Eleman sorunu

Endustri muhendidligi iyi dal. Imkanin varsa kucuk bir mandira yapip kendi koyunun 4-5 ton sutunu alip bir ustayla anlasip teteyagi ve kasar yapsan yavas yavas buyursun. Imkan azsa salcalik domates ekip, toplayip bir kucuk salca makinasi ve ufak bir kazanla salca yapabilirsin. Ayni Kazan pekmez de yapar, yakindan satilmayan meyvelrti alip pekmez yaparsin.

Durumunu bilmiyorum sadece aklima geleni yazdim. Yapsbilisen 2-3 senede buyursun. Hayirlisi.
salçayla pekmezi kim alacak sorun orda istemediğin kadar salça ve pekmez kaynatıyım kim alacak alan yok hadi aldı dıyelim pekmez bıtene kadar onun tribini çekıyon

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Sevgili Gardo arkadas, kime nezaman elindeki mali kabzimala , tuccara kaptirma desem bir bahane geliyor. Sen bari yapmasaydin. Sanki elli ton salca otuz ton pekmez yapacaksin gibi yazmissin. Sebze de zor is, yapilmaz deniyor. Peynir falan da olmaz deniyor.

Peki NE YAPILMALI ?
Bakalim cevap var mi, kimde cevap var.

Sevgili Gardo arkadas, kime nezaman elindeki mali kabzimala , tuccara kaptirma desem bir bahane geliyor. Sen bari yapmasaydin. Sanki elli ton salca otuz ton pekmez yapacaksin gibi yazmissin. Sebze de zor is, yapilmaz deniyor. Peynir falan da olmaz deniyor.

Peki NE YAPILMALI ?
Bakalim cevap var mi, kimde cevap var.
Sebze işi olurda onu kıraç tarım yapanlara buyday nohut vs gibi ürün ekelerin çeşitli sebze yetiştirip en fazla 5 dekar bunuda pazarda satar sa kendi iyi para alır.

50 bin bırakır 5 dekar sebze iyi yetiştirir ve müşteriye kendin satarsan.

Sen zebzeyi yetiştirip pazarda satmadigin için iyi olarak düşüne bilirsin ama okadar da kolay değil onu pazarlamak oda ayrı bir sanat, esnaflık ister.

Okusada okumasada doyurmaya mecburlar kimse aynı şartlarda yaşamıyor buda bir gerçek
Devlet kimseyi doyurmaya mecbur değil. Devlet sadece düzenlemekle mükellef. Herkes nerede iş , ekmek , varsa o tarafa yönlenir. Burada hükümetlerin hatası denge kuramaması. Eğitim sistemini piyasa ihtiyaçlarına göre dengelememesi. Her yıl ihtiyaç fazlası öğretmen mühendis yetişiyorsa , ve bunu bile bile okuyorsan , ağlamamak lazım. Dahası Kahve köşelerinde oturup devlet bize bakmıyor zihniyetinde olanlar var. Sağlığı yerinde olupta kimse aç kalmaz. Ha zor geçinebilirsin ama aç kalmazsın.

• Beğen
Tepkiler: Süller14 ve atila
Iste bu Darende. Sen hersene patates yapiyorsun, tuccar iyi fiyat vermezse pazarda satiyorsun zarar etmiyorsun. Calisiyorsun yani, bravo.

Sebze derken birkac dekar halinde uc dort cesit ki pazarda eritebilesin. Patlican, kabak, fasulye ispanak gibi az ama cesit. Hele ufak bir sera varsa mevsim de uzun olur.

Sordum cevap gelmedi, sebze yapip sikayet eden yok. Pazarda malini satip sikayet eden yok. Kim sikayetci , tek mal yapip tuccara mahkum olan .

Aklim erdigince bir cozum ariyorum, ille de hakliyim diiyem , yolu beraber bulalim.
Cozum oneren yok, olmaz diyen cok. Ozaman sirket gelir tarlayi traktoru icradan alir. Cozum yolunu arayip bulalim. Muhalefet var cozum oneren yok.

