Çin'de Tarımda Dijital Dönüşüm: İnsansız Çeltik Çiftliği Faaliyete Geçti

Screenshot_3.png

Çin'in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde bulunan Guigang kentinde, tarım sektöründe dijital dönüşümün en son örneği olarak insansız bir çeltik çiftliği resmi olarak faaliyete başladı. Bu gelişme, bölgenin tarımsal modernleşme çabalarında önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Çiftlikte kullanılan akıllı yönetim ve kontrol platformları, tarımsal üretimi iyileştirirken işçilik maliyetlerini düşürmekte ve tarım makinesi işçilerinin eğitim ihtiyacını azaltmaktadır. Ayrıca, bu tür modern makinelerin Guangxi'nin çeşitli bölgelerinde kullanılmasıyla tarımsal üretimde de artışlar gözlenmektedir.

Çiftlikteki teknoloji, tarım makinelerine gerçek zamanlı bir dinamik konumlandırma platformu kurarak ve akıllı yönetim ve kontrol platformunda operasyon yörüngesini ayarlayarak konumlandırmadaki hata payını santimetrelerle sınırlandırmaktadır. Bu da tarımsal üretimi önemli ölçüde iyileştirmektedir.

Guangxi'nin Pingnan ilçesinde bulunan bir çeltik üretim merkezindeki teknisyenler, ileri makineleşme teknolojisi benimsenmesi yönünde 22.000 çiftçiye rehberlik etmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, 30.000 hektardan büyük alanda çeltik ekimi gerçekleştirilerek 3,2 milyon yuanlık (yaklaşık 442.240 ABD doları) gelir artışı sağlanmıştır.

Çin'de tarım sektöründe gerçekleşen bu dijitalleşme ve modernleşme adımları, tarımın verimliliğini artırmak ve çiftçilere daha iyi koşullar sağlamak amacıyla atılan önemli adımlar olarak değerlendirilmektedir.