DİPKAZAN KULLANICI YORUMLARI

Buğday anızlarımda dipkazan hiç kullanmadım
Pullukla derin sürüm yapmak yerine temmuzda ağır tip dipkazanla patlatıp güzün 20 cm civarı pulluk sürümü yaparak toprak işlemesine geçmeyi düşünüyorum
Ağır tip dipkazanı düzenli olarak kullanan var mı?dipkazanın faydasını görüyorsanız ne gibi faydaları var
Yoksa dipkazan konusu efsaneden mi ibaret.boşuna mazot ve zaman israfı mı
Kullanan kişilerin değerli görüşlerini bekliyorum, teşekkürler

Traktörümün teker açıklığı teker göbeğinden diğer teker göbeğine 180 cm
3lü dipkazan alacağım, bugün üretici firmadaydım
Standart ölçü 3lü dipkazanlar 140 cm açıklığa sahip, ancak üretici firma özel ölçü istersem üretecek
Tekerin bastığı yeri patlatmak için 180 cm açıklıkla ürünü yaptırsam olur mu
İki teker izini ve bir de traktörün tam ortasını patlatarak sürüm yapsam bacak başına 90 cm iş genişliği düşer
90 cm arayla patlatma yapmak dipkazan için fazla mı olur arkadaşlar.
Dipkazan kullanıcılarının tavsiyelerini bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Eskişehir turan pulluk ar-ge ekibinden Mahmut Bey'in tavsiyeleri üzerine 60 cm bacak aralı 90 cm bacak boylu 5 bacaklı zigzag dipkazanda karar kıldık
Mahmut bey dipkazan ekipmanında her bacağın toprak üstünde en fazla 70 cm alan için tav tutabileceği bilgisini verdi
Ekipman ön hidrolikte kullanılabilecek opsiyon tasarımla üretilecek

Eskişehir turan pulluk ar-ge ekibinden Mahmut Bey'in tavsiyeleri üzerine 60 cm bacak aralı 90 cm bacak boylu 5 bacaklı zigzag dipkazanda karar kıldık
Mahmut bey dipkazan ekipmanında her bacağın toprak üstünde en fazla 70 cm alan için tav tutabileceği bilgisini verdi
ben geçen sene ikinci el ama pek kullanılmamıs olarak aldım
2 li bacak boyu 105 diye hatırlıyorum tam emin değilim.
tüm tarlalara çektim
4 sene sonra kısmet olursa bir daha çekeceğim.
Taban suyunu kırıyor bariz belli
arkasında gelen taşak diye adlandırılan yapı kesin olsun hatta olabiliyorsa büyük olsun Ben geçen sene bir yerde bir patlatma gördüm arkası neredeyse 1 karıştı.

• Beğen
ben geçen sene ikinci el ama pek kullanılmamıs olarak aldım
2 li bacak boyu 105 diye hatırlıyorum tam emin değilim.
tüm tarlalara çektim
4 sene sonra kısmet olursa bir daha çekeceğim.
Taban suyunu kırıyor bariz belli
arkasında gelen taşak diye adlandırılan yapı kesin olsun hatta olabiliyorsa büyük olsun Ben geçen sene bir yerde bir patlatma gördüm arkası neredeyse 1 karıştı.
Topuzun yer altı direnaj kanalı açarak suyu depoladığı, hava sıcaklıklarıyla buharlaşma arttıkça toprak yüzeyine toprak üzerine doğru tav verdiği bilgisine sahiptim
Dipkazanda topuz ekipmanın püf noktalarından biri ancak topuzlu dipkazanın güç gereksiniminin %20-25 civarı daha fazla olacağını tahmin ediyorum
Biz bir sene buğday bir sene yeşil mahsül döngüsüyle üretim yaparız
Ben her buğday arkasına patlatma yapmayı planlıyorum

• Beğen
6714 e 5li ağır gelir 516 fenti dağıttı 5li 1 ay tarlada yattı şimdi 3lü kullanıyor arkadaşlar

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Temmuz sonu anızlara 5 li çizeli , 20 cm gibi derinlikte çekeriz veyahut
Bozma sürüm yaptıktan sonra Kasım veya Şubat ayı açık havalarında
7 li çizeli sürülmüş tarlaya 30-40 cm gibi derinlikte çekeriz.
Tekli , toplu dipkazanı da 30 cm derinlikte çekeni gördük, biz kullanmadık.

