DOLAR 7250.. NERDESİNİZ EKRANA BAKIP FİYAT BELİRLEYEN KOOPERATİFLER

Kale alınmayacak kişi değil bence kartelleşenler kazansın mantığı yapıyor onlardan olabilir bayiliği falan varsa, çünkü en başta üretici olsa ekimden hasada kira hariç sırf maliyetini 200 lira olsa şükrederim demez, ben bu mantığı çok iyi bilirim, çiftçiye mal satan çiftçinin kazancını hesaplamaya kalkar, hesaplar kağıt üzerinde bakar kazanıyor, o kazanca ortak olmak için elinden geleni yapar, çiftçiye mal satan istisnasız her kesimin yaptığı iş budur, dikkat edin, yahu 200 kiloyla bu işi yapacaksa yapsın ben yapamam, anadoluda pek çok üreticinin yapamayacağından eminim, çok yer 200-250 kilo alabiliyormu onuda bilmez ya neyse... haa bu iki kuruşluk değildir çok çalışıp çok yer almıştır dededen kalmamıştır o zaman böyle maliyetli işleri arkadaş yapar Türk tarımda uçar.

265 dolara gübreye gelince, işte rakam ortada, fob fiyatı alıcının bu fiyata tüm giderlerle gemiyle alması, haa gemiye ödeme yapacaksın tabiki, gübreyide çuvala dolduracaksın bi zahmet.... anlattık anlamadın yüzde 25 verdik yani 66 dolar para koyduk getirip satanın cebine daha ne, yahu fabrikası üretim yapıyor o gübreden o kadar kazanmıyor verdiğimizi getirip satan evlıyamı 442-265=177 dolar yukardan satacak kazanacak, hiç hesap kitap bilemden şu konulara dalmayın bari...

az ciddi olun yahu.
Yahu okuduğunu anlayabiliyor musun sen ???? Atmış tutmuşsun orda boş boş. 265 dolar gübre gibi bir fiyat yok. Becerebiliyorsan al o fiyattan ben senden 500 dolara alacam söz. Diyorum ya satılıyor işte fob fiyatı ile sen de çok kolay alırsın diğer başka bir maliyeti yok nasıl olsa. Neymiş çuvala koyacakmış gemiye kadar geliyormuş.

Dünyada üre fiyatı son kullanıcıya 400 dolardan ucuza gelen bir yer yok bunu ister anlamak iste ister anlamak isteme. Dediğim gibi beğenmiyorsan çok biliyorsan gidip kendin alabilirsin bize de öğretmiş olursun burda bilmiş bilmiş yalan yanlış konuşuyorsun.

200 kilo 200 lira meselesini anlamamışsın bile boş boş sıkıyorsun.

Ben marmarada 200 kg buğdaya eş değer bakım yaparım 600-800 kg verim alırım Allah bereket versin. Eskişehirde olsam maliyetim 100-150 kg buğday olur. Kazanamıyorsan yapma kardeşim bu kadar basit.

Dünyada bir tane ağlama duvarı var o yeter oraya gidip ağlayabilirsin sabahtan akşama kadar. Burda devlet bize bahmıyır diye bütün gün boş boş yalan yanlış konuşmayın.

Son düzenleme:
türkiyedeki aracılar üreticiden fazla kazanıyorudr kim dedi devlet karşılasın diye giderleri 250 dolar gideri mi var bize gelene kadar gübrenin ne alakası var yok iki kuruşluk tarla yok üç kuruşluk iş sana yakıştıramadım anadoludaki adam hayatında bırak 600-700 ü 500 kg görmemiştir hayatında aracı kazanmasın gübreyi üretenden fazla kazanıyorlar sen heralde aracısın bu gübreyi satan o yüzden işine geliyo ya da baya zenginsin

Yahu bu 3 e al 5 e sat mantıgında olanar yüzünden bu haldeyiz, adam dışarda fabrikasını kuracak dünya işçilik üretim maliyeti hammadde toplıycak sağdan soldan ve nihayetinde gübreyi üretecek, bu uyanık 3 e al 5 e satçılara 265 dolardan satacak, eee ne kazanıyordur bu gübre üreten? ....bu uyanıklar 265 den alıp 442 ye satacak 177 dolar kazanacak, ne iş yapıyor bunu kazanmak için?, gübreyi getirip çuvallayıp satmak işi, o kadar zahmetle üretiyo 265 e satan parmağını ısırıyodur uff bee ne götürüyolar malı demiyosa bende bişey bilmem..

