Domuz sorunsalı

Domuz yüzünden dağdaki bahçemize girmeye korkuyoruz. Hele birde son zamanlarda felaket çoğaldı domuzlar.
Yeminle dağdaki bahçemizin içine korkarak giriyorum, hatta dağda piknik bile yapılmıyo bu domuzlar yüzünden...
Bi keresinde beni ciddi ciddi öldürüyorlardı, bikaç adımla zor kurtuldum.
Bi keresindede ineklerin içine kadar girmişlerdi. Yollara kadar iniyorlar 10-15 tane birden. Millet usandı desem yeridir.
Tarla bağ bahçe koymuyorlar. Her yeri eşiyorlar. Öldürmekte istemiyoruz günah diye.
Ne yapacağız bilmiyoruz...

Ynt: Domuz sorunsalı

Sağlam direkler ve tel örgü sorunu çözüyor. Domuzlar tel örgü ve duvar gibi çevrilmiş korunaklı yerlere zarar veremiyor. Zaten girmek için de uğraşmazlar. Onlar da haliyle nereyi boş ve güvenli bulurlarsa orada barınıyorlar.

Sinan5858 link=topic=85933.msg1027473#msg1027473 date=1445016264' Alıntı:
Domuz yüzünden dağdaki bahçemize girmeye korkuyoruz. Hele birde son zamanlarda felaket çoğaldı domuzlar.
Yeminle dağdaki bahçemizin içine korkarak giriyorum, hatta dağda piknik bile yapılmıyo bu domuzlar yüzünden...
Bi keresindede ineklerin içine kadar girmişlerdi. Yollara kadar iniyorlar 10-15 tane birden. Millet usandı desem yeridir.
Tarla bağ bahçe koymuyorlar. Her yeri eşiyorlar. Öldürmekte istemiyoruz günah diye.

Bizim gömdüğümüz silajı açmışlardı yırtmışlardı. Bizde 2 metreye bir ışık gelecek şekilde güneş enerjili ışık aldık.
2 yıldır sorun yok.

Tarım il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak sürek avı izni alabiliyorsunuz diye biliyorum. Bu sürek avı organizasyonlarına çevre illerden de çok sayıda katılım oluyor. Yetkili mercilere ulaşırsanız, domuzla mücadele konusunda yardım alabilirsiniz.

Sivasli cozum sivas kangalda:).. en iyi cozum.. kurt.. bulamazsan sivas kangal..

Ayrica zarar ziyan veriyorsa mecburiyet varsa gunah olmaz.. yine de iyi bi hocaya sor..

Vurmakta cozum degil kokten cozum.. kurt ve kangal.. uremelerini dengeler.. iyi kopek en azindan yavrularini bogar.. buyuklerini de korkutup kacirtir..

1 cift iyi kangal bul vesselam..

UÖZKAN.77 link=topic=85933.msg1027588#msg1027588 date=1445059724' Alıntı:
Sivasli cozum sivas kangalda:).. en iyi cozum.. kurt.. bulamazsan sivas kangal..

Ayrica zarar ziyan veriyorsa mecburiyet varsa gunah olmaz.. yine de iyi bi hocaya sor..

Vurmakta cozum degil kokten cozum.. kurt ve kangal.. uremelerini dengeler.. iyi kopek en azindan yavrularini bogar.. buyuklerini de korkutup kacirtir..

domuzlar çokgüzçlü hayvanlar bizim bir arkladasın 2 3 tane köpeğini öldürdüler hayvanın kaburgalarını ezmiş...genede köpek en iyiçözüm 3erkek 1dişisert köpek işini görür...

Domuza köpek dayanmaz. Bıçak gibi dişleri ile çok ciddi yaralar açıyor. Domuzla mücadelede daha farklı yöntemler denemek lazım. Domuza ve kurda giden çok sağlam kangallarımız vardı. Domuzun geldiği geceler inanın hayvanlara acıyordum. Yara içerisinde, topal topal geliyorlardı.

