ÇKS Bildirimleri İçin Son Gün Yaklaşıyor

images (1).jpeg

Çiftçiler için son başvuru tarihi yaklaşıyor Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024 üretim yılı için Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının 2 Ocak 2024'e kadar yapılması gerektiğini duyurdu. ÇKS, üreticilerin tarımsal faaliyetlerini kayıt altına alarak, devlet desteklerinden faydalanmalarını sağlayan bir sistemdir. ÇKS başvuruları, il ve ilçe tarım ve orman müdürlükleri veya e-Devlet kapısı üzerinden yapılabiliyor. İlk kez başvuracak olanlar veya arazi bilgilerinde değişiklik olanlar, ilgili müdürlüklere başvurmak zorunda. Daha önce başvuru yapmış olanlar ise e-Devlet üzerinden başvurularını güncelleyebiliyor. Bakanlık, son yönetmelik değişikliğiyle, mülkiyet durumuna bakılmaksızın, tarımsal faaliyet alanlarının taahhütname belgesiyle kayıt altına alınabileceğini bildirdi. Bu sayede, tapu sorunu olan veya mirasçıları belli olmayan araziler de ÇKS'ye dahil edilebiliyor. Böylece, bu tür arazilerde üretim yapan çiftçiler de tarımsal destek, hibe, kredi ve sigorta imkanlarından yararlanabiliyor. Bakanlık ayrıca, dijital dönüşüm hamleleri kapsamında, "TarımCebimde" adlı mobil uygulama üzerinden de ÇKS işlemlerinin yapılabileceğini duyurdu. Uygulama, çiftçilere ürün bildirimi, destekleme başvurusu, tarımsal danışmanlık gibi konularda kolaylık sağlıyor. Bakanlık, e-Devlet ve "TarımCebimde" uygulaması üzerinden 1 Ekim 2022 itibarıyla 1,5 milyona yakın ÇKS kayıt yenileme ve ürün güncelleme başvurusu alındığını, 11 milyondan fazla ÇKS belgesi üretildiğini açıkladı.

• Beğen
Tepkiler: Süller14
Arkadaşlar
tapu da t.c. numarası görünmeyen parselleri veya hisseleri
parsel numaraları bilinmesine rağmen bizim orda çks kaydı yapmadilar. Tc numarasız parselleri/ hisseleri kaydettirebilirmiyim. Nasıl bi yol izlemeliyim.?
Yer: Bolu Gerede
Webtapu dan tapu örneği çıkar. e devletten tapu örneği çıkarabilirsin kaçıncı yuzyoldayiz il tarim sistemden baksın bir zahmet

Eger ekilen bir araziye hissedar isen arsa tarla mera orman her neyse e devletinde örneği var. Webtapuda örneği var kim neyi niçin kabul etmiyor
Ektiğim bazı tarlalar ın tabul kayıtlarında tc numaraları yok. Sadece ad ve soyadı var. Hatta bazılarında soyad da yok. Sadece ismi ve baba ismi.var (ahmet oglu mehmet gibi). Bu tarlaların çks kayıtlarını ziraat odası da ilce tarım da kabul etmedi.

Ektiğim bazı tarlalar ın tabul kayıtlarında tc numaraları yok. Sadece ad ve soyadı var. Hatta bazılarında soyad da yok. Sadece ismi ve baba ismi.var (ahmet oglu mehmet gibi). Bu tarlaların çks kayıtlarını ziraat odası da ilce tarım da kabul etmedi.
Adamın webtapusuna girin tapu örneğini alın ucretsiz zahmetsiz. Yada e devletinden arazi örneği çıktısı alın. Ben e devletten çıktı alıp verdim tapuya gerek var mı dedim bu çıktı yeterli dedi hatta sadece göz gezdirip çıktıları bana geri verdiler sizin memurlarda bı sıkıntı olabilir

• Beğen
Tepkiler: Süller14