Haa ben bu 177 doları bu kadar basit bir iş yaparaka getirip çuvallayıp üreticiye satandan mal almam arkadaş, devlet acil gübre ithalatçılarının belgelerini toplamalı, bu işi madem dışardan getirip yapacaklar, tez elden adam gibi yapacaklara belge vermeli, yada çiftçiyede getirme hakkı verimeli 265 dolara gemiye yükleteceğimize, limana teslim yaptırıcaz toptan sipariş vericez getirtecez, sonrada çuvallatıp alıcaz, 177 dolar fazla vermeyiz, bu ne yaa gübre getirip satıyosun diye hem gübre üretenden fazla kazanacaksın, hemde üretici 200 kiloya mal etsin diye satış fiyatı oluşturacaksın, bunların belgeleri acilen iptal edilmeli süresiz olarak.

anadoludaki adam zaten ortalama 200 kg alıyor 200 kg masraf yapsada istediği verime her sene ulaşamaz.trakyadaki adam her ay gübre atıyor 265 dolara gelen gübre 450 dolara gelirse tabi canımız sıkılır geçen sene 1900 a aldığım gübre şimdi 3200 niye fazla para vereyim gübreye buğdayı hemen ithal etmesini bilior fiyatı düşürmesinide gübreyi de düşürsün ayrıca gelir vergisi almıyormuş bi zahmet almasın üreticiyiz tüketici değiliz zaten gelir vergisinden almadığını başka yerden fazlasıyla çıkartıo
Sen ne diyorsun ? Alma ? sana da söylüyorum git 265 dolara gübre alan birini bul ben senden 500 dolara geri alacam. İki tane yalan dolan boş boş konuşana hemen nasıl da inanıyorsunuz. Ben çok memnunum anasını satayım geçen sene 1900e aldığım üreyi 2500-3000den almaktan :D Hey Allahım.. Yalan söylemeyin yalan benim derdim bununla.

İç anadoluda 100-150 kg masraf yapar 400-500 kg verim alır yatarım aşağı ne kadar zormuş şu çiftçilik yaa.

Yahu bu 3 e al 5 e sat mantıgında olanar yüzünden bu haldeyiz, adam dışarda fabrikasını kuracak dünya işçilik üretim maliyeti hammadde toplıycak sağdan soldan ve nihayetinde gübreyi üretecek, bu uyanık 3 e al 5 e satçılara 265 dolardan satacak, eee ne kazanıyordur bu gübre üreten? ....bu uyanıklar 265 den alıp 442 ye satacak 177 dolar kazanacak, ne iş yapıyor bunu kazanmak için?, gübreyi getirip çuvallayıp satmak işi, o kadar zahmetle üretiyo 265 e satan parmağını ısırıyodur uff bee ne götürüyolar malı demiyosa bende bişey bilmem..

Haa ben bu 177 doları bu kadar basit bir iş yaparaka getirip çuvallayıp üreticiye satandan mal almam arkadaş, devlet acil gübre ithalatçılarının belgelerini toplamalı, bu işi madem dışardan getirip yapacaklar, tez elden adam gibi yapacaklara belge vermeli, yada çiftçiyede getirme hakkı verimeli 265 dolara gemiye yükleteceğimize, limana teslim yaptırıcaz toptan sipariş vericez getirtecez, sonrada çuvallatıp alıcaz, 177 dolar fazla vermeyiz, bu ne yaa gübre getirip satıyosun diye hem gübre üretenden fazla kazanacaksın, hemde üretici 200 kiloya mal etsin diye satış fiyatı oluşturacaksın, bunların belgeleri acilen iptal edilmeli süresiz olarak.
Şu söylediğini kanıtla 265 dolara mal alıp 177 dolar para kazanan bir ithalatçıyı kanıtla boş boş yalan dolan konuşma buralarda. Biz çok memnunuz yetmez 5 tlden almak istiyoruz ya. Ne boş adamlarsınız yaa bütün gün yalan dolan algılarla ağlayıp durun.