Bahçeye, pikniğe giderken sağlam kangallar götürseniz sıkıntı olmaz. Kangalların güvencesinde rahat rahat işinizi yaparsınız. Ancak sürekli orada bırakırsanız o hayvanlar perişan olur.

köpeklere kalın camızderisinden yelek diktirmek lazım kardeşim göğsünüvekaburgalarını koruyacak ayrıca byunlarına sağlam tort (dikenlitasma) takmak lazım eşli köpekler domuzu parçalıyorlar

Köpek iyi çözüm lakin azılı(üreme zamanına) zamanına denk gelirseniz köpekte çözüm olmuyor.

Köpek konusunda şöyle bir tecrübem var;
Yazlık evimizin bulunduğu yer domuzların izlegine yaklaşık 3 metre idi oyle ki gece balkona çıkınca görüyorduk domuzları 2 yıl önce yazlıkta tam sezon oturduk haliyle kopeklerimizi de getirdik 1 ay içinde domuzlar azalarak kayboldu izleklerini uzak bi noktaya taşımışlar.sebebini soruşturunca kopeklerin kokusundan dolayı olduğunu söylediler bu arada yazlığın etrafı telle çevrili.

ELPRESACANARİO link=topic=85933.msg1027490#msg1027490 date=1445018836' Alıntı:
Tarım il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak sürek avı izni alabiliyorsunuz diye biliyorum. Bu sürek avı organizasyonlarına çevre illerden de çok sayıda katılım oluyor. Yetkili mercilere ulaşırsanız, domuzla mücadele konusunda yardım alabilirsiniz.
Abi artık ekmiyoruz bahçeyi, biz pes ettik onlardan önce :)

UÖZKAN.77 link=topic=85933.msg1027588#msg1027588 date=1445059724' Alıntı:

Özkan abi biz pes ettik, onlar kazandı bahçeyi ekmiyoruz artık :)
Kangal her eve şart aslında ama yetiştirmek biraz zor.
Bizim burda var 1 tane, hatta köydeki tek orjinal kangal kurt kuş koymadı ortalıkta :)
Benim kadar boyu var nerdeyse kangalın yalnız bi ara millete saldırdı, 1 tanede akbaş eşi vardı bu kangalla akbaşın 2sinide yavruyken beraber almışlardı.
Bende dahil akbaş 4 kişiye saldırdı, beni derede öldürüyordu gavur :) 2sinide çok değişik yetiştirmişler, hatta köpek o kadar akıllıki arkadan gizlice hiç ses çıkarmadan saldırıyo insanlara :D

erol demirbağ link=topic=85933.msg1027594#msg1027594 date=1445065615' Alıntı:
Arkadaşlar elektrikli çitler, hayvan kovucu cihazlar var.
Bunlarla mücadele olabilir. Aramızda kullanan arkadaşlar varsa; sonuçlar yazılırsa bilgimiz olsun.
Erol abi elektrik, hayvan kovucu cihaz falan masraflı işler bize göre, bahçeye sadece evin ihtiyacını karşılamak için sebze ekiyoduk önceden.

Sinan5858 link=topic=85933.msg1027473#msg1027473 date=1445016264' Alıntı:

Hocam ne demek bahçeye korkarak giriyorum. ineklerin arasında geziyor felan. Ah ben orada olsaydım keşke. Tüfeği al domdomla besle gördüğünü indir biz samsunda öyle yaparız. Günahda olacağını sanmam çünkü zarar görüyorsun kendini kolluyorsun bir yerde. Keyfe keder av yapmıyorsun. Kökünü kazıyamazsanda en azından bu kadar tehlike olmaz bir daha.