MF 7615 Dyna4 modelin çeki demiri kuvveti 3854 kg .
Dip kazan çekimi traktörü ağır kuvvetlere maruz bırakabileceğinden ekipman seçimini dikkatli yapmak gerekir.
Traktörde ağır hizmet tipi şanzıman, ön ve arka aks bulunması gerekir.
Kullanılacak traktördeki motorun motor yükü tercihlerini bilmemiz gerekir ki fazla yakıt tüketmeyelim.

Traktör, ekipmanı idare etmelidir , görüşünde olduğumuzdan , 3 bacaklı toplu dip kazan kullanıma daha uygun gibi duruyor.

Tarlanın su tutma kapasitesini iyileştirebileceğimiz toprak yapısında elbette faydası olur.

6714 e 5li ağır gelir 516 fenti dağıttı 5li 1 ay tarlada yattı şimdi 3lü kullanıyor arkadaşlar
Her bölgenin her toprağın yapısı aynı olmuyor,
sulama tekniği ve yağış miktarı dipkazan kullanımında derinlik ayarında belirleyici faktörlerden biri
Bizim bölgemiz yağış fakiri bir bölgedir, dipkazanda 60 cm fazlasının gereksiz hatta zararlı olduğunu duyuyoruz
İlk patlatmada aleti üçlüye düşürüp aykırı iki kat derin patlatma yapacağım, sonrasında beşli olarak 50-60 cm buğday arkası patlatacağım
Yeni serilerden 110luk Deutz sahibi bir arkadaş ilk sene zorlandığını ancak sonraki yıllarda 3lüyü 50-60 cmde hiç duymadığını söyledi,
Bütün bunları değerlendirince 5lide karar kıldık.olmazsa iki ayak söker üçlü olarak kullanırız

Son düzenleme:
Topuzun yer altı direnaj kanalı açarak suyu depoladığı, hava sıcaklıklarıyla buharlaşma arttıkça toprak yüzeyine toprak üzerine doğru tav verdiği bilgisine sahiptim
Dipkazanda topuz ekipmanın püf noktalarından biri ancak topuzlu dipkazanın güç gereksiniminin %20-25 civarı daha fazla olacağını tahmin ediyorum
Biz bir sene buğday bir sene yeşil mahsül döngüsüyle üretim yaparız
Ben her buğday arkasına patlatma yapmayı planlıyorum
Bu ürün motoru çok zorlar bence
Geçen sene görmüş olduğum ürün buydu

Resimler ve ekler

• 7E961908-9FE9-431B-BD15-23E9C0A466ED.jpeg
    7E961908-9FE9-431B-BD15-23E9C0A466ED.jpeg
    192.2 KB · Görüntüleme: 137
  • 1F21928F-F935-4054-8326-9F4E76BD040D.jpeg
    1F21928F-F935-4054-8326-9F4E76BD040D.jpeg
    203.7 KB · Görüntüleme: 137
Son düzenleme:

@The_Hoca abi. Bende 3075 4×4 traktör var. Ankarada kırsal iklimde tarım yapıyorum. Sulu tarımımız da var. Ben bu traktöre tekli dip kazan kullanmak istiyorum. Bacak boyu kaç cm. seçmeliyim birde arkasındaki bu topuzun çeki kuvvetine fazla etkisi olurmu. 3075 bu iş için idel verimliliği sağlarmı

• Beğen
@The_Hoca abi. Bende 3075 4×4 traktör var. Ankara'da kırsal iklimde tarım yapıyorum. Sulu tarımımız da var. Ben bu traktöre tekli dip kazan kullanmak istiyorum. Bacak boyu kaç cm. seçmeliyim birde arkasındaki bu topuzun çeki kuvvetine fazla etkisi olur mu. 3075 bu iş için ideal verimliliği sağlar mı?
Tekli dipkazanı , Fiat 70 56 S , 4*4 , 30-40 cm derinlikte mısır yerlerinde rahat çekebiliyor.
MF 3075 4*4 traktörde çeker.
Traktörün alt açıklık durumuna ve çalışma derinliğine göre ekipmanın bacak yüksekliğini tercih edebilirsiniz.
Topuz, büyüklüğüne göre çeki kuvvetine etkisi olur.
7-8 cm kalınlıkta, 15 cm gibi uzunlukta zincirli tipleri var.
Dip kazanın da ayak boyu ayarlanabilir çeşitleri var.

