Cumhurbaşkanı Erdoğan Pancar Alım Fiyatını Açıkladı

25.05.2016
3,693
3,486
27
Niğde

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya’da pancar üreticilerine de müjdeyi verdi. Erdoğan; Geliyorum şimdi bir başka müjdeye. Pancar üretimi Konya'nın en önemli gelir kaynaklarından biri. Nişasta bazlı şeker oranını yüzde 5'e düşürmüştük. Bu yılın sonunda oranı yüzde 2 buçuğa kadar indiriyoruz. Çiftçilerimize 1 buçuk milyon ton ilave pancar kotası sağladık. Pancar üretiminde yüzde 10 bin artış bekliyoruz. Pancar alım fiyatını da bu yıl için ton başına 235 liradan 300 liraya yükseltiyoruz'' dedi.

B6DD7A98-CBB9-49CB-A9CC-A9931671DAD3.jpeg

Kaynak: Tarım Pusulası

Pancar ekimi ic anadoluya gore trakyada çok yaygın değil. Özellikle nehir ve dere kıyısındaki ovalarda yani suyun oldugu bolgelerde çeltik çok daha fazla tercih ediliyor. Ancak günden gune çeltikte yabani ot sıkıntısı artiyor.
Gerek çeltige alternatif olmasi ( munavebe icin de iyi olur ) gerekse suyun oldugu ancak celtik ekilmeyen yerlerde birim alandan elde edilen geliri arttırmak için pancarın ıyi bir tercih olduğunu düşünüyorum.
Ancak pancar için çeltikte olduğu gibi öncelikle ıyi bir makine ve teçhizat yatırımı gerekiyor.
Işin büyük kısmını el ile değil makine ile yapmalıyız ki işçilik maliyeti azalsın.

Makine ve teçhizat kullanarak tam teşekküllü pancar uretimi ( ilac & gubre makinesi haric ) için ;
Pnomatik ve ya mekanik Ekim makinesi
Ara çapa makinesi
Söküm makinesi
Ön kepçeli traktör
dışındaki başka bir makineye gerek var mı?

Pancar ekimi ic anadoluya gore trakyada çok yaygın değil. Özellikle nehir ve dere kıyısındaki ovalarda yani suyun oldugu bolgelerde çeltik çok daha fazla tercih ediliyor. Ancak günden gune çeltikte yabani ot sıkıntısı artiyor.
Gerek çeltige alternatif olmasi ( munavebe icin de iyi olur ) gerekse suyun oldugu ancak celtik ekilmeyen yerlerde birim alandan elde edilen geliri arttırmak için pancarın ıyi bir tercih olduğunu düşünüyorum.
Ancak pancar için çeltikte olduğu gibi öncelikle ıyi bir makine ve teçhizat yatırımı gerekiyor.
Işin büyük kısmını el ile değil makine ile yapmalıyız ki işçilik maliyeti azalsın.

Makine ve teçhizat kullanarak tam teşekküllü pancar uretimi ( ilac & gubre makinesi haric ) için ;
Pnomatik ve ya mekanik Ekim makinesi
Ara çapa makinesi
Söküm makinesi
Ön kepçeli traktör
dışındaki başka bir makineye gerek var mı?
Biz hep mekanik ile ekiyoruz havalı keşke pahalanmadan önce alsaidik iyi olurdu ama gerek yok saydiklarin yeterli piyasa kepçesi ile de yukleye bilirsin
Bunun dışında yağmurlama sistemi gerekli ama sizde lazer tesviye falan var tarlaniz düz çektikten farkı su gollenmemesi düzgün bir sekikde salma sulama yapabilirsiniz boru masrafina gerek kalmaz

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Sokum makinesi olduktan sonra kepceli traktore gerek yok yere dokup harman edecegim diyorsanda cogu on kepceli traktor kamyona yetistiremiyor biz dedik bizim kendi traktormuzun kepcesiyle yapariz ama deneyince 3.30 metreye ulastigini gorduk ha yukselti yapip irdan yuklersiniz bisey diyemem ama yere harman yapcaksaniz kepce yada yuksek on yukleyicili traktor onerimdir

• Beğen
Pancar ekerdik çapa makinesi aldık, pancar söküm makinesi aldık alana kadar yıllar geçti sonra kota kondu zam yapmadılar zarar ettik makinalar kiminin çürüdü kimi yok pahasına hurdaya satıldı.eskiden sıra beklerdik pancar boşaltmak için 15 senedir bafrada bir dekar pancar ekilmiyor.yeniden makine almak için mi çalışcaz.ben ekmem ekene hayırlı olsun.

