DÖNÜME(1000m2) EN FAZLA KAÇ KĞ BUĞDAY ALDINIZ?

Eskişehir deki tarlalardan 2 gübre 3 suyla (1. Bitirme 2. Başak çıkımına yakın 3.çiçekten sonra) 40 dekardan 38500 kg SYRENA ODESKA bi kere öyle almıştık Ankara daki kendi köyümüzden kıraç aynı tohumdan 630 kg almıştık ama çok yağış almıştı

Ynt: DÖNÜME(1000m2) EN FAZLA KAÇ KĞ BUĞDAY ALDINIZ?

Yaklaşımınız biraz garip geldi. 30-40 dekar olan sallayamıyomu ? 5-10 dekar dan niye önemsenmez ? Biz biçtik yaklaşık 5-6 yıl önce. Bizim buralarda boru ibram derler çeltikçi vardı. 11 dönüm kadar yer hiccara vermek zorunda kaldık çeltik sahasının ortasında kaldığı için. 2 yıl ektikten sonra birdaha köylü vermedi çeltiğe. Çeltik yerine Buğday olmaz nasıl olsa deyip sürülmüş yerin üzerine ısgara çekip direk ektik. Ne ekm öncesi ilaçlama nede ekim sonrası ilaçlama oldu. Birazda köye uzaklığından dolayı uğraşmadık. Tarladan çıkan mahsül Mahmut Süne ye teslim edildi(un fabrikası) Ordaki kantar net 12300 kg gösteriyodu. Makinacı (Cs540) Abi yeri büyük ölçer ama küçük ölçme ihtimali yok dedi.

Hesabı Yaparsak 1 ton u geçirmiş olduk.

Yanlış hatırlamıyorsam taban gübresi dahi yoktu.

Ayrıca kusura bakmayın da siz orda öyle herkez birbirinden biraz fazlasını söyliycek diyemezsiniz. Resmen çoğu yorum yazana direkt olarak yalancı muamelesi yapmış oluyosunuz.
Lütfen diktatörlük yapmaya çalışmayın. Kimin kimi kaale alıp almıycağı da sizi hiç mi hiç ilgilendirmezz..
Çok doğru. Bende arkadaşım o yorumunu üzülerek okudum. Yani burda genç yeni ekin işleri ile uğraşan ben gibi insanalr var en fazla 20-60 dönüm yer ekebiliyorum. Ne yapalım yüzlerce dönüm yer ekmiyoruz diye onemsenmeyelimmi . 1 dönüm bile ekip biçilen yer değerlidir üreten insan değerlidir teşvik edileceğine yer edilmiş bütün üretici insanlar

• Beğen
Tepkiler: Stronger
ekız ekmeklık bugdayı sulu sartlarda yıllara gore 940 ıla 970 kg arası aldım 1000 mt den
aslında tonu gecerdık de baı uygulama sıkıntıları yasadım ılla gonlundekı gıbı olmuyor ısler
bu sene esperıa dan 800 kg hedefım var

Kuru tarımda 1 dekardan (1000metre) en fazla 600 kg aldığımı hatırlıyorum.
Aldığımız verim standart olarak 300 ile 500 arası değişiyor ama son birkaç yıldır istisnalar harici 400 kilodan az almamaya başladık. Bizim taraflarda 400 kilo çıkarmak hele de en az 400 kilo buğday çıkarmak gayet iyi bir performans sayılır. Çünkü başkalarının da hasadını gördüm.
Bir de kuru tarım yapıp 700-800 kilo çıkaran arkadaşlar nasıl başarıyor anlamış değilim.

Toprağın su tutma kapasitesini yüksek tutmak,(tavuk, sığır ve koyun gübresi), zamanında gübreleme, ot mücadelesi, tohum seçimi, iklim şartları, münavebe ( mısır ve ayçiçek yerini) buğday sever.

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR

Şu ana kadar güncel olarak dekar başına (1000 metre kare) en fazla 2017 sezonunda pehlivan buğdayda 660 kilo ölçüm arkadaşlar. 2017 sezonunda herkes iyi verim aldı. 750 800 kilo esperia buğday biçen olmuş diyorlar. Bu yılda umut vaat eden yerler var bakalım hayırlısı artık.

Hayirlisi olur
İnşallah ismail

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Merhabalar
Herkesin bereketi bol olsun.bu sene buğdayda yaptığımız uygulamalar.20 Ekim'de ektim.donume 25 kg Dap 25 kg tohum .tohum experia.bugday çıktıktan sonra yabancı ot için Hummer kullandım.20 Şubat'ta 25 kg üre.25 Mart'ta 22 kg nitrat uyguladık.nisanin ilk haftası kokbogaz ilacı 22 Nisan'da pas ilacı uygulaması yaptık.mayis ayının ilk haftası süne ilacını uyguladık.hayirlisiyla yağış durumuna göre 25 Haziran'da hasat etmeyi düşünüyoruz.bizim bölgede kuru tarım yapıldığından yağmur yağarsa verim oluyor yagmassa yapacak birşey yok.2017 yılında Nisan ayında yağmurların yagmasindan dolayı 300 donumden ortalama 560 kg verim aldık 2018 yılında Nisan ayında bir damla bile yağmadı yine 300 donumden 320 kg ortalama verim aldık.bakalim bu yıl yağmurlarda zamanında yağdı inşallah iyi verim olur.ilaveten bizim bölgemizde güney yönlü rüzgarlar (lodos) olduğunda buğdayı olumsuz etkiliyor.yaptigimiz uygulamalar her yıl hemen hemen aynı .yağmur rüzgar gibi etkenler verimde ciddi etki yapıyor.

Sizce nasil görünüyor bugdayimiz. Herhangi bir sorun var mi

Resimler ve ekler

• IMG_20200519_175655.jpg
    IMG_20200519_175655.jpg
    6.3 MB · Görüntüleme: 202

Tohumu ortalama 22,5 kg ekerek gübreleme benzer, yaprak gübresi,pas,ilacı, ve süne ilacı uygulamaları ile son 3 yıldır
dönüme (1000m2) ortalamam 700 kg, 850kg ' da gördüm 600kg da olan yerler var bu toprak yapısıyla alakalı tabi, ama 700-750 kg ortalamanın altına hiç düşmedim bu arada kuru tarım
Hangi tohumu ekiyorsunuz

Tohumu ortalama 22,5 kg ekerek gübreleme benzer, yaprak gübresi,pas,ilacı, ve süne ilacı uygulamaları ile son 3 yıldır
dönüme (1000m2) ortalamam 700 kg, 850kg ' da gördüm 600kg da olan yerler var bu toprak yapısıyla alakalı tabi, ama 700-750 kg ortalamanın altına hiç düşmedim bu arada kuru tarım

Geliboludan 2 su 1000 kg aldık biçerin yarısını yerde bırakmasına rağmen babamlar zamanında seri82 den 1200 kg aldıklarını söylüyorlar soğan pancar gibi bakılsa buğdaya güzel kilolar veriyor