Çilek Tarlası - Bilgi Paylaşım Konusu

Merhaba arkadaşlar, köyümde çilek üretmeye karar verdim. Bu arada yerimiz Çorum İskilip'in bir köyünde kendi tarlalarımız var fakat hem arazi yapısı iyi değil çok engebeli ve tarlalar hala dedemin babasının olduğu için ileride bana sıkıntı çıkarabileceği için tarla satın almaya karar verdim. Tarla satmak çok zordur bizim köyde dönümü 1.000 ₺ den satmak istediklerinde kimsenin almadığını görmüştüm daha eski zamanlarda. Şimdi ben satın almak istiyorum kimse satmak istemiyor o yüzden kiralamaya karar verdim. 14 dönüm yer için yıllık kira 500 ₺ suyu yok ama alttaki tarla bizim oraya kuyu vuracağım, su şuanda kuyu olmamasına rağmen var. Etrafını ölçtüm 600 metre geliyor tel örgü ile başkasının tarlasını kiralamanın riskleri var 10 yıllık sözleşme yapacağım bu şekilde riski düşürmüş olurum. Tel örgü maliyeti fazla olacağından elektrikli çit aklıma geliyor şimdi.. Bizde hayvanlar buğday kaldırıldıktan sonra çobansız salma sürülür akşam hayvanları bulup ahıra getirirler böyle bir sistem var bu hayvanlardan korumak amacım, sizce elektrikli çit sıkıntı olur mu 4 sıra çekmiş olsam maliyetim 5 bin lirayı bulur mu ? (İşçilik hariç) Çilek işi yapan arkadaşlar memnun mu ? Ailem çok olumsuz bakıyor bu konuda kiranın fazla olduğunu söylüyorlar bence gayet iyi hemde çileği satamazsın hepsi çürür diyorlar, çileği satmakta sıkıntı yaşar mıyım ? Ankara'ya yada Çorum'da hale satamaz mıyım ? Lütfen fikirlerinizi benimle paylaşır mısınız ? Teşekkürler..

Merhaba arkadaşlar, köyümde çilek üretmeye karar verdim. Bu arada yerimiz Çorum İskilip'in bir köyünde kendi tarlalarımız var fakat hem arazi yapısı iyi değil çok engebeli ve tarlalar hala dedemin babasının olduğu için ileride bana sıkıntı çıkarabileceği için tarla satın almaya karar verdim. Tarla satmak çok zordur bizim köyde dönümü 1.000 ₺ den satmak istediklerinde kimsenin almadığını görmüştüm daha eski zamanlarda. Şimdi ben satın almak istiyorum kimse satmak istemiyor o yüzden kiralamaya karar verdim. 14 dönüm yer için yıllık kira 500 ₺ suyu yok ama alttaki tarla bizim oraya kuyu vuracağım, su şuanda kuyu olmamasına rağmen var. Etrafını ölçtüm 600 metre geliyor tel örgü ile başkasının tarlasını kiralamanın riskleri var 10 yıllık sözleşme yapacağım bu şekilde riski düşürmüş olurum. Tel örgü maliyeti fazla olacağından elektrikli çit aklıma geliyor şimdi.. Bizde hayvanlar buğday kaldırıldıktan sonra çobansız salma sürülür akşam hayvanları bulup ahıra getirirler böyle bir sistem var bu hayvanlardan korumak amacım, sizce elektrikli çit sıkıntı olur mu 4 sıra çekmiş olsam maliyetim 5 bin lirayı bulur mu ? (İşçilik hariç) Çilek işi yapan arkadaşlar memnun mu ? Ailem çok olumsuz bakıyor bu konuda kiranın fazla olduğunu söylüyorlar bence gayet iyi hemde çileği satamazsın hepsi çürür diyorlar, çileği satmakta sıkıntı yaşar mıyım ? Ankara'ya yada Çorum'da hale satamaz mıyım ? Lütfen fikirlerinizi benimle paylaşır mısınız ? Teşekkürler..
İskilip kaymakamlığına başvurun Iskilip Kaymakamlığ çilek bahçesi için fide vs. desteği veriyordu en son hala devam ediyor mu bilmiyorum ama.

İskilip kaymakamlığına başvurun Iskilip Kaymakamlığ çilek bahçesi için fide vs. desteği veriyordu en son hala devam ediyor mu bilmiyorum ama.

Evet iskilip kaymakamlığı fide desteği veriyor. Hala devam ediyor diye biliyorum ama sıkıntı tarla da şuanda satmak istemiyor kimse kiralık tarlaya da tel örgü çekmek ne kadar mantıklı onu düşünüyorum..

Ankara halinde 6 7 TL civarında toptan ancak çilek günlük bir ürün sürekli içinde olmanız gerekiyor.

Evet mevsimi boyunca sürekli içinde olmam gerekiyor biliyorum. Şuan en büyük problem tarlanın etrafını nasıl kapatırım, domuz, inek gibi hayvanlardan nasıl korurum.. Tarla kiralık olacak 10 sene sözleşmeli..

değerli kardeşim, eğerki pazarlama sıkıntın varsa hiç bulaşma derim. ben 5-6 yıl hem meyve hemde firde üretimini yaptım. hem zahmetli hemde fazlaca masraflı. heleki kiralik tarlaya til örgü vs yapacaksan riskin çok büyük olur. çilek diğer sebze ve meyvegillere baka biraz daha zahmetli ve masraflıdır. Haa yapılmaz veya para kazandırmaz demiyorum. senin şartlarına göre yorum yapıyorum.

@yenikentli123 Misal olarak söyledim 3 günde bir toplanıyor sanırım, aynı gün Ankara yada Çorum'a götürülmesi lazım. Sürekli başında durmam gerekiyor bunun farkındayım hala araştırmaya devam ediyorum şuan için çilek nedir ? Nerede yetişir verim nasıl artırılır dikkat edilmesi gereken noktalar nedir gibi şeylerini araştırıyorum.

@Looper Teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Risk olduğunun farkındayım fakat mecburen bir iş yapmak zorundayım şuan tüm sektörlerde sıkıntı var bende bir sektör arayışına girdim 17 yaşıma kadar babamlarla birlikte yaşıyorum ve onlar çiftçiler şimdi 21 yaşındayım daha önce bir ithalat işi yapacaktım vergiler caydırdı her sektörde sıkıntı var ama bunda ki risk daha az gözüküyor bana. İlk sene para kazanamasam bile en büyük masrafı ilk sene yapacağım ve ilk sene nerelerde yanlış yaptığımı tespit edip daha sonra ki senelerde daha verimli ve planlı hareket etmemi sağlayacaktır. Kiralık tarla mevzusu en büyük sıkıntım tarla kendimin olsa sıkıntı olmayacak. En azından yaptığım masraflar boşa gitmez su kuyusu + tel örgülü büyük bir bahçem olur yaptığım masrafların bir çoğu kalır yine tarlamda. Küçükten başlamak daha mantıklı gözüküyor bu seferde zaten küçük tarlayada masraflar büyük ölçüde aynı oluyor ve 200 KG çilek Ankara'ya götürülmez ama 1 ton çilek götürülebilir nakliye maliyeti daha düşük oluyor. Ankara yada Çorum'a götürmek en son çare eğer İskilip'te pazarlayabilirsem gerek kalmaz.

Sizin oralardan İstanbul'a otobüs ile çilek gidiyor günlük.50 100 kilo toplayıp gönderiyorlar. İskilip kaymakamlığı aracılığı ile satış yapılıyor diye biliyorum. Madem arazi kiraliyacaksin pazarı Ankara olarak görüyorsun neden Ankara'da kiralamıyorsun . Nakliyeyi hesap edersen Ankara sanki daha cazip olabilir.

Sizin oralardan İstanbul'a otobüs ile çilek gidiyor günlük.50 100 kilo toplayıp gönderiyorlar. İskilip kaymakamlığı aracılığı ile satış yapılıyor diye biliyorum. Madem arazi kiraliyacaksin pazarı Ankara olarak görüyorsun neden Ankara'da kiralamıyorsun . Nakliyeyi hesap edersen Ankara sanki daha cazip olabilir.

Evet aslında iyi fikir onu da düşündüm Ankara'ya yakın yerlerde kiralayacak arazi bulamadım bana uzaklığı en az 30-40 KM uzaklıktaki yerler gözüküyor ayrıca su sıkıntılı ve güvenlik sıkıntısı var. Her gün tarlaya gitmek zor olacaktır, ayrıca köyde traktörümüz var hayvanlarımızda var gübresinden faydalanabilirim diye düşündüm Ankara'da traktör konusunda sıkıntı çekebilirim.