Eğimli Arazi Nasıl Sürülmeli ? Yardım

Arkadaşlar arazi eğimli altına su iniyor ve orada kalıyor sizce ne yapılmalı bu araziye tekli pullukla dibine kanal felan açsak işe yarar mı ? Ya da nasıl sürelim su biriken yeri azaltmak için

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Arkadaşlar arazi eğimli altına su iniyor ve orada kalıyor sizce ne yapılmalı bu araziye tekli pullukla dibine kanal felan açsak işe yarar mı ? Ya da nasıl sürelim su biriken yeri azaltmak için
Su biriken yerden tahliye yapsanız iyi olur istediğiniz gibi sürün çok bariz bir fark olacağını düşünmüyorum. Salma sulama yapıyorsunuz galiba

Saolun cevap için sulama yapmıyoruz arazi eğimin tam sonunda olduğu için tüm yağmur suları bizim arazinin sonunda birikiyor.
Tahliye hattı vermek en mantıklısı yada güzel bir dip kazan ile topragın suyu tutma kapasitesi arttırılabilir. Böylece su aşağı akmadan toprak emmiş olur
Su tutma kapasitesi için gübreler de var ama hiç kullanmadım

Meyilli yerler ,meyil yon6unde değilde ; meyile dik sürülürse, toprağın su tutması artar.Dik sürülmeli.
Çok meyilli ise tehlikeli olmayacak şekilde sürülmelidir.
Enine sürün, teraslama yapılabilir,dönerli pulluk ile aynı yöne sürülerek düzleştirme sağlanabilir
20200905_101735.jpg
20200905_101803.jpg