en iyi hayvan ırkı

hangi dah iyi

• Kullanılan toplam oy
    17
Ynt: en iyi hayvan ırkı

Yapacağın işe bağlı kanaatindeyim.Ama her açıdan değerlendirirsek yerli ırk ve holsteinları tek geçerim.Damızlık hayvancılıkta(süt inekçiliği)holstein verim açısından bir numara.Ama montofon veya simentalin sütü holsteina göre daha az olur,ama daha kaliteli olur.Yerli ırkların masrafı az olur.Özellikle piç danalar beside daha verimli oluyor.Hem hayvan nazik değil,hem de beslediğin kadar büyüyor.Eğer başka bir bölgeden hayvan getirmeyi düşünüyorsanız,iklim şartları iki bölge için de uymuyorsa bence vazgeçin.Biz trakyadan hayvan getirdik(tekirdağ),çiftlikte doğup büyüyenlerin verimi çok daha iyi.
Bunlar tecrübelerimize dayanarak benim tespitlerim...

göreceksınız bak bu konuda aydınlıga kavusmayacak cebınde paran varsa bende smental derım ama sonunu ıyı dusunmen gerekır işin içinden çıkabılecceksen malıyetlerını karsılayabıleceksen alırsın ama ben holstayn ve mantafon derım mantafon et yapar pek fazla kemık yapmaz boyda yapmaz nadırdır ole ama holstayn hem boy hem kemık hem et yaparak verımlılık saglayabılır 2007 yılında almıs old hayvaanların rakamları aradakı fark ıste

hostyn 1400
mantafon 1450
smental 1700
işte buyrun

ağır abi link=topic=3591.msg36518#msg36518 date=1211196931' Alıntı:
göreceksınız bak bu konuda aydınlıga kavusmayacak cebınde paran varsa bende smental derım ama sonunu ıyı dusunmen gerekır işin içinden çıkabılecceksen malıyetlerını karsılayabıleceksen alırsın ama ben holstayn ve mantafon derım mantafon et yapar pek fazla kemık yapmaz boyda yapmaz nadırdır ole ama holstayn hem boy hem kemık hem et yaparak verımlılık saglayabılır 2007 yılında almıs old hayvaanların rakamları aradakı fark ıste

hostyn 1400
mantafon 1450
smental 1700
işte buyrun
bu konuda bilgim olmadığı için , sadece izleyiciğim...

ben montafon ( aslinda montafan olarak bilinen irk montafon degil esmerdir ama benzedigi icin ve montafaon irki daha once geldigi icin ole bilinir) ve simentali tercih ederim tabi bu bolgeye gore degisir bu

Saf ırk montofon gören azdır.Çünkü türkiyede simental ve holstein baş tercih edilen çeşittir.Montofonun boyu kısa olur,kemikleri zayıf ama iyi et bağlar.Süt verimi iyi değildir.Koyu kahverengi renkte olur çoğu.Zaten simentalle arasında ufak farklar vardır.Biri koyu renk,diğeri açık renk olur.Simental daha uzun boylu olur,birinin kafası küçük diğerinin büyük olur...

Jersey,lans,şarole bunlar daha çok tohumlamada tercih edilen ırklardır.Üretim çiftliklerinde görülür daha çok.Zaten bu ırklar tek başına bir ırk değildir.Daha çok holsteinla benzerlik gösterirler.
Örnek vermek gerekirse holstein ineğe lans tohumu verilirse buzağısı büyük olur.Lansların en tipik özelliği budur...

smentaller süt ve et verimi için idealdir.holstayn sadece süt verimi için iyi.sütü kesilen hostany cinsi inekler para etmez ama smentaller sütü kesildiği zaman da para eder.sadece süte vermiyo aynı zamanda ete de veriyo.iki yönlü düşünürsek smental derim.

mrram link=topic=3591.msg69117#msg69117 date=1219769428' Alıntı:
şaroleyi de tavsiye edeceğim ama bildiğim kadarıyla fransadan sınırlı sayıda getirildi ve konyada araştırma çiftliğinde.piyasada var mı bilmiyorum
Tohumlamada piyasası var ama saf ırk yok denecek kadar az.Sadece üretim çiftliklerinde...