dane mısırda sırta ekimde ara çapa nasıl yapılır?

Katılım
03.01.2011
Mesajlar
63

Dane mısırda sırta ekimde ara çapa nasıl yapılır? veya yapılır mı? Son gübreleme neyle ve nasıl yapılır?Normal ekime göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?
 
Katılım
05.10.2010
Mesajlar
4,568
Konum
Manisa
Ynt: dane mısırda sırta ekimde ara çapa nasıl yapılır?

aslında bende merak ediyorum bu konuyu adanalı arkada$lar bu sırta ekimi yapıyorlar anlatırlarsa seviniriz ne gibi avantajları var .. önümüzdeki günlerde arkada$ım bi 20 dekar yer ekecek .. bi avantajı olacaksa orda denemek istiyoruz .. sırt yapıldığında mibzer tam sırtın üzerine oturuyor mu bunuda ögrenmek istiyorum *
 
Katılım
18.07.2009
Mesajlar
1,561
Konum
Mersin

Ynt: dane mısırda sırta ekimde ara çapa nasıl yapılır?

benim bildiğim sırtı daha önce çekildiğinde yağmurlar bittiğinde ekim zamanı geldiğinde tarla hazırlamsı yapmadan direk ekim yapıyorlar tarlanın göneni kaçmamış oluyor. biz sebze ektiğimizden genellikle marul ve ıspanağın arkasına ekeriz o arada yağmurlar olursa tarla hazırlayamayız buda mısır geç ekimine neden olur. sırta ekim yapılırken mibzer sırtın yarısını gibi bozar diğeri gibi çapa ve gübre dökme işlemi aynıdır.
 
Katılım
24.11.2009
Mesajlar
2
Ynt: dane mısırda sırta ekimde ara çapa nasıl yapılır?

Çukurova ' da özellikle birinci ürün mısırda kullanılan bir yöntem sırta ekim tekniği;
eylül ayında mısır hasadından sonra toprak goble ile sürülüyor, ardından pulluk yada çızel pulluk (patlatma) ile tekrar sürüm yapılıyor, gobleli çekilerek veya çekilmeden sırt makinesi ile ekim veya kasım ayında sırtlar yapılıyor, yapılan sırtlar yabancı otlar için şubat veya mart ayına kadar bir yada iki kez yenileniyor. sonra ekmeden önce gübre serpilip tekrar sırt yapılıyor. Gübre ekimden bir kaç ay öncesinde de ekilebilir. sonra üzerine makara çekilip toprak sertleştiriliyor hem de sırtın üzeri düzleştiriliyor, sonra diskli mibzerle mısır ekiliyor. Baltalı mibzerle ekim sırta ekim zor oluyor. hem mevsim itibariyle yağışlı olduğu için hem de yüksek bir zemine ekim yapmaya çalıştığımız için. sırta ekimin avantajları tarla yağıştan sonra çabuk kuruyor, erken ekim olduğu için verim yükseliyor, su ve diğer girdiler örneğin mazot gibi girdiler azalıyor, erken hasat edildiği için tarla daha çok dinleniyor. örneğin düz tarlaya ekimde dönüme 800 kg ile 1.000 kg alınırken şimdilerde 1.300 kg ile 1.600 kg gibi verimler alınabiliyor.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt