ekibe yeni katılan traktörüm ve diger traktörlerim

Ynt: ekibe yeni katılan traktörüm ve diger traktörlerim

öncelikle yeni mavi hayırlı olsun. Sonra da traktör filonun kalabalık olmasının sebebini okudum fakat yine de filonun verimli ve ekoomik olmadığı kanaatindeyim. 4x4 td65 var, ince lastik tek çeker td75 tezat bi durum. Bari yeni td nin balon lastikleri td75 le değiştir. 4x4 td65 in önünü ağırlıkları doldur sürmeye filan giderken.

tahir link=topic=69694.msg794403#msg794403 date=1384420772' Alıntı:
hayırlı olsun güle güle kullanın

teşekkrü edrim kardeşim dah iyi leri nasip olsun sanada inşallah

uzay kasa link=topic=69694.msg794406#msg794406 date=1384421150' Alıntı:
Aman diyeyim bulaşma galeri işine :) Nedir bu milletin galericilerden çektiği...

yok hemşo galeri işi işin espirisi o işe giren iflah olmaz çiftçilik bana yeter fakat yinede bir düşüncem var ileriye dönük
bu filoyla
bunuda ilerde bir konu açarak forumda paylaşmayı ve arkadaşların fikirlerini almayı düşünüyorum

keltaşlı link=topic=69694.msg794420#msg794420 date=1384423442' Alıntı:
öncelikle yeni mavi hayırlı olsun. Sonra da traktör filonun kalabalık olmasının sebebini okudum fakat yine de filonun verimli ve ekoomik olmadığı kanaatindeyim. 4x4 td65 var, ince lastik tek çeker td75 tezat bi durum. Bari yeni td nin balon lastikleri td75 le değiştir. 4x4 td65 in önünü ağırlıkları doldur sürmeye filan giderken.

teşekkür edrim kardeşim daha iyilerini almak nasip olsun sanada inşallah
sorularına cevap vermeye çalışayım

---şimdi benim kadroda 6 makina var fakat sen onu 5 say çünkü 55-56yı istedigim fiyatı veren bir alıcı bulursam zaten satacagım istedigim fiyatı veren olamzsada nakit ihtiyacım olamadııg sürece satmayı düşünmüyorum ilerde bir tarla falan denk gelir tarla alırken satarım bende.
---son aldıgım traktör yani tekçeker td 65d olan traktörüm 55-56nın yaptıgı işleri yapacak sadece 1 ihtimal ek olarak havalı mibzerde takabilirim performansı hoşuma giderse
onun dşında 55-56 ile ne yapıyorsam tek çeker td 65d ilede aynısını yapacagım yani büyük ekipman takmak gibi bir düşüncem yok genelde ara işlerinde kullanacagım td65d nin lastik ve jantına gelirsek ben bu lastik ve jantı bilinçli olarak aldım çünkü 55-56 13-28 td65d ise 14- yani lastik eni 1 inç jant çapı ise iki inç büyük oda 65lerin üzerindeki nerdeyse en küçük lastik ve ant ebatları ve 55-56nın lastik ve jant ebatlarına en yakın degerler ve yapacakları iş için en uygun lastikler oldugu için aldım sadece 16-30 ebatlarımı alsam diye biraz kararsız kaldım ondan da vazgeçtim ara işleri için geniş bir lastik olacagı için ve traktörü zorlama ihtimali olabilecegi için
---tt 55e gelirsek onu bahçeler için aldım onu satma ihtimalim sıfıra yakın yani satmam kadromda olması gereken bir makina ve onun lastik ebatları yapacagı iş için en uggun ebatlar yani ben o jant ve lastigi bilerek isteyerek aldım
---td75d ye gelirsek onun yaptıgı işler genelde 4-12 no pulluk 7 li çizel 20li goble 11li kazayagı ve havalı mibzer
bunlar dışında hafif işte pek kullanmıyorum acil ihtiyaç olmazsa ve traktörün lastiklerine gelirsek td75d için alınabilecek ince lastik seçenekleri içinde jant olarak 13-38 jant en makul olanıydı ayrıca ince lastik olması sıra arası mesafelerin 70 cm oldugu düşünülürse mantıklı bir seçimdi havalı mibzerle ekim yaparkende gayet iyi oluyordu traktrün önü ve arkası dogru gidiyordu mibzerin açtıgı izde
--- td65d dt nin yaptıgı işlere gelirsek 4-12 no pulluk 7li çizel 20li goble ve 11li kazayagıhavalı mibzerle sırta ekim ve en önemli görevi olan sırt makinası dışında traktörü pek kullanmıyorum yani bu saydıgım işler için bile fazla bir traktör kaldıki aynı işi tek çeker td75d dt bile yapıyor
traktörün 13-36 ince lastik olmasına gelirsek sırt makinası ile sırt yaparken ve sırt yapılmış tarlada ekim yaparken sıraların dogru olması için vede sırtları tepelemek için mecburen lasiklerin ince olması lazım geniş lastikler sırtı bozuyor
bu işlerin hepsini dedigim gibi te çeker 75 yapıyor fakat mesela sırt yaaprken hangi tek çeker traktör olursa olsun traktörün önü bir tarafa arkası başka tarafa gidiyor aşırı zorlanıyor makina resmen yan yan gidiyor ama çiftçekerde öyle bir problem yok ayrıca evde okadar traktör varken hertürlü zo şartı da düşünmek lazım içinde 1 tane çift çeker traktör olamsı ekibin güvenilirligini hatta geçerliligini arttırır
düşünsee bir askeri birlikte rkes er olursa birtane bile general olmazs yada tam tersi herkes general olursa 1 tane bile er olmazsa neler olur
yada bir futbol takımında herkes forvet olsa herkes kaleci olsa neler olur bu trktörlerin farklı beygirde tek veya çiftçeker olması vede lastik ebatlarınında farklı olması aşagı yukarı bu verdigim örneklerdeki gibi bir durum
---başak2073sh ye gelecek olursak onu aldımızda 1 tane 240 massey 1 tanede 55-56 vardı 3. ttraktör olarak almıştık agır işler için oda eskiden nerdeyse her işi yapıyordu fakat şaunda yaptıgı işler 3-14 ve 3-12 nolarda pulluk 9lu kazayagı tapan goble bazen rampa arazide bugday mibzeri ve td 75d yi almadan önce havalı mibzerde takıyordum son olarak en önemli görevi olan kuyruk miliyle su çekmek kaldıki şaunda kuyruk miliyle su çekerken en az yakan traktörüm başak ve senede kuyruk miliyle su çekerek 200 dekar civarı araziyi 6-7 defa suluyorum buda ciddi yakıt masrafı olması ve bunu başakla bir nebzede olsa düşürmek demek
lastik konusuna gelecek olursak sıra arası işelrde ince lastigin daha mantıklı olması vede traktörü aldııgmız yıllarda genelde ince lastik olarak daha çok ragbet görmesi bizim de ince lastik almamıza neden olmuştu ve aldıktan sonraki kullanımlarımız sonucunda ince lastik almakla dogru lastik ve jant tercihi yaptıgımızı anlamış olduk

şuan için traktörlerin lastiklerini birbiriyle degiştirmeyi düşünmesemde lastik veya agrılık degişimlerininde ihtimaller içinde olabilecegini bende düşündügüm için herzaman evde farklı markalardan ziyade tek markanın olmasını daha mantıklı buldum bundandır ki 2010 yılında ilk aldıgım nh olan td 65d dt den sonra hep nhnin farklı modellerinde karar kıldım ki servisten tut parça konsuuna kadar arızalardan tut da agırlık azaltma agırtlık artırmalara kadar lastik ve jant degişimlerinden tutda kullandıgımız mazot filtrelerinin bile aynı olmasına kadar birçok konuda ortak paydada buluşturmak için aşagı yukarı bunların hepsi kafamda tasarladıgım düşündügüm konular oldu
mesela eger ki son aldıgım traktöre bir tane tampon yaptıracak olursam ki yazın falan yaptırmayı düşünüyorum ozaman 2 tane ön agırlıgı çıkarıp çift çekere takacagım bunun sonucunda yere daha iyi basacaktır çift çekerdeyken
böylece tek çeker 65den 80 kg eksilen agırlıgı tamponla tamamlamış olacagım zaten tek çeker 65 kısa oldugu için vede şaunda kısaca belirtmek gerekirse manevra kabiliyeti süper oldugu için tamponun biraz traktörü uzatması traktöre ve dönüşlere zarar vermez fakat çift çeker biraz uzun birazda dönüş yani manevra kabiliyeti düşük oldugu için tampon takıp traktörü uzatmak vede düşüş kabiliyetini düşürmek istemiyorum

eger başka sorularınız varsa memnuniyetle seve seve cevaplayabilirim abiler kardeşler
bir nebzede olsabir faydam olursa sevinirim

abi hayırlı olsun.güle güle kullan.bol ve bereketli kazançlar.yazdığından anladığım kadarı ile bayi ile aranın iyi olması newhollandı tercih etmende önemli rol oynamış.sana kesinlikle hak veriyorum.eksik olmasınlar.bende mersin jhondere bayisinden aynı senin memnun olduğum gibi memnunum.jhonderenin taksisi veya kamyonu çıksa yine sırf bayi için bile jhondere alırdım.tabi bizim gibi düşünenler kadar tersi düşünenler ve sırf bayi memnuniyetsizliklerinden dolayı koskoca firmaları tercih etmeyenler de var ki bence de çok haklılar.esnaf olmak ayrı bir olay.bu arada belki sormuşlardır ama artık sorulduysa kusuruma bakma.bunların arasından favori traktörün hangisi abi?