İleri geri konuşup durmayın bakın üretici arkadaşlar hakkında, bizim burada maksadımız gübre satış fiyatı, dünyadaki üretimi, onu getirip satanın fiyat üzerindeki etkisi

konuyu saptırıpta yok çiftçilik nekadar zormuşta kolaymışta bilmem şuymuşta diyerek üretici arkaşları hedef lan yazılar yazmayın, terbiye sınırlarını9m aşarak bişey elde edemezsinz, ciddi ciddi burada yazacaksanız yazın okuyalım dikkate alalım, öyle yazı arasına sırıtma vede üretici arkadaşların yaptığı işleri küçümsemek gibi davranışınız gerçekten çok sinir bozucu...

kendinize güveniyosanız o kadar çok biliyosanız yazmış olduğum şu kadar basit işle gübreyi getirip 177 dolar kazııkla satanları ele alında matematiğinizi görelim.

Sen ne diyorsun ? Alma ? sana da söylüyorum git 265 dolara gübre alan birini bul ben senden 500 dolara geri alacam. İki tane yalan dolan boş boş konuşana hemen nasıl da inanıyorsunuz. Ben çok memnunum anasını satayım geçen sene 1900e aldığım üreyi 2500-3000den almaktan :D Hey Allahım.. Yalan söylemeyin yalan benim derdim bununla.

İç anadoluda 100-150 kg masraf yapar 400-500 kg verim alır yatarım aşağı ne kadar zormuş şu çiftçilik yaa.
çiftçilik yok kolaymış neresi kolay neresi

masa başı işler daha kolay asıl onları eleştirsene yiyosa

Şu söylediğini kanıtla 265 dolara mal alıp 177 dolar para kazanan bir ithalatçıyı kanıtla boş boş yalan dolan konuşma buralarda. Biz çok memnunuz yetmez 5 tlden almak istiyoruz ya. Ne boş adamlarsınız yaa bütün gün yalan dolan algılarla ağlayıp durun.

bak ben ortaya fiyatı koydum borsalardaki, yalan dolan değil bunlar, sen konuşurken klavyenden çıkanlara dikkat etmiyorsun bir daha uyarmam seni

biz burada yalancılık yada dolandırıcılık için bulunmuyoruz dikatini çekerim...

gübreyi getirip satanın yaptığı iş belli masrafı belli

sen kalkıp ikidebirde üreticinin yaptığı işe laf atıp durma...dikkat et biz burada şunun bunun fiyatlarını ispatla mükellef değil kimse bunu yapmaz kimse aldığını sattığını göstermez,

bizim maksadımız başka senin maksadın başka

en iyisi daha fazla üretici hakkında ileri geri konuşmadan bırak bu meseleyi biz yazarız git sen başka forumlarda üreticinin kaça maledeceğinden dem vur, kaça gübre alması gerektiğini öğret.

bizde bu topikte yazacakalarımız yazarız, haa sen katılmıyorsan adabı muhaşereyi bırakmadan yapmanı tavsiye ederim, aşırı itici oluyorsun.

Neyi yemesin?? :D yapma çiftçilik çok zor geliyorsa git masa başı iş yap o kadar güzelse. Bana niye ağlıyorsun burda??

İç Anadoluda 30 kg dap atıp para kazanmaya çalışırsan kolay olmaz tabi.

yaa bak hala üretici hakkında yazılar

biri buna burada gübreyi getirip satanın foyasını ortaya çıkarıyoruz desin

anlayıpda işine gelmez insan olurda üreticiye bu kadar laf sokma meraklısınıda ilk görüyorum...

pessss

Neyi yemesin?? :D yapma çiftçilik çok zor geliyorsa git masa başı iş yap o kadar güzelse. Bana niye ağlıyorsun burda??