Tekli dipkazanı , Fiat 70 56 S , 4*4 , 30-40 cm derinlikte mısır yerlerinde rahat çekebiliyor.
MF 3075 4*4 traktörde çeker.
Traktörün alt açıklık durumuna ve çalışma derinliğine göre ekipmanın bacak yüksekliğini tercih edebilirsiniz.
Topuz, büyüklüğüne göre çeki kuvvetine etkisi olur.
7-8 cm kalınlıkta, 15 cm gibi uzunlukta zincirli tipleri var.
Dip kazanın da ayak boyu ayarlanabilir çeşitleri var.
Teşekkürler abi.

• Beğen
Trakya toprak yapısı çoğu yerden fazla ağır oluyor.
Kuru kuru , karpuz büyüklüğünde kaba top gibi kesek çıkan toprak yapısında Fendt 724 e ancak 3 soklu , arka lastiklerin iz genişliğinin içini kaldırabilecek 120 cm gibi iş genişliğinde dönerli pulluk kullanmak gerekebilir.
Pulluk ebatları da 30-35 " gibi büyük olacağından pulluk başı çeki kuvveti 1,5 tondan toplamda 4 ton civarları olabilir.
Böyle durumlarda tarlaya girmemek mantıklı olanıdır.
Yaş pulluk sürümlerinde de benzer durum söz konusu olabiliyor.
Sanmayın ki 10 ton traktörün 9 ton çeki kuvveti kapasitesi var.
Çeki kuvveti kapasiteleri yakıt azaltmak maksadıyla 5 ton civarları olabiliyor.
4 soklu 12-14" standart bir pulluk, zorlanmada traktörü patinaja verdiğinde 3,5 ton civarları çeki kuvveti oluşturabilir.
Ağır şartlarda bu yüzden büyük pulluk kullanmak sakıncalı olabilir.
Bu durumlar traktörlerin kullanım kılavuzunda pek yer almayan konulardandır.
Yerine göre 3 soklu , yerine göre 8 soklu pulluk kullanılması gerekiyor.

Trakya toprak yapısı çoğu yerden fazla ağır oluyor.
Kuru kuru , karpuz büyüklüğünde kaba top gibi kesek çıkan toprak yapısında Fendt 724 e ancak 3 soklu , arka lastiklerin iz genişliğinin içini kaldırabilecek 120 cm gibi iş genişliğinde dönerli pulluk kullanmak gerekebilir.
Pulluk ebatları da 30-35 " gibi büyük olacağından pulluk başı çeki kuvveti 1,5 tondan toplamda 4 ton civarları olabilir.
Böyle durumlarda tarlaya girmemek mantıklı olanıdır.
Yaş pulluk sürümlerinde de benzer durum söz konusu olabiliyor.
Sanmayın ki 10 ton traktörün 9 ton çeki kuvveti kapasitesi var.
Çeki kuvveti kapasiteleri yakıt azaltmak maksadıyla 5 ton civarları olabiliyor.
4 soklu 12-14" standart bir pulluk, zorlanmada traktörü patinaja verdiğinde 3,5 ton civarları çeki kuvveti oluşturabilir.
Ağır şartlarda bu yüzden büyük pulluk kullanmak sakıncalı olabilir.
Bu durumlar traktörlerin kullanım kılavuzunda pek yer almayan konulardandır.
Yerine göre 3 soklu , yerine göre 8 soklu pulluk kullanılması gerekiyor.
Youtupta ertürk tarım ethem 4 lü 14 numara dönerli pulluk kullanıyor class 128 hp traktöre trakya toprağı ser 100 lüklere genelde 4 lü 12 numara kullanıyor lar dip kazanı eskiden çok kullanıyorlarmış şimdi köyde bir kişide var başka yok 3/4 yılda bir taban taşını kırmak güzel olur

Youtupta ertürk tarım ethem 4 lü 14 numara dönerli pulluk kullanıyor class 128 hp traktöre trakya toprağı ser 100 lüklere genelde 4 lü 12 numara kullanıyor lar dip kazanı eskiden çok kullanıyorlarmış şimdi köyde bir kişide var başka yok 3/4 yılda bir taban taşını kırmak güzel olur
Aktif kanalların çoğunu izlemeye çalışıyoruz.
Mısır tarımı çevrede ağırlıklı olduğundan genelde 2 yılda bir kez kullanılması gerekiyor.