uzay kasa link=topic=69694.msg794728#msg794728 date=1384461239' Alıntı:
Bekliyoruz Hemşo...
az kaldı hemşo işleri biraz azaltayımda busıra biraz yogunum :))

senol_84 link=topic=69694.msg794735#msg794735 date=1384462230' Alıntı:
tekrardan güle güle kullan haırlı olsun.
bende de başak 2073 var. diğer hangi traktörüne denk gelir başak
teşekkür ederim kardeş
denlik konsunda şöyle söyleyim başagın çekemedigi pullugu ve gobleyi daha dogrusu düşük vitesle çektigi bu iki aleti aynı olmak şartıyla dt75 tek çeker 1 vites yukarı çekiyor(pulluk 4-12 goble 20li son çapta)
fakat td 65 tekçekerde başaktan az bişey zayıf kalabilri agır işte çünkü başak 4 piston 65 ise 3 piston yani başak 75ile 65 in araısnda diyebilirim

uzay kasa link=topic=69694.msg794744#msg794744 date=1384463812' Alıntı:
Başak harika bir traktördür.Pulluk ve çizelde 75 bg her türlü traktörle yarışır.Ama goble tapan gibi devir isteyen ekipmanlarda ağır kalır maalesef :)
aynen hemşo başak güç olarak falan güzel tabi başagın kendine has bazı problemleri var birde kullanımı insanın ömrünü çürütüyor başagı kullandıgım gün sırtımda 100kg agırlıkla dolaşmışım gibi yoruluyorum :) direksiyonu titreme yapıyor elim uyuşuyor falan işte bir kaç tane daha böyle sıkıntısı var yoksa fena degil

keltaşlı link=topic=69694.msg794800#msg794800 date=1384514160' Alıntı:
td 75 in motorunu çiftçeker 65 e tak. :) Yada çeker ön difrensiyalini 75 e tak.

en temizi kendimi yormayıp çift çeker td 75d dt alayım ben :) daha zahmetsiz olur :)

baba540 link=topic=69694.msg794827#msg794827 date=1384525294' Alıntı:
abi hayırlı olsun.güle güle kullan.bol ve bereketli kazançlar.yazdığından anladığım kadarı ile bayi ile aranın iyi olması newhollandı tercih etmende önemli rol oynamış.sana kesinlikle hak veriyorum.eksik olmasınlar.bende mersin jhondere bayisinden aynı senin memnun olduğum gibi memnunum.jhonderenin taksisi veya kamyonu çıksa yine sırf bayi için bile jhondere alırdım.tabi bizim gibi düşünenler kadar tersi düşünenler ve sırf bayi memnuniyetsizliklerinden dolayı koskoca firmaları tercih etmeyenler de var ki bence de çok haklılar.esnaf olmak ayrı bir olay.bu arada belki sormuşlardır ama artık sorulduysa kusuruma bakma.bunların arasından favori traktörün hangisi abi?

teşekkür ederim kardeş
bayi konusunda şunu söyleyebilirim işin dogrusu benim birçok bayi ile merhabam ve muhabbetim var fakat gçmişten gelen babamın fiat agırlıklı traktörler kullanması ve fırsat buldukça farklı traktörlerde kullanıp deneme şansımzıda oldu mf olsun ford olsun başak olsun
bayi ve trakör arasında ki en iyi uyum fiat taydı fiatı satanlarda şuanda nh bayisi yani aynı kişiler
bunlarda pek fazla sorun çıkaran kötü bir bayi degil onun da etksii oldu birde renk degiştirmek istemedim ki bakım vs bir çok konuda kolaylık olsun hepsi aynı olunca maliyet düşüyor :)
son aldııgm traktördede yine aşagı yukarı tüm bayileri gezdim saolsun hepside ilgilendi iyi fiyatlar verdiler epey indirim yaptılar son kararımı maviden yana kullandım 1 adımda olsa mavi öne çıktı
ama şuda var bayi kötü olsa bu maviler teker teker kapımdan gider onuda söyleyim direk kırmızıya dönerim :)

şuanda hangi traktör favorim dersen
agır işlerde ki favorim çift çeker td65d dt
bahçe işlerindeki favorim tt55 tekçeker
traktörle su çekiminde favorim başak
havalı mibzer de favorim td75d tekçer
ara işlerinde ise 55-56 favoriydi fakat
15 gündür tekçeker td65d kabinlinin keyfini görünce anladımki bu traktörü almak için geç kalmışım bikaç yıl önce almalıymışım
maşallah tekçeker td 65 yolda yakmıyor(25km de 4 litre yaktı benim için rekor bu) tarlada da denedim tarladada daha yeni olmasına ragmen yakmıyor
9lu kazayagında 40 dekar yer ve 15 km yol mesafesi dahil 35 litre ile 40 litre arsında bir yakıt yaktı yani bana göre çok makul bu kazayagında bu yol mesafesinde 55-56da enaz bukadar yakardı
1 gün sonra loglu tapanla 80 dekar tarla ve20km civarı yol mesafesinde toplam 30-35 litre yaktı ki nerdeyse 240 mf kadar az yakmış diyebilrim

bu söyledigim 2 işte 55-56 hariç diger traktörlerim zaten daha fazla yakar orası kesin

konfor desen kabin var klima var teyip var yanımda gelen olduysa tarlaya veya gezerken yolcu koltuguda var
kabin ses yalıtımı çok iyi
ileri geri levyesini direksiyona almışlar kullanımı çok kolay olmuş
kısaca yeni favori doguyor :))