İç Anadoluda 30 kg dap atıp para kazanmaya çalışırsan kolay olmaz tabi.
30 kg dap atıp atmamayı sana mı sorucam çok bilmiş herif öyle iler igeri konuşma canımı sıkma yok anasını satayım yok şunu yaparım yok 5 bin tlye alırım para çok alırsan al sana ne ağlıcam la burda sen kimsin 30 kg dap atarım atmam

fiaytın neden 177 dolar yukarıda olduğu değil adamın derdi üzüm yemek dağil bağcıyı dövmek, üreticiyle bir sıkıntısı oluverdi gübre fiyatından bahsederken.

memleket manzaraları

işte böyle heryerde zeytın yağı gibi üste çıkıp konuyu saptırmak işleri güçleri..

bak ben ortaya fiyatı koydum borsalardaki, yalan dolan değil bunlar, sen konuşurken klavyenden çıkanlara dikkat etmiyorsun bir daha uyarmam seni

biz burada yalancılık yada dolandırıcılık için bulunmuyoruz dikatini çekerim...

gübreyi getirip satanın yaptığı iş belli masrafı belli

sen kalkıp ikidebirde üreticinin yaptığı işe laf atıp durma...dikkat et biz burada şunun bunun fiyatlarını ispatla mükellef değil kimse bunu yapmaz kimse aldığını sattığını göstermez,

bizim maksadımız başka senin maksadın başka

en iyisi daha fazla üretici hakkında ileri geri konuşmadan bırak bu meseleyi biz yazarız git sen başka forumlarda üreticinin kaça maledeceğinden dem vur, kaça gübre alması gerektiğini öğret.

bizde bu toğikte yazacakalrımız yazarız, haa sen katılmıyorsan adabı muhaşereyi bırakmadan yapmanı tavsiye ederim, aşırı itici oluyorsun.

Sen kendi yazdıklarını okuyor musun? Sen gelene kadar en çok ben eleştirmişim burda gübre fiyatlarını :) Ama sen yalan dolan konuşup boş yapıyorsun. Ben de sana attım dünyadaki son kullanıcıya ulaşan fiyatları. Şuan dünyada hiç bir çiftçi 400 dolar aşağısına üre alamıyor. Sen fob fiyatı yazıyorsun burda. O da 265 dolar falan değil ayrıca şuan.

Üretici hakkında ne yazıyorum ? İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batıracaksın bir sürü yalan yanlış konuşup boş yapmayacaksın. Önce dürüst olacaksın sonra eleştireceksin. Bi de milleti beğenmiyorsun yok alışmışız da bu fiyatlara istersek gidip alabilirmişiz dışardan.

E hadi git sen al bul 265 dolardan getirt. Bize de öğret nasıl alınıyormuş bi faydan dokunsun ÜRETİCİYE. Benim maksadım belli seninki nedir? Boş boş konuşup at tut orda sonra adab-ı muhaşereden bahset . Hey Allahım ..

30 kg dap atıp atmamayı sana mı sorucam çok bilmiş herif öyle iler igeri konuşma canımı sıkma yok anasını satayım yok şunu yaparım yok 5 bin tlye alırım para çok alırsan al sana ne ağlıcam la burda sen kimsin 30 kg dap atarım atmam
kes git başka yerde ağla hadi aylardır abi numaranı versene abi şunu nasıl yapacaz abi bunu nasıl yapacaz diyordun hayırdır ?? git bak işine gücüne bana boş yapma

fiaytın neden 177 dolar yukarıda olduğu değil adamın derdi üzüm yemek dağil bağcıyı dövmek, üreticiyle bir sıkıntısı oluverdi gübre fiyatından bahsederken.

memleket manzaraları

işte böyle heryerde zeytın yağı gibi üste çıkıp konuyu saptırmak işleri güçleri..
yahu sen ciddi misin???? Yok öyle bir fiyat diyorum hala neyin derdindesin. Üreticiymiş de benim de üretici ile derdim varmış. Sen önce yalan dolan konuşmayı bırak. İlk başta insan gibi uyardım öyle bir fiyat yok dedim. Neyi saptırıyormuşum? Saptıran sensin.. Ben üreticiyim üretici ile ne derdim olacak???? Biz çok memnunuz mu dedik fiyatlardan ? Boş yapıyorsun burda mağduru oynama şimdi bana. Yalan dolan at tut sonra yok mağdurum yok bilmemne.

