En Küçük Çiftçi

Ynt: En Küçük Çiftçi

abi çoçuk yetiştirme konusunda senden öğrenilecek şeyler var.. Valla ben malatyadan izmire geldiğim de benim yaşıma yakın olup ta okumayan ( rahtlıktan- maddi imaknsızlıktan değil :) ) geneçleri ilk kez burda gördüm.. Bizim memlekette yaşıtlarım arasından üniversite mezunu olmayan o kadar az ki. Toplasan 100 kişiden 10 kişi filandır.. ama hepside yazları gelip bahçe işlerini yaparlar.. erken yaşta sıkı çalşmaya başlamak yaşamda dirayetli olmayıda getiriyor.

massallah mini yegenime ben liseyi bitirdim tarla işlerindeyim 6 yıldır traktör üstündeyim daha okumaz diyeni duymadım şu yaşımda artık babam ben tarlada kalırım sen bugdayı yık gel diyo iş oldummu babamın işi varsa dedemi yollamıyorum kendim halledip geliyorum

ismail_17 link=topic=77139.msg911612#msg911612 date=1408110815' Alıntı:
Yılmaz, oğlun yokmu ?
Kızın bu kadar 41 kere Maşallah oğlun beşikte kullanır bu traktörü.

Sagol İsmail Abi.

Oğlum yok. Açıkcası aramıyorum da. Aratmıyor daha dogrusu.

Şimdi çiftliğe cıkıcam, yakalanmadan nasıl kaçarım onun derdindeyim.

Önceki gün götürmedim diye 2 saat ağlamış ardımdan. Daha çok küçük. Dün 4 saat sürdük birlikte. Uyuya kaldı sonunda:) Bünyesi kaldırmıyor.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77139.msg911617#msg911617 date=1408112491' Alıntı:
Maşallah ...
Allah Bahtını açık,huzurunu daim etsin..

Sagol Yusuf Abi.

Herseyden önemlisi iyi, ahlaklı, dürüst bir karakterde yetiştirebilmek cocuğu.

Karakter ve ahlak yoksa, calikanlanlik, tutumluluk, yetenek, zeka, güzellik, ..... vs gibi önemli tüm güzel özellikler yalan olur.

Diğer iyi dileklerde bulunan tüm arkadaslara teşekkür ederim.

Allah hepimize hayırlı evlat nasip etsin.

Sizden tek dileğim 'maşallah'ı eksik etmeyin. Nazara inanırım.

'Madem nazara inanıyorsun, neden paylaştın' derseniz tek gayem var aslında.

Olur da yasarsak, site de durursa, 10-15 yıl sonra, kızımın bir dogum gununde bu başlığı ona hediye olarak verme planim var. Bir nevi geleceğe mektup.

(iyiki doğdun Nazlı da diyelim, plan tamamlansın)

Bu yüzden tereddütte kaldım ama yukardaki niyetim ağır bastı.

maşallah yılmaz kardeşim . çok güzel paylaşım . tüm yazılarını okuyorum . küçük kızımızı daha şimdiden antremanlara başlamışsın . daha ufaktan çiftçilik işlerinide öğrenerek babasından bir adım önde olur inşallah ( bilgi olarak ) şahsım adına çok sevindim .merakından dolayı . dünyada bir söz vardır . eğitimini halletmeyen bir toplum , hiç bir şeyini halledemez . görüşmek üzere hoşçakal .

Maşallah yılmaz abi Allahım uzun ve güzel ömür versin ağaç yaşken eğilir atasözünü tam olarak uygulamışın kız erkek önemli değil önemli olan güzel ahlak terbiye vatana millete hayırlı evlat yetiştirmek babam bana gördüğün iş banaysa öğrendiklerin sana kalır der ögrensinler nerelerden hangi zorluklardan geldiklerini ilerde unutmasınlar

sebazios link=topic=77139.msg911623#msg911623 date=1408114607' Alıntı:
Sagol İsmail Abi.

Oğlum yok. Açıkcası aramıyorum da. Aratmıyor daha dogrusu.

Şimdi çiftliğe cıkıcam, yakalanmadan nasıl kaçarım onun derdindeyim.