• Beğen
Bugün buğday anızlarını patlatmaya başladım.
Hem ekipmanı hem de yazılım sonrası traktörü denemiş oldum
Traktör 6714s, kataloglara göre hakkı 4lü dipkazan görünüyor ancak üretici 3lü veya 5li olarak üreityordu, 5li tercih ettik.
Sürüm derinliği 40-45cm, az patinajlı, hem traktörü hem şoförü yormayacak derinlik bu şekilde.
Tarlada iki bacağı sökerek 3lü olarak da deneme yaptım yine aynı, fazla inmiyor.45 cm aşağısı tabaka olmuş, zamanla çözülür hayırlıaıyla.5cm derin olacak diye 3lü sürmek yerine her sürümde 5cm 5cm aşağıya iner 5li sürerim, iki üç sezon sonra tarla kıvama gelecektir.

Gelelim yazılıma, yazılımı Eskişehir özen dizel de yaptırmıştım.
Traktörün çeki karakteri tamamen değişmiş, gazladıkça gaz yiyor.masseyin orijinal yazılımıyla rakipsiz olan yakıt tüketim verileri şu anki yazılımla ortadan kalmıştır, zira traktör patinajlı, yarış yarış karakterli bir traktör dönüşmüş.yakıt tüketimini pulluk sürümünde net olarak karşılaştırma imkanı bulacağım.

Resimler ve ekler

• IMG_20230809_192341.jpg
    IMG_20230809_192341.jpg
    540.2 KB · Görüntüleme: 98
  • IMG_20230809_192232.jpg
    IMG_20230809_192232.jpg
    117.3 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_20230809_191823.jpg
    IMG_20230809_191823.jpg
    262.1 KB · Görüntüleme: 89
  • IMG_20230809_191736.jpg
    IMG_20230809_191736.jpg
    406.8 KB · Görüntüleme: 103
Traktör 6714s, kataloglara göre hakkı 4lü dipkazan görünüyor ancak üretici 3lü veya 5li olarak üreityordu, 5li tercih ettik.
Sürüm derinliği 40-45cm, az patinajlı, hem traktörü hem şoförü yormayacak derinlik bu şekilde.
Tarlada iki bacağı sökerek 3lü olarak da deneme yaptım yine aynı, fazla inmiyor.45 cm aşağısı tabaka olmuş, zamanla çözülür hayırlıaıyla.5cm derin olacak diye 3lü sürmek yerine her sürümde 5cm 5cm aşağıya iner 5li sürerim, iki üç sezon sonra tarla kıvama gelecektir.

Traktörün çeki karakteri tamamen değişmiş, gazladıkça gaz yiyor.masseyin orijinal yazılımıyla rakipsiz olan yakıt tüketim verileri şu anki yazılımla ortadan kalmıştır, zira traktör patinajlı, yarış yarış karakterli bir traktör dönüşmüş.yakıt tüketimini pulluk sürümünde net olarak karşılaştırma imkanı bulacağım.
Fotoğraflar ve bilgi için teşekkürler. 45 santimetrenin bile nasıl zorlayabileceğini fotoğraflardan anlıyoruz.
Sosyal medya TD110 ile üçlü dip kazanı bir metre derinlikte çekenlerle dolu. Bu da 55 bg traktör ile dipkazan kullanabileceğinin düşünülmesine sebebiyet veriyor.

• Beğen
Tepkiler: Mmurat

Hayırlı olsun hocam. Sanırım yakıt artmış, yanan yakıt boşa yanmaz güce dönüşür dolayısıyla mesele yok. Benimde döşlü marka dipkazanlar çok hoşuma gidiyor

• Beğen
Tepkiler: Mmurat
Hayırlı olsun hocam. Sanırım yakıt artmış, yanan yakıt boşa yanmaz güce dönüşür dolayısıyla mesele yok. Benimde döşlü marka dipkazanlar çok hoşuma gidiyor
80 dekar sürümde 102 litre yakmış.dipkazan kullananlar kendi traktörleriyle kıyas yaparsa bilgilenme imkanı buluruz.
Bilgisayar ölçümü tam güven vermese de kabaca doğrudur.depo full gelmiştim imkan bulursam net ölçüm yapacağım
Döşlü de güzel dipkazan yapıyor, fotoğrafta videolarda makinenin kemikli olduğu belli oluyor

Resimler ve ekler

• IMG_20230810_195157.jpg
    IMG_20230810_195157.jpg
    167.1 KB · Görüntüleme: 26
  • Beğen