Neyini genelliyorsun? Kimmiş bu işleri güçleri zeytinyağı gibi üste çıkmak olanlar? Ne biliyorsun da ne konuşuyorsun? İşi siyasete çekmeye hiç çalışma.

yahu sen ciddi misin???? Yok öyle bir fiyat diyorum hala neyin derdindesin. Üreticiymiş de benim de üretici ile derdim varmış. Sen önce yalan dolan konuşmayı bırak. İlk başta insan gibi uyardım öyle bir fiyat yok dedim. Neyi saptırıyormuşum? Saptıran sensin.. Ben üreticiyim üretici ile ne derdim olacak???? Biz çok memnunuz mu dedik fiyatlardan ? Boş yapıyorsun burda mağduru oynama şimdi bana. Yalan dolan at tut sonra yok mağdurum yok bilmemne.

Neyini genelliyorsun? Kimmiş bu işleri güçleri zeytinyağı gibi üste çıkmak olanlar? Ne biliyorsun da ne konuşuyorsun? İşi siyasete çekmeye hiç çalışma.

bak 3 ay 245 dolar fiyat

ocakta 264 dolar fiyat, bunları yok demekle yok olmuyor

dedimki yüzde 25 dolar bazında bıraktım akstradan kazanç, kime? getirip satana

bu halde bile 2300 satış fiyatı çıkardım

sen neyin dümenindesin ben üreticinin 200 kiloya maletmesinden bahsetmedim bir

adabı bozdun hala aynı kafadasın yalancılıkla suçlamaların var bir ton hikaye anlatıp taslamada yersiz

bizim burada tespitlerimiz dünya borsaları endeksler ortadayken

sen 3 e alıp getiripp 5 e satanın nesi oluyon arkadaş onu bana yaz

hayır fiyattan o kadar emin olmanı gerektirecek durum neki bu kadar üretici hakkında ileri geri yazarak yada benim yazılarımı yalan dolan olmakla süçluyorsun..

zeytinyağı gibi tespitim tamda sana göre oturdu görüyorum...

ama bu sana yetmez sen daha çoook lafı evirip çevirirsin, ben 177 dolar kar yazmadım 177 dolar yukarıdan fiyat olacak bir durum yok dedim, bunu yapanlar hakkında yazdım, olmaması gereken fiyattan bahsettim, bu 177 dolardan çıkara çıkara masraf ne çıkaracak getirmek çuvallamak satmak, kalanı komple karki bunu fabrikası gübreyi üreten kazanamıyor. anlayışın kıt olmasını geçtim, ısrarcı olman ekstradan kalite zeytinyağı olmaya çalışmanı gerektirecek dayanağın yok, bırak bu işleri seni aşar, sana bir değil 3 gömlek fazla gelir bu konuarda yazmak...

bak 3 ay 245 dolar fiyat

ocakta 264 dolar fiyat, bunları yok demekle yok olmuyor

dedimki yüzde 25 dolar bazında bıraktım akstradan kazanç, kime? getirip satana

bu halde bile 2300 satış fiyatı çıkardım

sen neyin dümenindesin ben üreticinin 200 kiloya maletmesinden bahsetmedim bir

adabı bozdun hala aynı kafadasın yalancılıkla suçlamaların var bir ton hikaye anlatıp taslamada yersiz

bizim burada tespitlerimiz dünya borsaları endeksler ortadayken

sen 3 e alıp getiripp 5 e satanın nesi oluyon arkadaş onu bana yaz

hayır fiyattan o kadar emin olmanı gerektirecek durum neki bu kadar üretici hakkında ileri geri yazarak yada benim yazılarımı yalan dolan olmakla süçluyorsun..

