'En Büyük İşletmede' Hasat Zamanı

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,283
Konum
Bilecik


Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ' nün en büyük işletmesi konumundaki Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü ' nde hububat hasadına başlandı.1 milyon 761 bin 261 dekarlık toplam arazi varlığıyla dünyanın sayılı tarım işletmeleri arasında...

Sait Aydın - Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ' nün en büyük işletmesi konumundaki Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü ' nde hububat hasadına başlandı.

1 milyon 761 bin 261 dekarlık toplam arazi varlığıyla dünyanın sayılı tarım işletmeleri arasında yer alan Şanlıurfa ' nın Ceylanpınar ilçesindeki işletmede 972 bin 554 dekarlık alanı tarla olarak kullanılıyor.

Sulu tarımın da yapıldığı işletmede kuru tarım kapsamında hububat ekili alanda bu yılki hasada başlandı. Gümüşsu işletmesinde yapılan geleneksel hasat töreni öncesi kurban kesildi.

Daha sonra kurulan kıl çadırda birlikte yemek yiyen işçiler, kazasız bir hasat dönemi için dua ettikten sonra onlarca biçerdöverle buğday ve mercimek tarlalarında biçime başladı.

-Sulu tarım artıyor

İşletme Müdürü Tekin Ünal, kuru ve sulu tarımın yapıldığı 525 bin dekarlık alanda buğday hasadının yapılacağını söyledi.

Ayrıca 39 bin 500 dekarlık alanda da mercimek hasadına başlandığını aktaran Ünal, 450 personelin katılımıyla 20 gün sürecek hasatta 140 biçerdöver ve 70 kamyonun kullanılacağını ifade etti. Tekin Ünal, şunları kaydetti:

'Geçen yılki hasat sonunda 120 bin ton buğday elde etmiştik, bu yıl rekolte beklentimiz 175 bin ton civarında. İşletmede sulama ve modernizasyon projeleri sayesinde kullandığımız ileri teknoloji ve açılan yeni kuyularla birlikte sulu tarım yapılan alan miktarı her yıl biraz daha artıyor. Bu yıl hasat yapılacak alanların önemli bir bölümünde sulu tarım yapıldı. Sulanan alan miktarını artırmak için çalışmalarımız sürüyor.'
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt