Dönüme ne kadar arpa ekilmeli ?

Arkadaşlar merhaba. Ben ciftcilige yeni basladim sayılır.sladoran arpa tohumu var elimde 150 dönüme yakın kıraç yer ekecegim. Kıraç ama toprak olarak kaliteli yerler.Dönüme kaç kilo atmaliyim sizce yardımcı olursanız sevinirim. 33 ile ekersem çok mu fazla olur acaba ?
Arpa tohumu büyüklüğü genelde aynı olur mibzer tohumda çok ayarsızlıkla karşılaşmaz. Ortalama dekara 24 kg atarsanız tam ayarında olur.

Arkadaşlar merhaba. Ben ciftcilige yeni basladim sayılır.sladoran arpa tohumu var elimde 150 dönüme yakın kıraç yer ekecegim. Kıraç ama toprak olarak kaliteli yerler.Dönüme kaç kilo atmaliyim sizce yardımcı olursanız sevinirim. 33 ile ekersem çok mu fazla olur acaba ?
Metre kareye 600 adet tohum gelecek şekilde Ekim yapıyoruz. Dolayısı ile 600 adet arpa tohumunu sayıp hassas terazide tartiyoruz. Çıkan sonuç gram metre olacaktır. Onu 1000 metreye uyarliyoruz. Makinada sanzumanli ise dekara atılan tohum miktarı çok denk oluyor.

Uzun vadeli hava tahminleri ve aşağıya ekledigim konuya bi göz atın bu verilere göre benimki tahmmin ...
www.trakkulup.net/threads/2020-yili-genel-durumu.102037/#post-1359708
Accuweather 2020-2021 Kış tahmininde türkiyenin mevsim normalleri ve biraz üstü geçeceğini öngörmüş.Bol yağmurlu bir yıl ve batı bölgeler içinde kar yağışı yüksek yerler hariç vermemiş.İç bölgelerde kardan ziyade yağmur çok olacak diyor.Doğu zaten karı öyle yada böyle alıyor.Kışın sert geçmesi biraz zor hem küresel ısınma hem bazı sebeblerden..Sibirya bile tarihinin en sıcak yıllarını yaşıyor.Sert bir kış olması için sibiryanın soğuması lazımki bizede kuvvetli sistemleri gelip 1-2 gün kar yağsın.Yoksa etkisiz sistem yarım saat yağar geriye kuru soğu kalır.Ama bu sene geçen seneye göre özellikle batı için marmara, ege,ve iç ege Normallerin üzerinde yağmur alacak diyor.Hayırlısı..

18-20 kg yeterli bu cesit bol kardes yapiyo zaten gubre 20kg altinda olmasin 20kg ure 20kg nitrat 700kg alirsin yerler kuvvetliyse ben 200kg tohum ile 7100kg bictim iki yil once bu yil kurakti 500-550 arası yapti satmadim hala da duruyo bugday ekemezsem subatta yine arpadan devam arpa uzmez hicbirsene illa verir kuraga dayanir aksine cok suyu sevmez arpa

Sladoran tohumun özelliklerini inceledim tohum firması metre kareye 450 ile 500 adet tohumu öneriyor. Dolayısı ile bu miktar tohumu sayıp hassas terazide dekara atılacak tohum miktarını belirleyebilirsiniz.
Screenshot_20201027-082214.jpg

bu sene seymen 2 sirali arpa ektik.ansizin niyetine girdik tohum da kisitliydi.amcam 14 kilo ek dedi ben de dekar tohum hesabi yapip 17 kilo net ektim. altina 30 kg 20 20 ve merdaneli aysan oncesi humik asit cinko karisimi holderle uyguladim ertesi gun yani bugun yagis aldik bakalim hayirlisi.

Maşallah tohum gübre tohum yatağı hazırlaması harika ürünlerinizi takipdeyim bereketli olsun

Maşallah tohum gübre tohum yatağı hazırlaması harika ürünlerinizi takipdeyim bereketli olsun
bugdayda yaptigim iscilik standart. kimisi sacma diyor mazot cokmu diyor ama verimdede fark aliyoruz. aycicrgi biciminden 5 10 gun sonra ciguli ile saplari parcalariz sonra bi yagmur bekleriz . yagmurdan sonra ottur ayciceklerdir cikinca bi goble yapariz sonra bi yagmur daha bekleriz . ekim takvimi yaklasinca yani yagmur da gozukuyorsa uygun gubreyi sacip humik asit ve cinko vs ilac makimasiyla atip merdaneli aysanla hazirlayip ertesi gun baski yayli mibzerle izli ekim yaparak bugdayimizi ekeriz . bazi parselere tirmik bazilarina merdane cekeriz ekim isleminden sonra bazilarina da istesekte cekemeyiz yagmur yagar kalir . gerisi Allah kerim.kardeslenme sonuna dogru dar genis ot ilaclamasi bazi yerlrre ekim sonrasi kelt .ust gubreyi en az 4 defada atariz ilk sulfat iki kez ure en son 26 nitrat kokbogaz input pas operamax ve donemine gore cinko magnezyum potasyum mikro gubrelemesi . kuru tarim yapariz . sezonun yagis ve sicaklik durumu verimi cok etkiler ayni iscilikle 400 de biceriz 600 de . seneden seneye degisir. sonucta 1 sene gozune bakiyoruz .cok super bakim yaparsin ovalar 800 vericek dersin kurak gider cizlak kum 500 verir ova hastalik yapar 300 de kalir. birazda nasip isi. herkese hayirli sezonlar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: karga