zeytinyağı gibi tespitim tamda sana göre oturdu görüyorum...

ama bu sana yetmez sen daha çoook lafı evirip çevirirsin, ben 177 dolar kar yazmadım 177 dolar yukarıdan fiyat olacak bir durum yok dedim, bunu yapanlar hakkında yazdım, olmaması gereken fiyattan bahsettim, bu 177 dolardan çıkara çıkara masraf ne çıkaracak getirmek çuvallamak satmak, kalanı komple karki bunu fabrikası gübreyi üreten kazanamıyor. anlayışın kıt olmasını geçtim, ısrarcı olman ekstradan kalite zeytinyağı olmaya çalışmanı gerektirecek dayanağın yok, bırak bu işleri seni aşar, sana bir değil 3 gömlek fazla gelir bu konuarda yazmak...

Bak şimdi güzel kardeşim sana insan gibi son kez anlatıyorum anlamak istersin istemezsin o senin bileceğin iş. Burda boş polemiklere hiç gerek yok.

Birincisi sadece sen değil kimse memnun değil bu fiyatlardan. İkincisi dünyada son kullanıcı olarak fiyatları ben de paylaştım 430 dolar civarıydı şubat başında. Sen 265 dolar fob fiyatı ile çıktın geldin. Öyle bir fiyata girmiyor ülkeye onu önce güzelce bir araştır maliyetleri kaça geliyor kaça gelmiyor.

Sonra başladın yok üretici bu fiyatlara kullanınca kar marjını sıfıra ineceğini bilmiyor bu fiyatlara kullanmasın kendi getirsin kendisi alsın vs. Bunu da araştırsın yapsın vs diye burda bir çok üreticiyi küçümseyerek boş boş konuştun.

Ben de dedimki sana sen yap o zaman bize de yol göster. Bir çok yerde senin dediğin gibi 2200-2400 tlye fob fiyatı şeklinde satan yerler var internette. Sana kaça mal olacak sonrasında orasını sen hesapla. Bize de öğret. Madem o kadar basit işler bunlar sen yaparsın dedim. Hala da diyorum.

Rusyası iranı çini vs saymazsak bu azotu kendi hammaddesi ile üretenleri bir kenara koyarsak ithalat ile dünyada 400 doların altında üre kullanabilen çitçi yok diyorum. Ha dersin onlarda destekleme daha çok vs eyvallah tarımsal destekleri eleştirelim az zaten. Maliyetlerle aynı oranda artmıyor haklısın en az 40-50 tl sadece gübre desteği verilmeli.

Ben ne ithalatçıyım ne ithalatçı tanıdığım akrabam var ne de onları savunuyorum diye bana para veriyorlar. Savunmuyorum da ayrıca. Söylediğim yanlış tezlerle boş boş eleştirmekle kimse biryere varamaz. 1800tlye Türkiyeye giren gübreyi kimse 3000tlye satmıyor. Tkkları konuşacaksak benden çok sayan söven de yoktur. Deposuna ekimde kasımda koyduğu gübreyi dünya piyasalarında arttıkça günlük yansıtan adamlar bunlar. Yarın zam gelecekse bugün gübre satışını durduruyorlar. Tüccardan beterler bunu çok kez söyledim zaten.

Ben sana tek tek anlatamam şu fiyata alınır şu fiyata girer şu kadar maliyeti var şu kadar kar ediyorlar diye. Ancak senin söylediğin gibi rakamlar söz konusu değil. Gübre dünyada karaborsaya düşmek üzere. Büyük üreticilerin ihracat için aldıkları vergiler de var. Rusyadan alamazsın mesela kendi iç piyasasını koruyor adamlar. İran zaten belli bir sürü ambargo var 2. rıza zarrap vakası yaşamamak için alamıyoruz yüklü miktarlarda. Dönemsel bir kriz var ve her yerde fiyatlar yüksek. Kendi hammaddesi ile üretebilen ülkeler hariç.

