EKİNLERE HANGİ MARKA İLAÇ KULLANIYORSUNUZ

Ynt: EKİNLERE HANGİ MARKA İLAÇ KULLANIYORSUNUZ

atlantis adlı ilacın buradaki fiyatı 145 tl atıldığı yer 25 dölüm bence bu ilaç biraz pahalı biz kaba ot ilaçı olarak granstar, master veya hammer kullanıyoruz kara çimen ve yaban yulafı olan yerlere master veya hammer ile beraber Topik adlı ilacı kullanıyoruz(boyo bir karış olana kadar atılıyor daha büyümüş ise etkisi azalıyor.)

Ben bu sene; 'Derby 175'(Geniş yapraklılar için)5-8 gr./da + Eagle Süper(Dar yapraklı otlar için)50-80 gr/da + Çinko 1lt/400 lt su ,kullanacağım.
100 gr/ 23 TL 1lt/ 36 TL
Aslında en iyisi 'Atlantis' ama çok pahalı .

burada ester+granstar veya nustang kullanılır ikisnide kullandım.
ester+granstar ucuza gelir ester tavsiye edilenden az kullanılmamalıdır yani 70-80ml da granstar 1 gr dekarda yeterlidir. ester eğer kardeşleme öncesi kullanılırsa kardeşlemeyi durdurabiiyor. çabuk etki gösterdiği için burada çok seviliyor.
mustang güzel bir ilaç biraz pahalıya geliyor. otlar geç ölüyor eğer uygun dozda kullanıldıysa etki yaptığı otların ' yatacak yeri yok ' :)
puma ya gelince bir arkadaş yukarıda geç kulanımını tavsiye etmiş şaşırdım burada hep erken uygulama tavsiye edilir ve geç uygulamada çayır otunun ölmediğini biliyorum gerçi erken yapsanda ölmüyor sadece duruyor.
ama bence en iyi puma ilacı münavebe özellikle pancar sonrası kalmıyor.
sebeb pancar sık sulanıyor oda tohuma dönemeden pullukla sürüldüğü için seneye tarla temiz kalıyor.

Arkadaşım bizm bölgemizde yaban yulafı sorunu çok fazla bazı arazilerde ürün alamıyorlar yaban yulafı yüzünden,yıllardırda mücadele ediliyor benimde tarlamın birisi çok yulaflı 2-3 yıl yonca ektim yinede kaybolmadı yulaf yani diyeceğim bunun mücadelesini yaptığım için bizde şu anda yulaflar belirgin değildir ekinde yeni yeni filizlenir yani erken dönemde atıldığı zaman pek etkili olmuyor yulaflar çıkmadığı için.Bölgedede en iyi yulafla mücadele edenlerden birisiyim geç dönemde puma kullanıyorum etkili oluyor ama yulaf azda olsa oluyor.

İşte şimdi anlaştık erken dönemden kastettiklerimiz farklıymış. Benim erkenden kastım yabancı otun erken dönemi.
Yonca dışında mısır ayçiçeği gibi yazlık ürün ekebiliyorsanız geç tarla sürümünde yabani yulaf yine azalabilir.

hımm..onemlı bır konu
daha once anlatmısdım bırdaha anlatayım
2005 dı yanılmıyorsam 105 dekar pancar ıcın ıcar tarla tuttum
adam avrupacı tarlaya bakmaz hersene baska bırısı eker dıker o senede bana nasıp oldu
neyse ıkı yıldır eken adama sordum hububata ne gıbı ılac kullandın pancara zararı olmsın dıye gayet ıddalı sekılde ole dandık ılac kullanmadıgını soyledı bende tuttum guz surumu fln hersye normal sekılde bahar ekım zamanına yakın amcam vvefat ettı ekın koyde en sona kaldı tavda gecık neyse ekdım hattı kurdum suladım ıkı sefer cıkıs duper oldu ne ekdıysek o cıkdı hıcde ole olmaz tohum kaybı ıllakı olurdu
ara capasını cekıp ıscıyıde arkasından koydum pancara
capadan sonra su sudan sonra aracapa cektım
ıkıncı capaya adamlar gırdı ben hıc tralaya gırmeden eve dondum capacım saglam nasılsa guven tam
oglene dogru capacı telacdı abı bır gel vardım panxarlar oluyor daıreye tel acdım hemen geldıler ılac olabılır sula dedıler ya ılac yıkamakla gecmez dedım hemen topragıyla pancarları aldımkonyaya goturdum bır kısmını ıl tarıma bır kısmını fkulteye bır kısmınıda borsaya tahlıle verdım sonuc ılac kalıntısı olenler oldu kalnlar bana kaldı 700 ıla 8000 ton almam gereken tarladan 260 la cıktım kullanacagınız ılaacı ıyı secın bence

devamı
ekıne bır sene once atılan ılacın markası TALENT toz mus bakanlık bıtkı korumayla gıttım ankaraya
toz ılaclar 800mm yagısınaltında olan yrlerde kullanılamayacagını hatta ıc anadoluya ruhsat satıs ruhsatı verılmedıgını fln soledıler onlem denetleme eyok tabıkı
fabrıkaya telefon acdım defalarca sonunda sahıbıne ulaşıp derdımı anlattım adam toa asımı yapılmısdır fln dedı ustune gıttım sıkayette bulundum adam satmaması gerekırken ıs anadoluya 4 ton ılac satmıs dk 1gr dan uuuu mılletı zehırlemısler ya ha sonucda ruhsat ıptal edıldı ama aynıa dam aynı ılacı TIGER olarak satmaya basladı toz ılacların cogu cınden gelıyor fırmalar kendı etıketlerını vurup turk cıftcısıne ucuz hızmet saglıyor ucuz ılac kullanmayın