Ama maalesef bir çoğu şehirde kasiyerlik, satış danışmanı gibi işler yapıyorlar.Tarlada ki iş markette ki işten daha iyi bence.Daha az insan daha çok huzur.
Çoğu kişinin imkanı yok birde o açıdan bakmak lazım, şehirde yaşayan birisi zaten tarım yapamaz toprağı yoktur veya hiç bilmediği bir is sonu
Iste bu Darende. Sen hersene patates yapiyorsun, tuccar iyi fiyat vermezse pazarda satiyorsun zarar etmiyorsun. Calisiyorsun yani, bravo.

Sebze derken birkac dekar halinde uc dort cesit ki pazarda eritebilesin. Patlican, kabak, fasulye ispanak gibi az ama cesit. Hele ufak bir sera varsa mevsim de uzun olur.

Sordum cevap gelmedi, sebze yapip sikayet eden yok. Pazarda malini satip sikayet eden yok. Kim sikayetci , tek mal yapip tuccara mahkum olan .

Aklim erdigince bir cozum ariyorum, ille de hakliyim diiyem , yolu beraber bulalim.
Cozum oneren yok, olmaz diyen cok. Ozaman sirket gelir tarlayi traktoru icradan alir. Cozum yolunu arayip bulalim. Muhalefet var cozum oneren yok.
abi senin dediğin iş mesakatli gelir. Sebze işi adam ister toplamasi falan bir iki kişiyle yapılacak iş değil, bir yandan tarla bir yandan sebze ekince bir adam hangi işe zaman ayırabilir. Sizin dediğiniz iyi güzel de herşey olmuyor bazen, ürünü pazarda satmak için galiba belediye ye para verceksin falan yasal işlemleri de var sanki. Pazarda bunu satabilmekte önemli, bu işi yapıyorsan sevkiyat yönüyle ilgilenen olacak birde pazarlama yönüyle ilgilenen olacak

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
Endustri muhendidligi iyi dal. Imkanin varsa kucuk bir mandira yapip kendi koyunun 4-5 ton sutunu alip bir ustayla anlasip teteyagi ve kasar yapsan yavas yavas buyursun. Imkan azsa salcalik domates ekip, toplayip bir kucuk salca makinasi ve ufak bir kazanla salca yapabilirsin. Ayni Kazan pekmez de yapar, yakindan satilmayan meyvelrti alip pekmez yaparsin.

Durumunu bilmiyorum sadece aklima geleni yazdim. Yapsbilisen 2-3 senede buyursun. Hayirlisi.
Babam tarımla uğraşıyor. Çocukluğumdan beri ben de her tatilimde kendimi pancar tarlasında buldum. Bu yıl biraz daha geniş bir arazide ekim yapmayı düşünüyoruz. Hayvancılık ekstra uğraş istediği için sadece makinalı tarımla devam edeceğiz. Tabi bir yandan da yakın çevrede haftalık 40 saati aşmayacak şekilde iş bakmaktayim. Tarımsal alanda eski de olsa ekipmanımiz var çok şükür.

Devlet kimseyi doyurmaya mecbur değil. Devlet sadece düzenlemekle mükellef. Herkes nerede iş , ekmek , varsa o tarafa yönlenir. Burada hükümetlerin hatası denge kuramaması. Eğitim sistemini piyasa ihtiyaçlarına göre dengelememesi. Her yıl ihtiyaç fazlası öğretmen mühendis yetişiyorsa , ve bunu bile bile okuyorsan , ağlamamak lazım. Dahası Kahve köşelerinde oturup devlet bize bakmıyor zihniyetinde olanlar var. Sağlığı yerinde olupta kimse aç kalmaz. Ha zor geçinebilirsin ama aç kalmazsın.
Devlet tüm vatandaşlarına bakma yükümlülüğündedir madem öğretmen mühendis ihtiyaç fazlası o zaman bölümü açmayacan açıyorsan iş vermek zorundasın bunun bilip bilmemekle alakası yok açığı olan bir sürü öğretmenlik var devlette mühendis alacak bir tane kurum kalmamış ve niceleri suçu hükümette devlette değilde bu hale ağlamak yerine ağız ayırıp gülenlerde bulmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: beytullah özcan