Ekin kambur böceği zabrus

Bugün ikinci gübreyi atarken farkına vardım dha önce yoktu küçük delikler oluşmuş ondan kaynaklı akşam arama yaptım buldum böceği şuan için arazide zarar yok ilaç ataym dedim ama 1 hafta yağmurlu giremem tarlaya zarar verirmi bir haftaya sıcaklıklar düşecek biraz birde diğer tarlamda arpa orası yavrusunu gördüm ama delik felan yok orda bilemedim
Screenshot_2021-04-08-21-53-30-841_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-04-08-21-53-30-841_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-04-08-21-53-25-658_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-04-08-21-45-35-328_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-04-08-21-45-28-640_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-04-08-21-45-17-940_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-04-08-21-45-21-729_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-04-08-21-44-20-015_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-04-08-21-43-51-059_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-04-08-21-44-12-998_com.whatsapp.jpg

Bugün ikinci gübreyi atarken farkına vardım dha önce yoktu küçük delikler oluşmuş ondan kaynaklı akşam arama yaptım buldum böceği şuan için arazide zarar yok ilaç ataym dedim ama 1 hafta yağmurlu giremem tarlaya zarar verirmi bir haftaya sıcaklıklar düşecek biraz birde diğer tarlamda arpa orası yavrusunu gördüm ama delik felan yok orda bilemedimEkli dosyayı görüntüle 60950Ekli dosyayı görüntüle 60950Ekli dosyayı görüntüle 60951Ekli dosyayı görüntüle 60952Ekli dosyayı görüntüle 60953Ekli dosyayı görüntüle 60954Ekli dosyayı görüntüle 60955Ekli dosyayı görüntüle 60956Ekli dosyayı görüntüle 60957Ekli dosyayı görüntüle 60958
2. Gübre icin erken değil mi hemde daha tarlayi bile kapatmamis 2. Ust gubreden bahsediyorsun değil mi

Zabrus farettm ilaç atcm 1 hafta yağmur var sıkıntiolurmuki 1 hafta
Geçen yıl biz de çok çektik bu böcekten ama o delikler o siyah böceğin yavru kurtçuklarına ait akşam oldu mu çıkıp yaprakları yerler ben ilaç yaparak biraz engelledim ama yine de tam bitmiyor ilacı yağmurlardan sonra akşam üzeri bol su ile yaparsan daha etkili oluyor ayrıca ben lastik merdane çektim toprağı sıkıştırdım rahat hareket edemesin diye

Benim 15 yıldır sürülmeyen bir tarlamdada var.Bu sene arpa ektim o deliklerden var.1-2 tanede zabrus gördüm.Zarar yapacak gibi olursa ilaç atacam bende.Yağmurlardan sonra gidip bakıcam tekrar.Bu sene soğuk geçti ama olan yerde oluyor demekki.

Gece atican ilaci etkisini faydasini o zaman gorursun,maske tak,o ilac adami oldurur benden soyjemesi kabin yoksa ters ruzgarda koklarsan zehirlenisin ekini kurtarcam diye kendine yazik etme aklinda bulunsun maske onemli en tehlikeli ilac insektisit yani sune ve bocek ilaclari kolla kendini

Geçen yıl biz de çok çektik bu böcekten ama o delikler o siyah böceğin yavru kurtçuklarına ait akşam oldu mu çıkıp yaprakları yerler ben ilaç yaparak biraz engelledim ama yine de tam bitmiyor ilacı yağmurlardan sonra akşam üzeri bol su ile yaparsan daha etkili oluyor ayrıca ben lastik merdane çektim toprağı sıkıştırdım rahat hareket edemesin diye
Aksam üzerimi yapayım ilaç toprağı açtık baya lavrasni göremedik sadece bu cikti

Kabin varda yinede maske takarım bilgilendirdigin için teşekkür ederim
Gece atican ilaci etkisini faydasini o zaman gorursun,maske tak,o ilac adami oldurur benden soyjemesi kabin yoksa ters ruzgarda koklarsan zehirlenisin ekini kurtarcam diye kendine yazik etme aklinda bulunsun maske onemli en tehlikeli ilac insektisit yani sune ve bocek ilaclari kolla kendini

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
Yanlız bu birazdaha büyük delikleri yapanlar zabruz değilde kara çekirge galiba.Yağmurdan önce baktığımda çiftleşiyorlardı demekki yumurta larva filan mayıs ayını bulur zarar yapmasıAsıl zararı larvalar veriyor zaten..Kışın ılıman geçmediği için larvalar mayısa kaldı.Önceki senelerde kış ılık geçtiğinde kardeşlenme döneminde zarar yapmaya bşalayıp alan alan boşluklar oluşuyordu.Sen yinede bir gez yine.Tek tük görürsen ilaç atmaya gerek yok.İllaki tek tük olacaktır tarlada bu zararlı.Zarar açaçacak kadar olmuyor genelde.Bu ilacı atığında tam bahar ayında aktifleşen diğer yararlı böceklerde ölecektir.Yararlı böceklerin ölmesi buğday biti süne ve bir çok zrarlının çoğalması demek.Tarlayı iyice incele zarar yapacak boyuttaysa öyle at ilacı.

Yanlız bu birazdaha büyük delikleri yapanlar zabruz değilde kara çekirge galiba.Yağmurdan önce baktığımda çiftleşiyorlardı demekki yumurta larva filan mayıs ayını bulur zarar yapmasıAsıl zararı larvalar veriyor zaten..Kışın ılıman geçmediği için larvalar mayısa kaldı.Önceki senelerde kış ılık geçtiğinde kardeşlenme döneminde zarar yapmaya bşalayıp alan alan boşluklar oluşuyordu.Sen yinede bir gez yine.Tek tük görürsen ilaç atmaya gerek yok.İllaki tek tük olacaktır tarlada bu zararlı.Zarar açaçacak kadar olmuyor genelde.Bu ilacı atığında tam bahar ayında aktifleşen diğer yararlı böceklerde ölecektir.Yararlı böceklerin ölmesi buğday biti süne ve bir çok zrarlının çoğalması demek.Tarlayı iyice incele zarar yapacak boyuttaysa öyle at ilacı.
Tamam 1 hafta sonra tekrar inleleyecrğim kara cekirgrninde zararı oluyormu