poyraz51 link=topic=85933.msg1027604#msg1027604 date=1445085960' Alıntı:
domuzlar çokgüzçlü hayvanlar bizim bir arkladasın 2 3 tane köpeğini öldürdüler hayvanın kaburgalarını ezmiş...genede köpek en iyiçözüm 3erkek 1dişisert köpek işini görür...
Abi aynen dediğin gibi 3-4 çok güçlü köpek olmadıktan sonra domuz zor, beni öldürüyordu domuz saniyelerle kurtuldum yeminle :)

poyraz2030 link=topic=85933.msg1027663#msg1027663 date=1445110335' Alıntı:
Hocam ne demek bahçeye korkarak giriyorum. ineklerin arasında geziyor felan. Ah ben orada olsaydım keşke. Tüfeği al domdomla besle gördüğünü indir biz samsunda öyle yaparız. Günahda olacağını sanmam çünkü zarar görüyorsun kendini kolluyorsun bir yerde. Keyfe keder av yapmıyorsun. Kökünü kazıyamazsanda en azından bu kadar tehlike olmaz bir daha.
Abi bikaç kez karşılaştım domuzla,
Eskiden bizim mahallede tüfekle oynarken kaza sonucu birisi öldü abi,
Tüfek var evde tekli kırma oda bayaa yaşlı paslanmış falan çalışmıyor, zaten ailem tabanca tüfek koymaz eve başka, benimde yaş daha 19 güvenemiyorlar bana bu işler tehlikeli işler diye insanız sonuçta :)

ELPRESACANARİO link=topic=85933.msg1027609#msg1027609 date=1445088200' Alıntı:
Domuza köpek dayanmaz. Bıçak gibi dişleri ile çok ciddi yaralar açıyor. Domuzla mücadelede daha farklı yöntemler denemek lazım. Domuza ve kurda giden çok sağlam kangallarımız vardı. Domuzun geldiği geceler inanın hayvanlara acıyordum. Yara içerisinde, topal topal geliyorlardı.

Bahçeye, pikniğe giderken sağlam kangallar götürseniz sıkıntı olmaz. Kangalların güvencesinde rahat rahat işinizi yaparsınız. Ancak sürekli orada bırakırsanız o hayvanlar perişan olur.
Abi yaban tvde av programında görmüştüm köpeği resmen yüzmüştü domuzun dişleri...

poyraz51 link=topic=85933.msg1027616#msg1027616 date=1445089703' Alıntı:
köpeklere kalın camızderisinden yelek diktirmek lazım kardeşim göğsünüvekaburgalarını koruyacak ayrıca byunlarına sağlam tort (dikenlitasma) takmak lazım eşli köpekler domuzu parçalıyorlar
Abi ailede köpeğe karşı bi önyargı var köydeki köpekler bir ara biraz yürek yemiş millete falan saldırıyorlardı bikaç kişiye çok ciddi zararlar vermişlerdi, hatta kadın zor kurtulmuştu çoğu yerine dikiş atmışlardı...

kubilay07 link=topic=85933.msg1027632#msg1027632 date=1445098590' Alıntı:
Köpek iyi çözüm lakin azılı(üreme zamanına) zamanına denk gelirseniz köpekte çözüm olmuyor.

Köpek konusunda şöyle bir tecrübem var;
Yazlık evimizin bulunduğu yer domuzların izlegine yaklaşık 3 metre idi oyle ki gece balkona çıkınca görüyorduk domuzları 2 yıl önce yazlıkta tam sezon oturduk haliyle kopeklerimizi de getirdik 1 ay içinde domuzlar azalarak kayboldu izleklerini uzak bi noktaya taşımışlar.sebebini soruşturunca kopeklerin kokusundan dolayı olduğunu söylediler bu arada yazlığın etrafı telle çevrili.
Abi azılı zamanların çok saldır gan ve tehlikeli oluyorlar gerçekten...

15 yaşlarında bir çocuk gece mısır tarlasında babasını vurmuş eskiden burada. Sen olmasan bile büyüklerin buna göz yummaması lazım. Biz Rizeden gelmişiz zamanında orada millet belinde tabancayla dolaşır kadınlar bile neden dersen karşına ayı çıkıyor bir anda devlet çok büyük ceza versede adam vuruyor mecburen. Bazısı korkutmaya atar kimiside aniden görünce öldürmeye sıkar. Köpeklerin dişine kan değdiği zaman insanı ısırır derler ama ne derece doğru bilmiyorum.