Edirnede Buğdaylarda hastalık.

08.09.2014
2,222
3,198

Buğday sezonunu kapadığımızı düşünüyorum. Buğdaylarda alan alan göçmeler mevcut. Komşularımızda daha kötü durumda olan yerler gördüm. Bizim buğdaylarda aynı olacak muhtemelen. Erken ekim diyorlar sebebini bilemiyorum. Herşeyini tam yapsanda bu işin gerçekten kumar olduğuna inanmaya başladım.

IMG_3188.JPG
IMG_3189.JPG
IMG_3191.JPG

Komşunun tarla :
IMG_3192.JPG

Aynısı işde.Bizim burda bazı yerledede var.Hastalık olan yerlerde inceledim ama kökte herhangi bir hastalık bulamadım.Bence iklim bazı hastalıklar yapıyor.Yağışlar çok dengesiz.Kışın bazı aylar kurak bazı aylar aşırı yağmur gece gündüz sıcaklık farkı.Gündüz 20 derece gece -1.Buda hastalıklarda önemli bir etken.İşler iyi gittiğinde her şeyi hevesli yapıyoruz hayaller kuruyoruz şu kadar verim alsak filan ama herşey nasip kısmet.Bu iş gerçektende kumar.. Herşeyiyle iyi giden bir senede olmaz dediğin şeyler oluyor.Mesela ben o kadar baıkm yapmama rağmen, yanı başımdaki tarlada bir defa gübre bir defa ot ilac adamın benden daha iyi mahsulu var.Fazlamı üstüne düşüyoruz anlamadım.Bazı zaman bu forumda gaza gelip bişiler yapıyoruz ama hep zarar olarak geri dönüyor gibi.Bu işi eskiler bizden daha iyi yapıyormuş.Bundan sonra öyle yapacaz galiba.Hiç bir şey yapmayıp 500 kilo alan birinin karşısında komik duruma düşmekte cabası.

Bildiğim edirneye nisanda çok yağmur yağdı.3 günde 100kg yağış oldu diyen vardı forumda.2 aylık yağış 3 günde düşmüş.O yağışların arkasına bu hastalıkların görünmeside bir tuhaf..
Özgür her tarafa yağmadı bizde nisan 4 ten bu yana yağmur yok
geçen yılda böyle oldu erkenci çeşitler 500 kg verdi geç olan çeşit 125 kg verdi kum yerler
genelde nisan başı atılan nitrat yaktı kahve rengi oldu başaklar içi boş
saman çok 22 balya döl .
sizede geçmiş olsun kardeşim ..

Bizim Eksperiada ilk zamanlar bölge bölge sarı olan yerler vardı zamanla o sarılık gitti herhangi bir sorun yaşanmadı ama Rumeli'de yaprakların üstü kahvrengi ve turuncu renk dönmüş durumda..Daha öncesinde sarı bölgeler nispeten kayboldu ama bu kez de yaprakların üstü böyle oldu.Biz Nitratı attık ardından 2 Nisanda 14 mm 4 5 Nisanda ise 101 mm düştü arkasından 2 3 gün boyunca fırtına oldu baya kuruttu..En son pas ilaçlarını attık 3 4 gün geçmedi Rumeli'de hastalık başladı.Hastalık ilerlerse yeşile biçilme ihtimali yüksek gözüküyor

4nP7m5.jpg

uxjk7M.jpg

Yc7d6Y.jpg

VmhvEz.jpg

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Benim düşüncem don zararı maalesef Lüleburgaz civarlarında cok
Bizim Eksperiada ilk zamanlar bölge bölge sarı olan yerler vardı zamanla o sarılık gitti herhangi bir sorun yaşanmadı ama Rumeli'de yaprakların üstü kahvrengi ve turuncu renk dönmüş durumda..Daha öncesinde sarı bölgeler nispeten kayboldu ama bu kez de yaprakların üstü böyle oldu.Biz Nitratı attık ardından 2 Nisanda 14 mm 4 5 Nisanda ise 101 mm düştü arkasından 2 3 gün boyunca fırtına oldu baya kuruttu..En son pas ilaçlarını attık 3 4 gün geçmedi Rumeli'de hastalık başladı.Hastalık ilerlerse yeşile biçilme ihtimali yüksek gözüküyor

4nP7m5.jpg

uxjk7M.jpg

Yc7d6Y.jpg

VmhvEz.jpg

Arkadaşlar fazla azot mahsulü ne hale getiriyor yağmur yağmasa
Bu resimler benim geçen yılki mahsulümden , 25 şubata 20 üre tek seferde ,nitratı 8 nisanda 20 kg atmıştım o gece 20 KG yağmur yadı
birdaha yağmadı biçene kadar , sonuç hüsran 125 kg
bu yıl kum yerlere 6 ocakta 20 kg sülfat 7 şubata 10 kg üre 1 marta 15 kg nitrat nazar değmesin şu an çok güzel,,,selamlar ..
60888182_622889978215696_3770482554285588480_n (1).jpg
61286792_622889788215715_4348137977512198144_n.jpg

Arkadaşlar fazla azot mahsulü ne hale getiriyor yağmur yağmasa
Bu resimler benim geçen yılki mahsulümden , 25 şubata 20 üre tek seferde ,nitratı 8 nisanda 20 kg atmıştım o gece 20 KG yağmur yadı
birdaha yağmadı biçene kadar , sonuç hüsran 125 kg
bu yıl kum yerlere 6 ocakta 20 kg sülfat 7 şubata 10 kg üre 1 marta 15 kg nitrat nazar değmesin şu an çok güzel,,,selamlar ..Ekli dosyayı görüntüle 48057Ekli dosyayı görüntüle 48058
26 can zaten tehlikeli gübre.Hele kum yerlerde çok tehlikeli.Kum yerde gerekmedikçe atmamak lazım.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker