Çıkan mahsulün öşürünü veren varmı yada nasıl neye göre vermeliyiz

Allah bin bereket versin öle çok denecek kadar olmasada az denecek kadarda değildi bu seneki hasadım mahsulüm bu öşür işini bilen konu hakkında bilgisi olan varmıdır

Fukaha, zirâî ürünlerden alınan öşrün farziyetini bu konuda varid olan hadis-i şeriferden çıkarmışlardır. Söz konusu hadislerden birinde Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

Yağmur ve nehir sularıyla sulanan toprak mahsullerinde “uşr” yani onda bir, kovayla sulanan toprak mahsullerinde “nısf uşr” yani yirmide bir zekât vardır.”47
Ziraî ürünlerin zekâtı ile ilgili bir başka delil ise şu şekildedir: Muaz b. Cebel “Rasululah beni Yemen’e gönderirken göğün suladığı mahsulden onda bir, aletle sulanan mahsulden yirmide bir zekât almamı emir buyurdu” demiştir.48
Bu ve benzeri hadisler, zirâî mahsullerden alınacak öşrü farz kılmakta ve mükelleferden bu ibadeti yerine getirmelerini istemektedir.

Hiç mahsul satmadım depoladım 4 kalem ürün var cuvalladığımda var depoladığımda bunun içinde ekecegim tohumluk çıktıktan sonramı hesap yapılır yoksa tümünemi üç aşağı beş yukarı kafamda bi hepsini hesapladığımda bi tonaj var satıncamı vermem gerekir bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa üstümde bi vebal kalkmış olur sabah bayram tosunumuzuda yükledik yolcu ettik şartlar ağır maliyetler yüksek olsada zekâtın bereketini karşılığını Rabbim boş bırakmaz inşallah tüm trakkulüp ailesinin bayramı hayırlı kazancı helal ve bol olsun

Bazı seneler zarar ediyor çiftçi nasıl verecek bu yüzde on öşr. Sulanamayan yere yüzde on devletin su götürüp iki katı verim alınan yere yüzde beş nedir bunun mantığı

Yalnız şöyle bir durum var o zaman da peygamberimiz devlet başkanı idi öşür vergi olarak alınıyor idi bizdeki sistemde kdv otv gibi şu an şartlar çok farklı ona göre değerlendiriniz

Evet ozamanın vergisiydi şimdi ödediğimiz vergiler onun kaç katı birde ozaman araziler devletindi bir nevi Hicar gibi düşün şimdi tarlalar şahsın veya kira ödeniyor kiralar bazı yerlerde yüzde otuz kırkı buluyor

Aşar (öşür) vergisi; Osmanlı döneminde köylülerden, ürettikleri tarım ürünleri için %10 oranında alınan vergi. Osmanlı Devleti'nin temel gelir kalemini oluşturan vergi, arazi para ile sulanıyorsa yirmide bir oranında verilir. Osmanlı biteli baya oldu yalnız. Sen gene ben çok kazanıyorum diyorsan Türk Hava Kurumu, Kızılay gibi yerlere bağış yapabilirsin.