Önceki gün götürmedim diye 2 saat ağlamış ardımdan. Daha çok küçük. Dün 4 saat sürdük birlikte. Uyuya kaldı sonunda:) Bünyesi kaldırmıyor.

Sagol Yusuf Abi.

Herseyden önemlisi iyi, ahlaklı, dürüst bir karakterde yetiştirebilmek cocuğu.

Karakter ve ahlak yoksa, calikanlanlik, tutumluluk, yetenek, zeka, güzellik, ..... vs gibi önemli tüm güzel özellikler yalan olur.

Diğer iyi dileklerde bulunan tüm arkadaslara teşekkür ederim.

Allah hepimize hayırlı evlat nasip etsin.

Sizden tek dileğim 'maşallah'ı eksik etmeyin. Nazara inanırım.

'Madem nazara inanıyorsun, neden paylaştın' derseniz tek gayem var aslında.

Olur da yasarsak, site de durursa, 10-15 yıl sonra, kızımın bir dogum gununde bu başlığı ona hediye olarak verme planim var. Bir nevi geleceğe mektup.

(iyiki doğdun Nazlı da diyelim, plan tamamlansın)

Bu yüzden tereddütte kaldım ama yukardaki niyetim ağır bastı.
O Zaman Abi Şimdiden Diyelim Doğum Günün Kutlu Olsun Diye :) Tabi Sen 10-15 Sene Sonra Bunu Unutmazsan Göstermeyi :)

UÖZKAN.77 link=topic=77139.msg911987#msg911987 date=1408212280' Alıntı:
Maşallah, tebrikler..

Yılmaz illa bişe bulcazya:) o söz Nesin değil Mumcu ' nun olacak..

'Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.'
Uğur MUMCU

'Bizim en büyük sorunumuz, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamız'
Aziz NESİN

Dost sohbetlerinde her zaman söylerim , bir çiftçinin en büyük zenginliği kendinden sonra tarlasını , traktörünü kısaca düzenini bırakacak biri , ardından gelen birisi olmasıdır. Sen , senden sonra gelene bu sevgiyi vermedikten sonra 1000 dekar tarla bıraksan , süper sistem traktör bıraksan ne yazar , kıymetini bilmeyen , işini bilmeyen adama , hepsini kısa zamanda satıp savar , çok örneklerini gördük.
Çiftçilik ve tarım dünya durdukça olacak , sürecek mesleklerdir.
Bu toprakları ne ekip biçen ilk insanlarız neden son insanlarız.
Çoğu kimse yeterince maddi gücü , tarlası , vs düzeni olduğu halde sırf zamanında kendi yerine o işi yapacak evlat yetiştiremedikleri için kaybolup gittiler.
Bizlerde burada olduğumuza göre , ya çiftçiyiz yada aklımızın köşesinde var çiftçilik , demekki ailemiz bize bu kültürü ve sevgiyi vermiş.
Birşeyler üretme ve çalışma kültürü , hepiniz bununla grur duyabilirsiniz. Bu duygu ve kültür çocukken verilince gerisi bir şekilde geliyor.
16 senedir şehirdeyim , güzel bir mesleğim var hamdolsun , bir ayağımız brader ile sürekli köyde , millet tatile nereyi gidelim diye konuşuyor ofiste , benim ise aklımdan geçen gün içinde birçokkez köyde tozda dumanda şu işi nasıl yaparım , şunuda halletmek lazım diye düşünürken buluyorum kendimi , eminim sizlerinde birçoğu böyledir.
Yılmaz kardeşim işini şansa bırakmamak için daha küçükken eğitimlere başlamış , çokta iyi ediyorsun. Hem okuyup , hemde bu işler yapılabilir , birini seçmek kolaycılık bence , bizler dünyaya çalışıp rızkımızı kazanmak ve Allah ' a kulluk görevlerini yerine getirmek için gönderilmişiz.
Tebrik ederim seni Yılmaz ve senin gibileri.

sebazios link=topic=77139.msg912063#msg912063 date=1408224664' Alıntı:
'Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.'
Uğur MUMCU

'Bizim en büyük sorunumuz, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamız'
Aziz NESİN
yok abim yok başedemedik biz bu yılmaz aga ile..
bilgin kardeşim benim...
seni karşımda gördüğüm zaman sarılacağım sıkı sıkı.. :)