstergesidir bu örnekler dostum.
Bir örnek daha ben bir yıl 22 TL ' ye aldığım 20-20 gübresini ertesi yıl 70 TL ' ye aldım haberin olsun, senin bunlardan haberin yok büyük ihtimalle tabii.
Siz bu işin içinde olan biri olarak bizleri savunmazsan size söyleyeceğim bir şey olamaz. Tüm hükümetler millet ucuz et, süt, meyve, sebze yesin ister ama bunu kontrol edemediğinde bazen eti 40 tl ' ye aldığımızda olur geçmişte oldu biliyorsun. bu tarım politikasının basiretsizliğidir kısaca.. Böyle bir düzensizlikte yol bulmanın bir yoluda birlikte olmaktır. Ama ziraat odalarnın yaptığı gibi değil, çiftçi ile iç içe hükümet ile dirsek temasında hatta can ciğer kuzu sarması böyle olmaz ya bizdensin ya da değilsin olmalı bu iş bilmem anlatabildim mi? Şartlar istediğin gibi olmuyorsa seni dinlemiyorlarsa verirsin istifanı ben sözümü geçiremiyorum dersin örnek olursun hiç olmazsa..

çok heveslendim yazıları okurken dedim tamam kesin sendika kurar sesimizi duyurur,dediğimizi ederiz ama görülüyorki bu konuda buralarda biryerde kapanıp gidecek üzülüyorum tam kalkacakken gene diplere düşecez.. patates ekmeye ve satamayıp hayvanlara yedirmeye devam lahana ekip karakışın altında zayi etmeye devam hayvan besleyip kasaplara piyasanın yarı fiyatına vermeye devam DEVAM ARKADAŞLAR DEVAM...

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=60466.msg661749#msg661749 date=1355085770' Alıntı:
çok heveslendim yazıları okurken dedim tamam kesin sendika kurar sesimizi duyurur,dediğimizi ederiz ama görülüyorki bu konuda buralarda biryerde kapanıp gidecek üzülüyorum tam kalkacakken gene diplere düşecez.. patates ekmeye ve satamayıp hayvanlara yedirmeye devam lahana ekip karakışın altında zayi etmeye devam hayvan besleyip kasaplara piyasanın yarı fiyatına vermeye devam DEVAM ARKADAŞLAR DEVAM...
Yusuf kardeşim olmayacak bir şey değil ama bu işe niyetlendiğinde tek başına olmaz. Her şeyden önce tam destek şart, sağlam duracak kişiler olması lazım bu ekipte. Buradada maalesef resmi prosüdürler var, görünen ve görünmeyen bir sürü engeller var. Konuyu genişletelim, gerekli araştırmayı hepimiz yapalım kendi çapımızda, dediğim gibi ben elimden geleni yapmaya hazırım, Ancak sendikanın gerekliliği ve yararları konusunu iyice irdelememiz gerekir, bununla ilgili bir bilinç ve gereklilik oluşturmalıyız en azından buradaki arkadaşlarımız üzerinde. Yoksa al üyelerden aidatı ama hiç birşey yapma böyle olmaz, derdimize çare olmayacakbir sendikayı ben ne yapayım ya da bunun için neden uğraşayım ki?

ydincbayram link=topic=60466.msg661757#msg661757 date=1355086490' Alıntı:
Yusuf kardeşim olmayacak bir şey değil ama bu işe niyetlendiğinde tek başına olmaz. Her şeyden önce tam destek şart, sağlam duracak kişiler olması lazım bu ekipte. Buradada maalesef resmi prosüdürler var, görünen ve görünmeyen bir sürü engeller var. Konuyu genişletelim, gerekli araştırmayı hepimiz yapalım kendi çapımızda, dediğim gibi ben elimden geleni yapmaya hazırım, Ancak sendikanın gerekliliği ve yararları konusunu iyice irdelememiz gerekir, bununla ilgili bir bilinç ve gereklilik oluşturmalıyız en azından buradaki arkadaşlarımız üzerinde. Yoksa al üyelerden aidatı ama hiç birşey yapma böyle olmaz, derdimize çare olmayacakbir sendikayı ben ne yapayım ya da bunun için neden uğraşayım ki?
Sadece sendikada değil olay ilk sayfada bir tez paylaştım araştırma olur örnek olur diye tekrar paylaşayım...Okumayız ya belki bi istisna olur..

http://abdgm.tarim.gov.tr/ABU_files/Tezler/SemihaTez.pdf

Avrupa Birliği’nde, tarım kesimine
yönelik politikaların oluşturulmasında ve bu politikaların uygulanmasında tarımsal
örgütlerin önemli bir yeri vardır, tarıma dayalı sanayiinin yaklaşık %50’si de bu
örgütler aracılığıyla yürütülmektedir.
AB ülkelerindeki tarımsal örgütlenme modellerinin geçmişi, uzun bir sürece
dayanmaktadır; yaşanan deneyimler neticesinde her ülke kendi koşullarına uygun
bağımsız demokratik çiftçi örgütlerini oluşturmuştur. Eğitim ve yayımdan başlayarak
bilinçlenme sürecini tamamlamış olan bu örgütler, kendi sorunlarına sahip çıkarak
serbest piyasa ekonomisi içersinde var olan pazarlara göre üretimlerini
gerçekleştirmekte ve bu süreçte hükümetler tarafından maddi olarak
desteklenmektedirler1. ' ' alıntıdır

Arkadaşlarımızda konuyu okuyup incelesinler, mutlaka hepimizin tanıdığı bir sendikacı vardır. Sendika kurmanın şartları nelerdir bunu öğrenelim öncelikle. İşin üstesinden gelip gelemeyeceğimizi öğrenelim. Sonra da içimizden kahraman, bizlerle birlikte haklarımızı savunacak arkadaşlar arıyalım.
Ama bu girişimin dediğim gibi bizleri şu aşamada bizleri çok çok aşacak bir iş olduğunu biliyorum. Bu işin hukuki, siyasi, maddi, toplumsal aklınıza her ne gelirse ondan bir çok boyutu var. İnşallah aramızdan bu konuda çaba sarfetmiş, kafa yormuş, hatta girişimde bulunmuş bilgili arkadaşlarımız ya da abilerimiz çıkar.

Mesela bu var ama bu tarım sektöründe çalışanların sendikası.
http://www.tarimis.org.tr/

Saygıdeğer büyüklerim , sevgili kardeşlerim öncelikle tüm yorumlarınız ve desteklerinizden ötürü teşekkür ederim.Konuyu
incelemişsinizdir ben ne kadar sendika ve yararlarından bahsettim ama sosyo demokratik eşit bir toplumda yaşıyoruz ve bazı arkaşlarımızın tabiki aklına yatmayabilir ama ilk baştan bir kaç yorumla kestirip atılmasıda benim kaanatimce pek doğru değil.Lütfen artı ve eksilerini önce bir araya toplayıp öyle yorum yapalım.Ve şimdiki durumlarımızı değil sendika oluşumundan sonraki ilerideki öngörüleri öne alıp kıyaslama yapalım derim.

sendikaların günümüzde hiçbir etkisi kalmamıştır. sendikanın nasıl grev hakkı varsa, işvereninde lokavt uygulama hakkı vardır. sendika kurulursa ne olur? T. C. Devletine gizli bir zengin daha kazandırmış oluruz.