Şunları konuştuğumuza inanabiliyor musun şuan? Sen de üreticisin ben de üreticiyim? Ama gelip estin gürledin, yok üretici bilmiyor yanlış yapıyor bu fiyatlarla gübre kullanınca para kazanacağını sanıyor. Yok dışardan kendi de alabilir bilmem ne. Hoş muydu söylediklerin Allahaşkına?

Üslupdan adab-ı muaşeretten bahsediyorsun da şu senin laflarına bak önce. Ben itici oluyormuşum tamam eyvallah da sen önce bi kendi yazdıklarına bak güzel kardeşim. Tamam biz bilmiyoruz boş boş hiçbişeyden anlamayan bu fiyatlarla gübre alıp hiç para kazanamayacak olan üreticileriz. Sen bize bir yol göster bak bir sürü kendin getirebileceğin alabileceğin yer var. Yap kaça mal ettiysen bize de söyle biz de yapalım.

Ayrıca para kazanamayacağımızı iddia ediyorsun da o da boş. Bugünkü ürün ve girdi fiyatları ile bir dekar buğdayımı ben kendi şartlarımda 200 kg buğday fiyatına mal ettiğim sürece oldukça fazlasıyla para kazanacağımı öngörüyorum. Çok şükür. Halinden memnun olmak şükretmek suç mu? İlla bütün gün işi gücü bırakıp ona buna devlete mazota gübreye ağlamıyorum diye suçlu muyum? Git hesabını kitabını yap. Ben bu maliyetlerle 200 kg buğday ile ödüyorum hepsini şu fiyatlarla bile. 600-800 yeri geliyor 950-1000 kg verim alabiliyoruz çok şükür. Geçen yıl 800-1000 tl kira buğdaylardan net karımız olmuş. Bu yıl da aşağı düşeceğini sanmıyorum. Nohutta 1500 tl karlılık olmuş. Sorarsan anlatırım nasıl olduğunu da. İşini düzgün yapan insanlar şartlar bazen daha iyi olur bazen daha kötü olur ama Allah verdikçe bir şekilde kazanıyor. Memnundur halinden buna sen karar veremezsin. Yok kar marjımız sıfırlanıyormuş haberimiz yokmuş. Kendimiz almazsak gübreyi olmazmış.

İç anadoluda 100-150 kg buğday maliyetim olur 400 kg verim alırım ona da çok şükür. Burda kimin ne kazandığını kazanmadığını sen belirleyemezsin. Bilemezsin de. Allah verirse isterse 5000tl olsun gübre. Vermezse bedava atsan ne olur?

Yanlış, olmayan fiyatlarla rakamlarla burda birşeyi eleştiriyorsun. Her yıl aynı terane kullanım yoğunlaşınca fiyatlar artıyor her zaman söylüyorum erken alın Tkknın tüccarın deposunda duracağına sizin deponuzda dursun diye. Akıllı üretici asıl dışardan kendi getirmek zorunda kalmaz. Hesabını kitabını yapar zamanında kullanacağı miktarı alır koyar. 20 yıldır değişmemiş bu yıl mı değişecek?

Neyse okur da anlarsan aynı tarafta olduğumuzu farkerdersin. Yanlışı yanlış şekilde eleştirince eline de bişey geçmiyor. Senin duyguların, hislerin, ne bileyim siyasi düşüncen, dünya görüşün falan önemli değil gerçekler önemli. İş yapıyoruz ticaret üretim. Duygularınla yorumların anlamsız. Ha sen istediğin kadar ağlamaya boş yapmaya devam edebilirsin. Ben de anlatırım benden 4 tlye alınan leblebilik nohutu 30 tlye sattıklarını vs akşama kadar ağlarım burda ne geçecek elimize? Yanlış bilgiyle insanları yönlendireceğine git doğrusunu bul kendin al bakalım kaça alınıyor kaça alınmıyor öğren bize de öğret arkandan gelelim adamsın diyelim kurtardı bizi ithalatçılardan Tkklardan tüccardan bol bol dua edelim. Ama diğer türlü boş boş konuşman ağlaman bana bişey ifade etmiyor.