günümüzde öşür toprak ürünlerinin zekatı anlamında gelir. osmanlı zamanındaki vergi ile karıştırmamak lazım. toprak ürünlerinizin zekatını yani öşürünüzü ödemek için sınır 653 kg'dir. bu ve bundan daha fazla miktarda ürün elde ettiyseniz öşür vermeniz gerekir. akıllı ve ergen olmak da gerekmez, çocuğun veya delinin tarlası varsa velisi veya vasisi onu o da vermek zorundadır. diğer zekat ürünlerinde aranan üzerinden bir yıl geçme şartı da aranmaz. hasattan sonra zekatını vermeniz gerekir. bir sene içinde birden fazla ürün alıyorsanız her hasattan sonra vermeniz gerekir. kendi kendine sulanan tarlalarda 1/10, sulama masrafı yapılan tarlalarda 20/1 olarak ödenir. öşür zekattır, zekat kimlere verilirse öşür de onlara verilir. vakıflara, hayır kurumlarına genel işlerde kullanmak üzere öşür/zekat verilmez ancak ayrı bir zekat hesabı varsa ve topladıkları paraları fakirlere veriyorlarsa verilir. ikisinin farkına dikkat edin. çünkü zekatta malın ve paranın fakirin emrine verilmesi şarttır. zekat parasıyla cami, okul, kurs, köprü, hayrat, çeşme vs. yaptırılmaz. zekat hayır işlerinde kullanılmaz. vergi ödemek zekat sayılmaz. zekat/öşür dini bir farzdır, vergi devletin bir kanunudur. zekat aynı zamanda islam'ın beş şartından biridir. yazdıklarım hanefi mezhebine göredir. diğerlerinde farklı olabilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar suluda 20 de 1 kıraç ta 10 da 1 ama masraflardan sonra yani net kardan geçenlerde bayagı ben de inceledim belki tam veremeyiz ama vermek ıyıdır rabbim herkesın ne yaptığını göruyor
Vaktiyle Tgrt de hoca program yapiyor konu zekat.Dediki tarim urunlerinde 10 bir ama masraflar cikmadan toplam kazanctan 10 da bir olacak.Dedim ki hoca tarim nasil yapilir bilmiyor🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Ben şu şekilde yapıyorum. Uygun oldugunuda düşünüyorum. Maliyetimi çıkarıyorum(gübre mazot ilaç v.b ) üzerine kendi çalıştığım gün kadar işçilik ekliyorum. Ve elde ettiğim karın 10 da 1 ini yani 10.000 kar etti isem 1000 tl nakit ihtiyacı olana veya şükür kurbanı kestiyorum 1 veya 2 hisse ... Ama tek gecim kaynağım çiftçilik değil...

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Aşar (öşür) vergisi; Osmanlı döneminde köylülerden, ürettikleri tarım ürünleri için %10 oranında alınan vergi. Osmanlı Devleti'nin temel gelir kalemini oluşturan vergi, arazi para ile sulanıyorsa yirmide bir oranında verilir. Osmanlı biteli baya oldu yalnız. Sen gene ben çok kazanıyorum diyorsan Türk Hava Kurumu, Kızılay gibi yerlere bağış yapabilirsin.
çok kazanmak kime göre neye göre size göre bana göre değişir çevremde hiç gözü doyan bir insan görmedim hele bu zamanda hiç olacağınıda sanmıyorum
çiftcinin derdi bitmez mutlaka başında bir sıkıntı ofladığı pufladığı dert yandığı bişiler olur büyük bir kaza bela veya hastalık atlattığımızda insanlar adak keser veya adar mesela araba ev çocuk sahibi istediği bir şeye kavuştuğunda dilediyse adağı keser evin arabanın vergisi yokmu çiftci kredi çekmiş traktör almış 1000 liralık koçu önünde keser kanını kaputa sürer ama borcu var krediyle almış adak işi ile öşürü bağlamak doğru ve adil olmaz elbet yani kazanmak bende 500kg sizde 800 komşu sulu tarımda 1100 almış biz alamadık gibimi ya seneye işler hep yek giderde 250 - 300 alırsak gecenseneye kurban olayım dedirtirse felek milletin parasıyla parti veren gece düzenleyen bilmem maaşı kaç bin tl olan yedi göbek sülalesini ahtapot gibi her birime dağıtmış bahsi geçen yerlere 1 liram gitmedi gitmezde bu öşür işi biraz vicdani bir okadarda şahsi düşünceli bir konu

Hak teâlânın ihsan ettiği malın zekâtını vermeyenler, iyi ettiklerini, zengin kalacaklarını zannediyorlar. Hâlbuki kendilerine kötülük etmiş oluyorlar. O mallar Cehennemde azap aleti olacak, yılan şeklinde boyunlarına sarılıp baştan ayağa kadar onları sokacaktır.) [Âl-i İmran 180]

Bu acı azaplardan kurtulmak için, malların zekâtını, tarla mahsullerinin, sebze ve meyvenin uşrunu vermek şarttır. Zekât kırkta bir, uşur onda bir verilir. Kur’an-ı kerimde, (Malı, parayı biriktirip zekâtını vermeyene çok acı azabı müjdele! Zekâtı verilmeyen mal, para, Cehennem ateşinde kızdırılıp, sahibinin alnına, böğrüne, sırtına mühür gibi basılacaktır) buyuruldu. (Tevbe 34, 35)