Damlama Sulama Yardim

farkindayim basinizi agrittim. Ben ciftciliğe yeni basliyorum. babadan bir traktorumuz kaldi. bizim koyde hersey kara duzen ve kaba kuvvetle yapilir. bir sistem kurmaya calisiyorum. ancak kisitli imkanlarla zor oluyor. ben Ankarada calisiyordum isimden ayrilmak zorunda kaldim. acikcasi kalabaliklardan ve buyuk sehirden de nefret ettim artik. isimi koyume kurmak istiyorum Allah nasip ederse.

farkindayim basinizi agrittim. Ben ciftciliğe yeni basliyorum. babadan bir traktorumuz kaldi. bizim koyde hersey kara duzen ve kaba kuvvetle yapilir. bir sistem kurmaya calisiyorum. ancak kisitli imkanlarla zor oluyor. ben Ankarada calisiyordum isimden ayrilmak zorunda kaldim. acikcasi kalabaliklardan ve buyuk sehirden de nefret ettim artik. isimi koyume kurmak istiyorum Allah nasip ederse.
Suyun aşağıda ise direk pompa ile bas o benim gösterdiğim filtre den al hurdacı falan kontrol et ikinci el Uygun olur patlak çatlak önemli değil kaynattırırsın 10 tonluk depoya para verme hele bir önünü gör önce iyi kar edersen oraya yukarı 100 ton su alacak şekilde havuz yaparsın yada öyle devam et memnun kalirsan
Fasulye taze fasulye mi olcak

Ustam bence çok inceliyorsun. Her şeyi hesap etmen güzel fakat bu şekilde bir şeyler yapman zorlaşır. Çünkü ayrıntılar insanı yorar. Bayır veya ne kadar su lazım gibi düşünme bağla pompanı araya bir filtre koy damlamaların daha iyi çalışır delikleri kapanmaz. Filtreden önce ve sonra olmak üzere birer tane basınç saati tak boruya monte et veya basınç saatli aparat tak. Basınç saati 1.5 den 3 e kadar ise dekara 40-50 dk olacak şekilde basınca göre saati artır veya azalt.

Suyun aşağıda ise direk pompa ile bas o benim gösterdiğim filtre den al hurdacı falan kontrol et ikinci el Uygun olur patlak çatlak önemli değil kaynattırırsın 10 tonluk depoya para verme hele bir önünü gör önce iyi kar edersen oraya yukarı 100 ton su alacak şekilde havuz yaparsın yada öyle devam et memnun kalirsan
Fasulye taze fasulye mi olcak
evet taze fasulye oturak dusunuyorum. sizin onerdiginiz cesit var seminis onu denemek istiyorum

SM-G532F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, 4-5 donum bir tarlamiz var oraya damlama sulama ile fasulye ekmeyi planliyorum tarla biraz bayir. Youtube ye video atmistim

https://m.youtube.com/watch?v=bnbtIqj4bXg

benim durumum soyle : Ben su arkindan suyu 16 m kot farki olan 100 metre uzakliktaki depoya tasiyip, depodan tarlanin ortasina serdigim ana boruya suyu verip sağli sollu dosedigim damlamalarla sulama yapmayi dusunuyorum. Sag 40-45 metre sol 40-45 metre olacak damlama borulari. toplam 8250 adet civari damlatici olacak. 33'er cm aralikli damlatici ,16 mm kalinlik, cok yillikli et kalinligi 1 mm, damlama borularini Bunun icin;
1. Damlama borulari ne kadar su damlatir toplamda?
2. ekler dkp 20 2-2 traktor arkasi savtli su pompasi var bu yeterli olur mu
3. Suyu arktan depoya tasiyip, depodan ana boruya vermek mi daha iyi olur yoksa ana boruya direk su motorunu mu bağlasam daha iyi olur
4. Ekecegim urun oturak fasulye olacak kac lt su ihtiyaci olur ne kadar surede

bu sorularima cevabiniz olursa simdiden tesekkurler

Yer 4 5 dönüm demissiniz 33 cm aralıklı 8250 damlatici derseniz yaklaşık 2700 mt boru eder yerin yarışına mi ekeceksiniz eğer tamamına ekecekseniz o kadar boru yetmez iki yil once oturak fasulye ektim az bisey damlama ile sulandı 70 cm sıra arası her sıraya döşedim damlama iki sıraya bir atarsanız cok randımanlı olmaz diye düşünüyorum oturak ta 70 cm den fazla ara da çok olur gelelim depo işine 16 metre kot cok iyi ama 8250 damlatici 1.6 bassa normal basınçla 14 tona yakın su basar saatte 6 saat ortalama sulasaniz 84 ton su eder bi sulamada depoyu neredeyse 28 kez doldurmalisiniz birde ilk iki tonda su sikinti gostermez son bir tonda basinc duser dengesiz olur devamlı takip edilmez 2 2 litre saatlik damlatici kullanın o zaman 8200 damlatici 20 tona yakın su atar zaten pompanızda ona uygunmuş traktorle çalışacak zaten ona gore gaz ayarlarsınız 6 saat sulayacaginiza 4 saat sularsınız

Iki yıl önce ben de oturak ektim biyotek in bir ürünü gayet menünündün geçen yıl ektiğin başka bir marka tam fiyasko çıktı seminis in hangi çeşidini kullanıyorsunuz fiyat onlarda cok yuksek degilmi bu yil su işi çözülürse 10 dekar kadar ekmeyi düşünüyorum daha önce az diktigimden kendimiz ara ara topladık fakat işçiliği gözümü korkutuyor 1 işçi gunde yaklaşık kac kg toplar

seminis piyasada bulunmuyor ben malkoç tarimda buldum 2 kg i 160 TL internette bulursun. bende deneyecegim bakalim. 1 isci ne kadar toplar inan bilmiyorum

SM-G532F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bulmak mesele degil ege bölge bayi agrikem egede müh arkadaş var kornison tohumlarını da oradan getiriyordum ama 80 tl kilo cok geldi bana 50 kg gerek 4000 tl yapar sezonda hale 2 3 tl ye anca veriliyor burda verim cok iyiyse değer belki ben ilk kullandığım çeşitten güz dönemi ekimde dekara vurursak 2 tona yakın aldim o zaman kg 20 idi hadi şimdi 40 olsun seminis in hangi çeşidi bu gina mi

Merhaba, seminis fasulye'yi geçen sene ekmistim. Geçen seneki mahsulden bu sene tohum olur mu yoksa her sene yeni rohum mu almam gerekir ?
Yeni almanı tavsiye ederim tohum hibrit olduğu için aslına dönüyor gittikçe renk matlaşiyor hafif kıvrık fasulye oranı artar

Kendi tohumunu ayirsan bile seneye tohum için yine sıfır tohum al üçüncü Ekim'de tohum bayağı döner

Fıransız menşeyli olanı var onu ekin birazdaha güzel oluyor

Hani giden senenin fotoğrafı falan yokmu koy şuraya bir fotoraf sana bir not vereyim
Bakalım bir nasıl olmuş fasulyen

Yeni almanı tavsiye ederim tohum hibrit olduğu için aslına dönüyor gittikçe renk matlaşiyor hafif kıvrık fasulye oranı artar

Kendi tohumunu ayirsan bile seneye tohum için yine sıfır tohum al üçüncü Ekim'de tohum bayağı döner

Fıransız menşeyli olanı var onu ekin birazdaha güzel oluyor

Hani giden senenin fotoğrafı falan yokmu koy şuraya bir fotoraf sana bir not vereyim
Bakalım bir nasıl olmuş fasulyen
Yok maalesef