Başka yazacağım bişey de yok başka bir cevabım da yok ister anlarsın ister aynı telden devam edersin hadi kal sağlıcakla.

Lafa bakarim laf mi diye bir soluyene bakarım adam mı diye... Beyler çoluk cocukla fazla muhatab olmayın bırakın kendi haline 🙂

Kesinlikle başaramaz...

Fakat bu başarıda üreticininde çok payı var, bunu idrak etmiş bir üretici kesimi yok ülkemizde.

En başta üretici tonu 446 dolardan üre gübresi kullanarak kazanamayacağını bilmiyor, bu fiyattan üre gübresi ve diğer gübreleride aynı şekilde yüksek fiyattan kullanarak elde ettiği üründen kar marjını sıfıra doğru yakınlaştırdığından bihaber kullanmaya devam ediyor, yani kar etmeyeceksen yada çok yüksek oranda karını düşürecek bir gübrelemeyi yapacaksan üreticilik vasfın biyerde idameciliğe kaymış oluyor, günü kurtararak üreticilik yapılmaz.

Bakın almanyadaki veya fransadaki üreticiler bu konuda zaten taviz vermezler, onların derdi kar marjlarını düşürecek olan ürün fiyatınadır, girdi fiyatları dünya piyasalarının üzerinde olması söz konusu değildir, dünya piyasalarındaki artışla beraber oluşan durumda karları düşer, bu durumda ürünlerin satış fiyatı için toplanırlar eylem yaparlar, üreticiler karlarının düşmesine hassastır.

Bizim üretici ise zaten dünya piyasalarınında üzerinde bir girdiyi kullanarak artı bir dezavantajlı üretim yapmakta, bununda farkına varamadan girdileri kullanmaya devam etmektedir,

Bu sorunun çözümü esasında üreticinin kendisindedir, üretici hazır önüne koyulmuş kimlerin nasıl yönettiği belli olmayan tarım kredi gibi kuruluşlardan girdi malı alarak hata yapmaktadır, üretici bugünün modern dünyasında aralarında toplanıp dışardan belirli miktarlarda malı alıp getirip kendisi kullanabilir, bunu nasıl yapacağını araştırıp sonuca ulaşabilir, esasen kimse üreticinin dünya fiyatlarından girdi kullanması için kafa yormaz uğraşmaz zaten, uğraşacağınıda hiç sanmıyorum, öyle se iş başa düştü diyip kendi imkanlarıyla dışardan alıp getirip kullanma yoluna gitmesi gerekir..

Bugün internetten bile dünyanın her yerinden herkes herşeyi satınalıyor, veriyor siparişini kargoyla getirtiyor, hatta direk bu girdileri sağlayan bölgesel olarak gübre siparişi verip alacağımız bir ağ kurulabilir, yani mutlaka bu girdileri dünya piyasaları fiyatından kullanmanın yolunu bulmak üreticinin kendine düşüyor bu çok açık ve net bir durum oldu...

Üretici kullanabileceği makine ekipmanı özel sipariş vererek dışarıdan alabiliyor görüyoruz traktör tarım makinesi vs.. çünkü bunlar üretilmiyor ülkemizde, öyle ise madem gübrede üretilmiyor dışarıdan geliyor, üretici bir yolunu geliştirip dübreyi dünya piyasaları fiyatından kullanabilir isterse, ama bunu istemesi lazım, üretici sanıyorki devlet veya birlikler bunu sağlar, kimse uğraşmaz uğraşmıyorda, bu önemli sorun yüzünden çok büyük zararı var üreticinin..
Aynen öyle madem biz gübre uretmiyoruz gemiyle gelip çuvallayip bize dayıyorlar istedikleri fiyattan bu malı kullanan ben ,ben niye getirtemiyorum kendi gubremi herkes bi köşe kapmış oh valla çalışsın köylüler tarlada getirsin bize versin
İyiki gubreci değilmişim adamların işi çok zor biz çiftçiler işmi yapıyoruz ki yan gelip yatyoruz gölgede

Son düzenleme:

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.