Sokum makinesi olduktan sonra kepceli traktore gerek yok yere dokup harman edecegim diyorsanda cogu on kepceli traktor kamyona yetistiremiyor biz dedik bizim kendi traktormuzun kepcesiyle yapariz ama deneyince 3.30 metreye ulastigini gorduk ha yukselti yapip irdan yuklersiniz bisey diyemem ama yere harman yapcaksaniz kepce yada yuksek on yukleyicili traktor onerimdir
Ben pancar yükleme banti bile aldim

Biz hep mekanik ile ekiyoruz havalı keşke pahalanmadan önce alsaidik iyi olurdu ama gerek yok saydiklarin yeterli piyasa kepçesi ile de yukleye bilirsin
Bunun dışında yağmurlama sistemi gerekli ama sizde lazer tesviye falan var tarlaniz düz çektikten farkı su gollenmemesi düzgün bir sekikde salma sulama yapabilirsiniz boru masrafina gerek kalmaz
Teşekkür ederim.
Salma sulama da yapılabilir tabi ki.
Ayrıca kuru tarım yapılan yere ekilebilir mı düşünüyorum? 2 yıl önce Ovada sulayınca 10-11 ton aldik. Acaba sulamadan bayırda 5 ton alabilir miyiz? Tabi deneyip görmek lazım.

Öneri için teşekkür ederim. Harman yapıp toplayıp kepçe ile kamyona yüklemek daha iyi gibi görünüyor

Pancar ekerdik çapa makinesi aldık, pancar söküm makinesi aldık alana kadar yıllar geçti sonra kota kondu zam yapmadılar zarar ettik makinalar kiminin çürüdü kimi yok pahasına hurdaya satıldı.eskiden sıra beklerdik pancar boşaltmak için 15 senedir bafrada bir dekar pancar ekilmiyor.yeniden makine almak için mi çalışcaz.ben ekmem ekene hayırlı olsun.
Görüşünüze saygım sonsuz.
Burada önemli olan fayda maliyet analizi yapıp ıyi bir öngörüde bulunmak.
Farklı bir şeyler yaparak farklı bir sonuca ulaşabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Teşekkür ederim.
Salma sulama da yapılabilir tabi ki.
Ayrıca kuru tarım yapılan yere ekilebilir mı düşünüyorum? 2 yıl önce Ovada sulayınca 10-11 ton aldik. Acaba sulamadan bayırda 5 ton alabilir miyiz? Tabi deneyip görmek lazım.
Bizim burada biri yaptı ama gölet suyu kurudu sene yağışsız gitti 3 ton almıştı o sene bizimkilerde geç kaldı çıkış 5 ton vermişti sulamamiza rağmen dene bir 5 dönüm riske girme olursa iyi ama genende suluya ek ne olur ne olmaz

• Beğen
Ayni fiyat 2020 icinde gecerliymis yani 2016 da yaptiklarinin benzerini yapiyorlar kisa vadede iyi bir fiyat olarak gozukebilir ama uzun vadede zararli okabilir
Nisandan itibaren , 2020 başına kadar belirlenen süt fiyatı gibi oldu.

2017de pancar fiyatı 215tl idi. 2 senede %39 zam vermişler. Sadece 2 sene içinde elektiriğe %100 zam geldi [emoji16]. Seneye o fiyat ana parasına gelir.

Şuan 40dekar pancarımız var, 52bin tl masrafla tarladan kalkıyor. ( Marabalığı benden, okulumu 1 hafta geciktirdiğimi saymıyorum bile).

İşçi tutsak olur 70bin tl masraf, 16 polar ve dekara 10ton çıksa kota üstünü satsak 100bin lira cıvarı çıkartıyor. Peki ya polar ve verim çıkmassa ? [emoji850]