ekilen arazilere konut inşaatı, tarım

konut inşaatları,
malesef, düzlüklere, tarım arazilerine yapılmaya devam ediyor...
oysa, bu arazilere gelecekte de ihtiyaç olacak...

bu hızla, bütün şehirlerde, düzlüklerdeki tarım arazilerine kont inşaatları devam ederse...
bunun sonu, yolun sonu...

bu sebeple,
bu duruma artık izin verilmemeli...

oturma/konut alanları için, tarım arazileri değil,
dağların etekleri ve taşlık araziler bu iş için kullanılmalı...

hazine arazisi de olsa, bu durum dikkate alınmalı...
belki de bunu yapmakta, çok geç kalındı...

acaba,
1950-1960 yıllarındaki durumla, büğünkü durum kıyaslansa,
ne kadar tarım arazisi yok oldu....

bizim memlekette illa bir delik bulunur hocam çünkü denetim yok,denetimden kastım 5 yılda 10 yılda bir düzenli kontrol!!!!nasıl asansöre bakıma geliyorlar aynı şekilde binalarada bakılsın.

1 yıl önce köyümde 1 tarla satıldı.dönüm ederi 4 bin lira olan yere 6 binlira verdi şehirden birisi aldı.köyde 4 ten fazla para veren de olmadı.Alan kişi bütün tarlaya 50-60 kök ceviz ekti tapuyu tarladan bağ-bahçeye çevirdi,HEMEN 1+1 BİR BAĞ EVİ KONDURDU ruhsatını aldı tamam komple cevizleri kökletti.seneye evi büyütür gitti 15 dönüm tarla:(
bu işin sonucu şu;
şimdi adamın tarlaının sağındaki solundaki yakınındaki tarlaların dönümü 50-60 bin!!!!alabilen köylü değil artık şehirli,,aynı taktik evler tek tek dikilir.talan başlar köyün çehresi değişir,köyün şahsiyeti değişir..
bağ evi yapanın 5 sene sonra kimse gidip ağacına bakmazsa evin ruhsat dışına çıkılan alanı varmı bakılmazsa suistimal ve talan devam eder.tarla ruhsatının değiştirilebilmesi bukadar kolay olmamalı,

Kendi köyümde Silivride, 2-3-5-10-15 Dekar tarlalar satılıyor (Dekar ücreti 400.000 TL Civarında) ve bunlar 500m2 veya 1000m2 parsellere bölünüyor,şahıslara satılıyor ve içlerinde otlar çıkıp yıllarca bakımsız öylece kalıyor telle çevrili olarak. Soruyorum devlete 500 bin dönüm Tarım arazisi olan Silivri'ye bu reva mıdır? Topraklarımız elimizden kayıp giderken buna dur diyecek bir insanoğlu yok mudur? Arazi satılsın,telle de çevrilsin ama parsele bölünmesin. Aktif tarım yapılsın. Yazık değil mi giden topraklara. Telle çevrili parselleri gördükçe içim acıyor ama elden bir şey gelmiyor.

Bakın görüyorsunuz işte, ülkede tarım ve tarım arazileri ne kadar değersiz, tarımla iştigal edenleri talan konusunda dinleyen zaten yok, talan her gün biyerlerde yapılmaya çalışılıyor ve yapılıyor, dur diyen yokki,

hatta ben şunu söylebilirim rahatlıkla, venezuelada tarım yapanlara sevinenlerin bir tekinin bile her gün yaşanan bu talanlardan hiç haberi olmuyor, yapanlar yaptığıyla kalıyor, rapor falan takan bile yok, resmen oldu bittiye gidiyor tarım arazileri, az geliştik az gelişmiş olarak kalakaldık, gerçek bu.

1669323258259.png

Bakın düzce depremiyle gündeme yine sıvılaşmanın yüksek olduğu yerlerde tarım yapılması gerekrken, bu arazilere nasıl 4-5 katlı binalar yaparak riski yükselttiğimizi haber yapmışlar.

Ülke genelinde tarım arazilerine talanda İpin ucu çok fena kaçmış aslında, bunu sonuçları ne taraftan bakarsanız bakın zarar, ama kimse oralı değil.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Uzmanlık alanım..
Bir siyasi parti liderine rapor yazıyorum konu ile alakalı...
Bakınız o kadar önemliki bu konu.
Milletin oturup ağlaması lazım şuan..
Önemini nasıl anlatayım savaşa girsek nufusun yarısı kırılsa yada salgın olsa yada aklınıza ne geliyorsa kötü mahayitte ülkemize bilinçli yada bilmiyerek yapılan bu haince davranışın karşısında ürperyorum sadece....

Vatan toprağı için buda bir savaş mücadele
Kaybedersek açız
Gözümüzün önünde gidiyor canım toprak
Öylede gidiyor böylede gidiyor
Gelecek nesillerimiz çok kızacak dede lerimiz korumamis toprağımızı diye
Rabbim e şükürler olsun bizi bu topraklarda yaşattı
Ama nereye baksan topraktan yana sıkıntı
Rabbim e şükürler olsun herşeyi kusursuz yaratmış bize teslim etmiş onun yarattığını bozarken insana hizmet içinde olsa iyi düşünmek gerek